İBB MECLİS ÜYESİ DR. SUAT SARI RADYO TRAFİK CANLI YAYININA KATILDI
17 Aralık 2019 Salı 21:15

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin ulaşım sorunlarını konuşmak üzere düzenlenen 'Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi' bugün başladı. Kongre öncesi Radyo Trafik canlı yayınına katılan İBB Meclis Üyesi ve Trafik Ulaşım Komisyonu üyesi Dr. Suat Sarı, kongrede çözüm aranacak İstanbul’un trafik sorununa dair önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin ulaşım sorunlarını konuşmak üzere düzenlenen 'Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi' bugün başladı. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve iki gün sürecek kongrede açılış konuşmasını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. Kongre öncesi ise İBB Meclis Üyesi ve Trafik Ulaşım Komisyonu üyesi Dr. Suat Sarı Radyo Trafik canlı yayınına katılarak kongreye dair detayları anlattı ve İstanbul’da ulaşıma dair önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Suat Sarı’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle: 

“Cuma günü toplu ulaşımın tüm paydaşlarının katıldığı, 500 kişinin katıldığı çalıştayı yaptık. Sonuç raporu muhtemelen gelecek hafta bitecek ve herkesle paylaşılacak. Bugün ise 'Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi' yapılıyor. Kongre bugün ve yarın devam edecek. Saat sabah 10.00’dan akşam saat 18.00’e kadar çeşitli paneller ile bu 2 gün ulaşım kongresi değerlendirilecek. Gelmek isteyenler internetten kayıt yaparak ulaşım kongresini izleyebilirler.”

“Otopark konusu var. Yine ulaştırma ile ilgili deniz ulaşımı, kara ulaşımı ile ilgili problemler var. Onlarla ilgili ayrı ayrı paneller var. Ben de saat 16.00’da Yaya-Bisiklet ve Trafik Güvenliği panelinde bir sunum yapacağım. Sunumumun konusu da ‘İstanbul’da Sıfır Kaza’. Biraz önce siz çok kazadan bahsettiniz. Bu da tabi benim kendi kazaları önleme ile ilgili konuma giriyor. Bir bilgi tazelemek lazım. İstanbul’da her gün resmi 797 kaza oluyor. Kayıt dışı, yani kaza olayını sigorta kuruluşuna iletmeyenlerle ya da sigortası olmayanlarla beraber bin kaza oluyor İstanbul’da her gün. Yılda baktığımızda 300 bin kaza olduğu resmi kayıtlarda var. Bunun 15 bini ölümlü kaza, toplamda da yılda İstanbul’da 2018’de 441 kişi ölmüş, 20 bin kişi yaralanmış ve bu yaralananların yüzde 10-15’i de hayatını engelli olarak sürdürüyor. O yüzden ben de bu yüzden 'İstanbul’da Sıfır Kaza' diye bir sunum yapacağım. Belediyemizde de bunu inşallah bir hedef haline getireceğiz. Çünkü bu konu önlenemez bir şekilde gidiyor, kimsenin de çok umursadığı yok ve birilerinin bu işe el atması lazım.”

“Yıllardır bu konu ile ilgili çözümleri biz hep devletten bekliyoruz ve devlet 4 başlı bir trafik yönetimine sahip olduğu için bu işi sorumlu bir bakanlık düzeyinde maalesef gerçekleştiremiyor. Dört bacak var; Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile Bakanlığı hepsi içinde. Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü de bu işin içinde ama bu dört başlı yönetimden sorumlu bulamıyoruz.”

“Yapılması gereken şu; artık halk ve bu işle ilgilenen kurumların bu işe sahip çıkması lazım, bu işi sorgulaması lazım. Otomotiv firmaları, yakıt firmaları ve STK’lar birleşecek, İBB de buna destek verecek ve hep beraber bunun çözümünü bu gruplar bulacak. İstanbul’da taksiler, minibüsler var, özel halk otobüsleri, turizm taşımacıları, servis firmaları var. Bunların hepsi bir araya gelecek, bunlar bu işi nasıl önleriz diye yakıt firmaları ile mesela Shell, Total, BP ile PO bir araya gelecek. Otomotiv firmaları; Renault, Tofaş gibi firmalarla bir araya gelecek ve çözüm bulunacak, çünkü bu işten para kazanıyor bu insanlar.”

“O zaman bu insanların hepsinin bir araya gelmesi lazım. Radikal bir tedbirle belki bir vakıf kurulması lazım, belki başka bir kuruluş yapılması lazım ve yoğun bir trafik kültürü neden oluyor diye hep beraber bu olayın üzerine gidilmesi gerekiyor. Bununla ilgili bir fon oluşturulmalı ve bu fon da tamamen şeffaf olmalı. STK’lar ile kuruluşlar bir araya gelirse, İstanbul’da bir hareket başlatırsak, emin olun Ankara’ya ve İzmir’e de bir müddet sonra oralarda o kuruluşlar da bu işe sahip çıkar.”

“STK’larımız var, ama çok bağımsızlar. Konferanslarda, panellerde senede bir toplanıyorlar. Yani bunu yapabiliriz, yapılamayacak bir şey değil. Yaptığım bir araştırma sonucunda geçen gün konferansta bir örnek verdim. 85 milyonluk Almanya’da 31 Milyon kişi haftada en az 2 saatini bu işe verdiğini tespit ettik. Yani bizde yapabiliriz, ama bir erk bunları toplayacak, liderlik yapacak, belki bu İBB olacak. Ben bu girişimi, bu sunumu özellikle böyle yapmaya çalıştım. Duyarlı bir yönetim de var, umarım sizlerin de desteği ile böyle bir hareketi başlatırız. Okullarda eğitimler verdirilir, bilboardlar ücretsiz olarak belli zamanlarda bu konu için tahsis edilir.  İstanbul’un üst geçitlerinde zaman zaman bu konunun psikolojisi ile ilgili insanları yönlendiririz. Hızlarının artmaması, hızlara dikkat edilmesi, takip mesafelerinin korunması hususunda bunları yapabilirsek, biz bunu başarabiliriz. Bunu başaracak enerjisi olan bir ülkeyiz biz. Ama halkın bir araya gelmesi lazım, kuruluşların bir araya gelmesi lazım.”

“Şu andaki yönetim şekli, ortak akılla yönetim. Erk söyler, aşağıdakiler dinler değil yani. Yaklaşık 35 kişi çalıştayda konuşmalarını yaptı, masalar kuruldu. Masalardan çıkan ana fikirler seslendirildi. Bunun sonucunda dolayısıyla bir masa kurulacak. Onlarla sürekli paylaşımlar ve konuşmalar yapılacak, ortak çözümler bulunacak. Herkes o çözümde mutabık kalmaya çalışacak ve böyle bir yönetim şekliyle devam edeceğiz. Çalıştay, yılda belki 3-4 kere çalıştay yapılacak. Ama o her ay bir araya gelmek, çok daha farklı üretimlere sebep olacak. Yani devamlı para üzerine değil, ama o paydaşların da kendi konuları ile ilgili üstlenmeleri gereken konuları üstlenecekler. Böylece hep beraber bir takım çalışması yapmayı hedefliyoruz. Zannediyorum ki, gelecek hafta çalıştayın sonucu yayınlanır. Sizlerle de onu paylaşırız.”

@radyotrafik