İBB AĞAÇ VE PEYZAJ A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ SUKAS’TAN RADYO TRAFİK’E ÖZEL AÇIKLAMALAR
14 Ocak 2020 Salı 15:01

İBB Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Ali Sukas Radyo Trafik’te katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Sukas, Radyo Trafik ile işbirliği yapılarak trafik yoğunluğunun fazla olduğu zamanlardaki peyzaj çalışmalarında düzenlemeye gidilebileceğini ve 13 yıldır devam eden İstanbul Lale Festivali’nden maliyetler nedeniyle tamamen vazgeçilebileceğini söyledi.

İBB Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Ali Sukas Radyo Trafik’e konuk oldu ve Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’ın sorularını yanıtladı.

Peyzaj çalışmalarının yapıldığı saatlere verilen tepkilere yanıt veren Sukas, çalışma saatleri belirlenirken iş kanunlarına tabii olunduğunu, bu nedenle mesai saatleri içinde çalışmaların yapıldığını söyledi. Gece saatlerinde yapılacak bir çalışmanın ek maliyet getirdiğini ve bundan dolayı gece çalışmayı tercih etmediklerini açıkladı. Sukas; “Bizim trafiğe çok fazla belki olumsuz etki yaptığımız saatler, sabah erken saatlerde bazı bölgelerde bitki boşaltma sürecimiz oluyor. Özellikle köylerden gelen, kasalarla gelen çiçekleri dikeceğimiz yere indirmemiz gerekiyor. Bunu geceden indirmeye kalkarsanız ek bir maliyet biniyor. Ayrıca oraya bir işçi ekibi koymanız gerekiyor. Burada biraz bizi rahatsız eden ya da tam düzene sokamadığımız, temel planlamada zorluk çektiğimiz konu o aslında. O da 1 saatlik bir şey sürüyor. Erken başlamamız gerekiyor.” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZDA RADYO TRAFİK İLE İŞ BİRLİĞİ YAPABİLİRİZ”

Çalışma saatlerini trafik durumuna göre düzenlemenin mümkün olduğunu ama İstanbul trafiğini öngörmenin kolay olmadığını belirten Ali Sukas, her an her yerin tıkanabildiğini, anlık akışların olabildiğini söyledi. Sukas, Radyo Trafik ile yapılacak bir işbirliğinin çok dinamik bir süreç olacağını, anlık yoğunluk alanlarında bir peyzaj çalışması varsa Radyo Trafik’ten gelecek bilgilerle bu çalışmanın saatinde değişikliğe gidilebileceğini açıkladı.

“ORADA BİR İHMAL SÖZ KONUSUDUR”

Sukas, Radyo Trafik gönüllü muhabirlerinin sulama sistemleri konusunda sorularını da yanıtladı. Sukas, suların yollara aktığı yerlerdeki bakım onarım çalışmalarının sürdüğünü, tamiratların sürekli devam ettiğini belirtti. Yağmurlu havalarda sulama olması durumunda “Orada bir ihmal söz konusudur” diyen Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü bu gibi durumlarda Radyo Trafik’e bildirimde bulunarak kendilerine haber verilmesi için Radyo Trafik gönüllü muhabirlerine de çağrı yaptı.

“DİKEY BAHÇELERİN BÜTÇESİ ÇOK YÜKSEK”

İstanbul’un tüm Türkiye için örnek teşkil ettiğini ve İstanbul’da yapılan yanlışların da doğruların da ülkeye yansıdığını söyleyen Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Ali Sukas, dikey bahçe uygulaması hakkında da açıklamalar yaptı. Sukas; “Dikey bahçeye baktığınız zaman güzel bir uygulama diye değerlendirebilirsiniz. Ama bütçeyle, oraya harcanan parayla gerek yapım gerekse bakım maliyetleri ile karşılaştırdığınız zaman şu sonuca gidiyorsunuz: Bu bizim için bu boyutta gerekli mi? Bana göre; bu boyutta, bu yoğunlukta, bu kadar alanda gerekli değil.  Yani bu çok spesifik, prestijli alanlarda dar bir şekilde uygulanabilir. Ama bu kadar geniş alanlarda yapmak doğru bir yaklaşım değildi, hala değil. Bunlardan kademeli olarak, büyükşehir olarak vazgeçeceğiz. Çünkü onun bir de kaldırma faaliyeti var. Genel bir yaklaşım olarak bu dikey bahçelerden vazgeçeceğiz.” dedi.

“LALE FESTİVALİ AYNI BOYUTLARDA DEVAM ETMEYECEK”

İstanbul’da 13 yıldır düzenlenen İstanbul Lale Festivali’nin kesinlikle aynı boyutlarda devam etmeyeceğini de söyleyen Ali Sukas; “Belki tamamen vazgeçeceğiz, çünkü çok kısa süreli bir uygulama oluyor, o görseli çok kısa bir sürede veriyorsunuz. Belki çok böyle yine spesifik alanlarda uygulayabiliriz. Ama çok geniş alanlarda o kadar maliyet fazla bence. “ dedi. 

 

SUKAS'IN AÇIKLAMALARI : 

 

@radyotrafik