PSİKOTEKNİK BELGESİ KONTROLLERİ 2 AY UZATILDI!
3 Aralık 2019 Salı 12:09

4925 sayılı Karayolu Taşımacılık Kanunu kapsamında eşya taşıyan sürücülerin alması zorunlu olan psikoteknik değerlendirme raporunun kontrolleri 3.02.2020 tarihinde ertelendi.

Psikoteknik rapor alınacak merkezlerin yetersizliği, günlük yapılan test sayısı ve görevli psikolog sayısı göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu merkezlerin en az 2 ay sonrasına randevu verdiği bildirilmiş, bu sebeple oluşabilecek mağduriyetlerin önlenmesi adına kontroller 2 ay ertelenmiştir.

Konuya ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğünden iletilen yazıya göre 01.12.2019 olarak belirtilen sürenin 03.02.2020 tarihine uzatılması, anılan tarihten sonra yapılacak olan sorgulamalarda geçerli/yeterli Psikoteknik Değerlendirme Raporu olmadığı tespit edilen şoför/işletme hakkında 4925 sayılı kanun Karayolu Taşımacılık Kanunu gereğinde işlem yapılacağı belirtilmektedir.

Ayrıca, 2019 yılında önce alınan ve geçerlilik süresi dolmamış olan belgelerin de e-devlet/e-nabız sistemine taşınması gerekiyor. Sürücüler e-nabız üzerinden belgelerini kontrol ederek, eğer yoksa psikoteknik belgesini aldıkları kurumlarla iletişime geçerek, belgelerini online ortalama taşıtmaları gerekiyor.

UND 

@radyotrafik