BİSİKLET YOLU RADYO TRAFİK'TEN GEÇİYOR
19 Aralık 2013 Perşembe 12:00

Radyo Trafik'in yayınladığı '‘Bisiklet Yolu'' Radikal Gazetesi'ne konu oldu...

Radyo Trafik, yeni bir program hazırladı. Trafik formatından farklı olarak yayına başlayan, Nur Banu Molla’nın sunduğu ''Bisiklet Yolu'' programında vatandaşların bisiklet kullanmaya özendirilmesi, bu yolla hem trafik sıkışıklığına çözüm, hem sporla kişisel sağlığa destek, hem de bisikletlilerin trafikte rahatça dolaşımı için yöntemler geliştirilmesi amaçlanıyor. Her bölümünde amatör bir bisikletlinin konuk olacağı programda konuklar, deneyimlerini ve Türkiye'de bisiklet kullanımına dair her şeyi Molla’ya anlatacak.

Bisikletliler de belediye otobüslerine binebilecek

Geçen günlerde Bisikletliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Suyabatmaz’ın konuk olduğu programda Suyabatmaz, bisikletlilerin artık kent içindeki rampaları belediye otobüsleri ile kolaylıkla aşabileceği müjdesini vererek sistemin öncelikle,Beşiktaş - Levent, Beşiktaş - Taksim, Üsküdar - Altunizade gibi rampalı etaplarda kullanılacağını söyledi.

''Bisiklet Yolu'' programının ikinci konuğu ise Cerrahi Uzmanı Yard. Doç. Dr. Yaşar Özdenkaya oldu. Yarım saat  süreyle sürekli bisiklete binildiğinde kalp performansının güçlendiğini söyleyen Özdenkaya, 40 dakikada kalbin dayanıklılık kapasitesinin arttığını, 50 dakikada yağ metabolizmasının çalıştığını ve böylece yakılan yağlarla zayıflamaya da büyük katkı sağladığını belirtti. Günde ortalama 1 saat bisiklete binilmesi durumunda hastalıklara yakalanma riskinin yüzde 50 oranında bertaraf edildiğini söyleyen Özdenkaya, bisiklet kullanımının hem sağlığa hem de bütçeye yararlı olduğunun altını çizdi.

@radyotrafik