TURİZMCİLERE OTOMOBİLLE TAŞIMA HAKKI GELDİ, TAKSİCİ TEDİRGİN!
3 Aralık 2019 Salı 17:28

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde 15 Kasım 2019 tarihinde yapılan değişiklikle, turizm taşımacılığı yapanlara otomobille taşıma hakkı tanındı. Değişikliğe göre her acente 10 adet otomobil bulundurabilecek. Bu durum taksici esnafını tedirgin etti. Değişikliğin korsan taşımacılığa yol açacağını düşünen taksicilere Türkiye Şoförler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın’dan destek geldi.

“BU TAKSİCİYE YAPILMIŞ BİR DARBEDİR”

Radyo Trafik Marmara’da “Bilirkişi” programına konuk olan TŞOF Başkanı Fevzi apaydın yapılan değişikliğin taksici esnafının iflası olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yıllarca taksici kardeşlerimizin ön ayak olmasıyla UBER ile mücadele verdik. Sn. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, hükumet yetkililerimiz bu beladan bizi kurtardılar. Ancak şimdi ondan daha büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya bizi bu yönetmelikle getirdiler. Bu taksiciye bir darbedir, taksiciye karşı yapılan bir haksızlıktır. Özellikle turizm açısından gelişmiş büyük şehirlerimizde bu konuda ciddi sorunlar yaşayacağız. Bunun önlemini almak için dosyalarımızı hazırlıyoruz, bakanımızdan sonra eğer çözemezsek Sn. Cumhurbaşkanımıza kadar da konuyu ileteceğiz. Hukuka kadar gideceğiz.”

“KORSANA GEL TAKSİCİLİK YAP DENİYOR!”

“Bu değişiklik direk korsana siz ticari taksicilik yapabilirsiniz diyor. Eğer bir yerde taksi yetmiyorsa ihale açabilir artırabilirsiniz. Ama siz başka bir çalışma faaliyeti içinde olan esnafı taksicinin içine sokarsanız, bu taksicimizin battığının resmidir. Bu konuda taksiciler bize desteğe devam ediyor, etmesini de istiyoruz. TURSAB’ın bu konuda gerekçesi turistlerin havalimanından taşınmadığını söylüyor. Böyle bir tane turist şikâyeti yok ama Turizm Bakanlığımızı zorlayan güçler var. Bunu biz takip ediyoruz. Aslında bu bir eksiklikten kaynaklanmış değil. Bunu biz Ulaştırma Bakanlığı’na götürüyoruz, sonuca ulaşacağımızı umuyoruz.”

Yönetmelik değişikliğine göre; B1, B2, D1 ve D2 yetki belgesi eki taşıt belgesine kaydedilecek otomobil cinsi taşıtlara ilişkin;
araçların özmal olarak tescilli olması, 1.900 cm3 silindir hacminden büyük olması, 6 yaşından büyük olmaması, Belgede kayıtlı özmal otobüs sayısının yarısından fazla olmaması ve kaydedilecek taşıt sayısının 10 adedi geçmemesi şart koşuldu.

Yönetmeliğin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/11/20191115-3.htm

TŞOF Başkanı Fevzi Apydın'ın açıklamalarının tamamı için: 

 

@radyotrafik