İSTANBUL TRAFİĞİN EN KÖTÜ OLDUĞU ŞEHİRLER ARASINDA 10.SIRADA!
29 Eylül 2019 Pazar 21:09

 İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı, sürdürülebilir daha iyi bir çevre ve şehirlerle alakalı bir panel düzenledi. Radyo Trafik olarak trafik ve çevre konularında panelde konuşan İYİ Parti İBB Meclis üyesi ve sözcüsü, İBB Trafik ve Ulaşım Komisyonu Üyesi Dr. Müh. SUAT SARI'nın konuşmasını takip ettik.Suat Sarı konuşmasının ilk bölümünde trafik ve çevre konusunda nerede olduğumuzu, ikinci bölümünde ise neler yapmamız gerektiğini anlattı.

 

 İSTANBUL TRAFİĞİN EN KÖTÜ OLDUĞU ŞEHİRLER ARASINDA 10.SIRADA!

 

 Suat Sarı panelde ; trafik yoğunluğu, toplu taşıma kullanımı, araç park ücretleri, hava kirliliği, kaza oranı, yol kalitesi ve öfke kontrolü gibi kriterlerin belirlediği trafiğin en iyi olduğu şehirler bilimsel araştırma sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre Almanya Düsseldorf trafiğin en iyi olduğu şehirler arasında ilk sırada, İstanbul ise trafiğin en kötü olduğu şehirler arasında 10.sırada yer alıyor.

 

 ŞEHİRLER İNSANLAR İÇİNDİR, ARAÇLAR İÇİN DEĞİL!

 

 Suat Sarı konuşmasında, şehirlerin insanlar için olduğunu, araçlar için olmadığının altını çizdi. Sarı gelişmiş şehirlerde toplu taşımanın daha iyi olduğunu bu sayede araç sayısının azaldığını, az aracın da daha az karbonmonoksit salınımı sağladığını ve çevreyi daha az kirlettiğini aktardı. Gelişmiş ülkelerde araçlar için parkların çok olduğunu ve park ücretlerinin düşük olduğunu belirten Dr. Suat Sarı, İstanbul'da da park ücretlerinin düşük olduğunu ama park yerinin az olduğunu, herkesin gitmek istediği yere araçlarıyla gitmek istediğini ve bu durumun da toplu taşıma kullanımını azalttığını, trafik oranını şehirde arttırdığını söyledi.

 

 ÖFKESİZ SÜRÜCÜ GEREKLİ!

 

 Suat Sarı, öfkesiz sürücülerin daha doğru araç sürdüğünü, trafiği rahatlattığını, çevreye zarar vermediğini, pisliklerini araçlarından dışarı atmadığını, rahat ve stressiz olduklarını sözlerine ekledi ve İstanbul'da asıl ihtiyacımız olanın öfkesiz sürücüler olduğunu belirtti.

 

 ESAS HEDEFİMİZ ÇOK YOL DEĞİL, TOPLU TAŞIMA OLMALI!

 

 Dr. Suat Sarı, ülkemizde çok yol yapılarak trafiğin rahatlayacağının varsayıldığını, ama çok yolun trafiği azaltmadığını aksine arttırdığını, sera gazı ve karbonmonoksit salınımın artmasıyla çevreye daha çok zarar verildiğini anlattı. Sarı'ya göre esas hedefimiz çok yol yapmak değil, toplu taşımayı arttırmak olmalı. Sarı İstanbul için gerek 600 kilometrelik yeraltı metro hattının şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ilk beş yıllık hedefi olduğunu da aktardı.

 

 METROBÜSLER ELEKTRİKLİ ARAÇLARA ÇEVRİLMELİ!

 

Trafiğin rahatlatılması ve çevreye en az zarar için projelerini anlatan Dr. Müh. Suat Sarı; metrobüs araçlarının 10 yılı tamamladığını, araçların ömrünü doldurduğunu ve yeni araçların çevreye zarar vermeyen elektrikli araçlar olması gerektiğini, bunun için de dünyada bu nasıl teşvik ediliyorsa bizim de elektrikli araçlara geçme konusunda vergisel teşviğin yapılmasını talep ettiğini ifade etti.

 

 KENT KÜLTÜRÜ GELİŞTİRİLMELİ!

 

 Suat Sarı, şehrin bilboardlarında insanların kent mobilyalarına sahip çıkması, sürücülerin çevreyi koruması, yola çöp atmaması, insanların birbirlerine saygılı olması ve kaldırımlarda araçların park etmemesi gibi konularda bilgilerin olması gerektiğini belirtti. Sarı, şehrin bilboardlarının ticari olacağına kent kültürünü geliştirme amacına kullanılması gerektiğini belirterek sözlerini noktaladı.

@radyotrafik