ÖZEL RÖPORTAJ / GALERİ BİRZAMANLAR
18 Aralık 2019 Çarşamba 17:40

Birzamanlar Yayıncılık, Galeri Birzamanlar adlı sergi mekânının açılışını 28 ve 29 Kasım günlerinde düzenlediği etkinliklerle gerçekleştirdi.

Radyo Trafik’in de yakın zamanda katılım sağladığı sergi Türkiye tarihine farklı bir bakış sunmayı amaçlıyor.
Galeri Birzamanlar; biri süreli ve diğeri devamlı olmak üzere iki konseptli bir sergi olarak ziyaretçileriyle buluşuyor.

Serginin devamlı konseptini Orlando Carlo Calumeno’nun Koleksiyon ve Arşivi’nden fotoğraflar, kartpostallar, belgeler ve objeler kapsıyor. Mekana zamanla müze özelliği katacağını öngörülen bu koleksiyonda, aynı zamanda Osmanlının son döneminde bugünkü Türkiye topraklarında yaşayan Ermeniler, Rumlar, Yahudiler, Süryaniler, Ezidiler, Levantenler, Bulgarlar gibi toplulukların varlığı da gözler önüne seriliyor.

Orlando Carlo Calumeno sergi hakkında Radyo Trafik’e konuştu. 
“Tarihe Yolculuk: 20. Yüzyıl Başında Türkiye’de Kültürel Çeşitlilik” sergisi 15 yaşımdan beri durmaksızın materyaller biriktirdiğim, emek verilmiş bir sergidir. Türkiye’deki kültürel çeşitlilik bulunduğu konum ve zengin tarihi açısından oldukça elverişli. Bu koleksiyona lise yıllarımda karşılaştığım bir kartpostal ile başladım. Yalnızca bununla kalmayıp, zamanla tarihi daha iyi yansıtacağımı düşündüğüm diğer materyallere de yöneldim. Sergide gazoz şişeleri, çay kutuları, porselen parçalar, değerli el yazması kitaplar gibi bir çok  eşya ile karışılacaksınız ve belirtmek gerekirse görecekleriniz koleksiyonumuzun çok az bir parçası. Bunlar gibi birçoğunu da devamlı sergimizde ziyaretçilerimizle buluşturacağız.” ifadelerinde bulundu.

Osman Köker’in küratörlüğünde faaliyet gösteren Galeri Birzamanlar’da 29 Ocak 2020 tarihine kadar açık olacak “Kalbim O Viran Evlere Benzer” adlı süreli sergi de yer alıyor.  Sergi 19. yüzyılın ikinci yarısında Kütahya’da doğmuş, çalışmalarını Osmanlı ve Rusya imparatorlukları ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yürütmüş Ermeni müzisyen ve müzikolog Gomidas Vartabed’in hayatını ve müziğini anlatan kaynakları bir araya getiriyor.

Gomidas’ın geride bıraktığı müzikoloji mirasının önemini Türkiyeli okurla paylaşmayı amaçlayan Birzamanlar Yayıncılık, Vartabed’in akademik külliyatına dair kaynakları bir araya getirdiği “Kalbim O Viran Evlere Benzer: Gomidas Vartabed’in Müzik Mirası” adlı kitabı ekim ayında yayınlamıştı. Kitapta yer alan çok sayıda fotoğraf ve belge, Gomidas Vartabed’in yaşadığı ortam, yaptığı derlemeler, yayınlar, sağlığında ve daha sonra yapılan müzik kayıtları hakkında bilgi verirken iki etnomüzikolog Melissa Bilal ve Burcu Yıldız’ın kitapta yer alan makaleleri ise Vartabed’in yürüttüğü derleme çalışmalarının ve araştırmalarının tarihsel arka planına, Türkiye müzikoloji tarih yazımında sessizleştirilme sürecine, tanımladığı Ermeni müziği otantisitesine ve oluşturduğu müzikal estetiğin icra ve söylem düzeyinde güncel temsillerine dair tartışmaları içeriyor.

Konferans, panel, film gösterimi, kitap tanıtımları, okur-yazar buluşmaları gibi kültürel etkinliklerin düzenleneceği  Galeri Birzamanlar Vali Konağı Caddesi-Şişli’de meraklılarıyla buluşmaya,tarihten kapılar aralamaya devam ediyor.

 

 

@radyotrafik