1.KÖPRÜ’DEN HANGİ ARAÇLAR GEÇEBİLİR? MUAMMA DEVAM EDİYOR, CEZA YAĞIYOR!
15 Kasım 2019 Cuma 16:33

UKOME’nin 16 Mayıs 2019’da yaptığı düzenleme metninde yer alan ibarelere göre N1 sınıfı yük taşıyan araçlar 1.Köprü’den hem geçebilir hem geçemez! Geçene ceza geliyor, sürücülerden KGM’ye itiraz yağıyor, UKOME’den henüz bir açıklama yok! Hangi ibare doğru? Vatandaş neye inanacak?
İstanbul’da köprülerden kaçak geçiş yaparak binlerce lira ceza yiyen sürücüler, uzunca bir süre gündemden düşmedi. Önce Fatih Sultan Mehmet Köprüsü mağdurları, ardından da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden ceza yiyen sürücüler isyan etti. Bu cezalara hükumet tarafından gelen aflar üzerine, vatandaş milyarlarca lira borçtan kurtulmuştu. Lakin yara yeniden kanamaya başladı! Son günlerde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden kaçak geçiş yaptığına dair yeni cezalar gelmeye başlayan sürücüler, mağduriyetlerini Radyo Trafik’e anlattı.

 

UKOME KARARINDAKİ ÇELİŞKİ!

İstanbu’da köprüleri kullanabilecek araç sınıfları 16.05.2019 sayılı UKOME kararında belirlenmiş ve kamuoyuna duyurulmuştu. Geçmişte verilen cezalar affedilmiş ve geçiş yapabilecek araçlara ilgili yeni düzenlemelere gidilmişti. UKOME’nin yeni kararına istinaden 1. Köprüyü kullanan araçlardan bazılarına kaçak geçiş cezası yağmaya başladı. Ceza üzerine Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne itirazda bulunan sürücüler, KGM tarafından haklı bulunduklarını ve konuyu mahkemeye taşıyabileceklerinin söylendiğini iddia ediyorlar. Sebebi ise UKOME kararındaki çelişki!
Nitekim araç sınıfları ile ilgili görselli açıklamada bulunan UKOME, burada yük taşıyan N1 sınıfı araçların 1. Köprüden geçebileceğini belirtirken, bir önceki sayfada aynı özellikte N1 sınıfı araçlardan yük taşıyanların geçemeyeceğini söylüyor.

Kamuoyuna duyurulan, araç görsellerinin de bulunduğu UKOME kararını baz alarak köprüden geçen N1 sınıfı yük taşıyan araçlara, birer birer ceza gelmeye başlıyor. Vatandaş mağdur, mahkeme sürecine girmek zorunda, sürücüler KGM’nin ikilemden dolayı kendilerini haklı bulduğunu söylüyor, UKOME’den henüz bir açıklama yok! Hangi ibare doğru? Hangi karar doğru? Sürücü ne yapacak? Vatandaş yetkililerden cevap bekliyor.

 

Haber: Gizem Özermiş 

@radyotrafik