SULTANAHMET’TE TURİZM OTOBÜSLERİNE YER YOK, TRAFİK FELÇ!
8 Kasım 2019 Cuma 13:36

Tarihi Yarımada’nın gözdesi Sultanahmet’te, trafik yoğunluğu hayatı felç ediyor. İstanbullunun kâbusu olan ve saatlerce trafik yoğunluğu yaşanan Sultanahmet’te trafiğin sebebinin, giriş ve çıkışlarda bekleyen tur otobüslerinin olduğu belirtiliyor. Konuyla alakalı binek araç sürücülerinin yanı sıra turizm şoförleri de durumdan şikâyetçi.
Dinleyicilerimizden gelen bilgilere göre, turizm otobüslerine ne park edecek alan ne de yolcu indirip bindirecek bir alan sağlanmıyor. Dolayısıyla yol ortasında turistleri indirip bindiren şoförler buna mecbur bırakılıyor. Aynı zamanda Sahil Çatladıkapı’dan Sultanahmet’e giriş noktasına park edilen turist otobüsleri, trafiği sahilden itibaren kilitleyen bir başka sebep olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaş şikayetçi, şoför şikayetçi! Turizm araçları İstanbul’un gözde Turizm noktası Tarihi Yarımada’da yer bulamıyor!

"OHAL'DEN ÖNCE SULTANAHMET MEYDANINI KULLANABİLİYORDUK!"

Radyo Trafik Gönüllü Muhabiri Tarık Bey, turizm şoförlerinin Sultanahmet’te yaşadığı sıkıntılar canlı yayında şöyle anlattı: “Sultanahmet bölgesinde taşıdığımız turistleri indirip bindireceğimiz bir alan yok. Biz böyle bir alan istiyoruz. Çünkü turistleri yolun ortasında indirip gemilere veya otellerine gitmesi için yürütmek zorunda kalıyoruz. Sultanahmet’te ki yoğunluğun en büyük nedeni Seyahat Acenteleri için turist indirme ve bindirme yeri belirlenmemiş olmasıdır.  Çözüm istiyoruz! Buraya çözüm olarak Sultanahmet Meydanı kullanılabilir, burası servisler için uygundur. OHAL’den önce bu bölgede giriş-çıkış ücreti ödeyerek turist indirip bindiriyorduk ve İSPARK sayesinde araçları park edip bekliyorduk.  Ancak OHAL sonrasında servis araçları için bölge yasaklandı.”

Sultanahmet trafiği İstanbul’un kanayan yaralarından biri olmaya devam ederken, yetkililerden bölgeye acil bir çözüm getirmesi bekleniyor.

@radyotrafik