ARABALI VAPUR SEFERİ Mİ BAŞLIYOR?
19 Haziran 2015 Cuma 22:54

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) İstanbul trafiğini rahatlatmak için yeni bir projesi olduğu konuşuluyor. Yetkililer tarafından açıkça söylenmese de yalanlanmayan bilgiye göre boğazda İstinye – Çubuklu arası çalışacak yeni bir arabalı vapur seferi başlatılacak. 

 

İstanbul trafiğindeki en sıkıntılı süreç her zaman yaka değiştirmek oluyor. Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran boğazı araçla geçmek için sadece 3 yol var. Bunlardan ikisi Boğaziçi Köprüsü ya da FSM Köprüsü kullanılarak karayolu ile gerçekleştiriliyor. Bir diğer seçenek ise Sirkeci – Harem feribotları ile deniz yolu ile yaka değiştirmek.

 

KULLANILMAYAN DENİZ ULAŞIMI

 

İstanbul trafiğini konuşurken ve çözüm önerileri üzerinde durulurken her zaman yeterince yararlanılmayan deniz ulaşımından bahsedilir. Yakalar arası iskele sayılarının arttırılması ve kıyıya paralel taşımacılık da yapılması gerektiği vurgusu her zaman dile getirilir.

 

İşte bu noktada İBB yeni bir atılım içinde. Yaka değiştirmek isteyenler için boğazda yeni bir arabalı vapur seferi başlatılması planlanıyor.

 

İSTİNYE – ÇUBUKLU ARASI ARABALI VAPUR SEFERLERİ Mİ BAŞLIYOR? 

 

Aslında İstanbul boğazında yeni  bir şehir hatları güzergahı belirlenerek Sirkeci – Harem dışında araç taşımacılığı yapılması uzun süredir gündemde. Bu güzergahında İstinye – Çubuklu arasında olacağı konuşuluyordu.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün hazırladığı Mayıs 2011 tarihli “İstanbul Metropoliten Alanı Kentsel Ulaşım Ana Planı” (İUAP) özet raporunda da bu plandan bahsediliyor ve hedefler arasında gösteriliyordu.

 

 

@radyotrafik