BAHÇELİEVLER’DE BOŞ BİNA ÇÖKTÜ
14 Şubat 2020 Cuma 17:59

Bahçelievler Siyavuşpaşa Mahallesi Narlı Sokak'ta daha önce boşaltılan 7 katlı bina çöktü.

Bahçelievler'de daha önce boşaltıldığı belirtilen 7 katlı bir bina çöktü. Siyavuşpaşa Mahallesi Narlı Sokak'ta binanın çökmesi üzerine, olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Enkaz altında insan olması ihtimaline karşı, ekiplerin bölgedeki çalışmaları devam ediyor. Arama kurtarma ekipleri, dinleme cihazı ve arama kurtarma köpeği ile enkazda çalışma yapıyor. 

Çöken binanın yanındaki zarar gören bir apartman da tedbir amaçlı tahliye edildi. 

BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır da olayın ardından enkaz bölgesine gitti. Bahadır burada yaptığı açıklamada: "7 katlı bina. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkım hazırlıkları başlamış. Oturan kimse yok. Kullanılmadığı için alt katına birkaç hurdacının girdiği söyleniyor. Şu anda çalışıyoruz. Yıkılan binanın altında acaba hurdacı var mı diye ona bakıyoruz." dedi. 

Bahadır yaptığı ikinci bir açıklamada da: "Bina normalde boşaltılmış bir binadır. Bizden yarın yıkmak için ruhsat almışlardı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre yıkım firmasından ya da başka kişiler tarafından giriş katta kolonlarda bulunan demirlerin alındığı söyleniyor. Ondan dolayı bu çökme oluyor. Bunlar tamamen görgü tanıklarının ifadesidir. Bize bir ihbar gelmedi. Gelse tedbir alırdık. Şu anda araştırmalar devam ediyor. İlk incelemede içeride kimsenin olmamasıdır. Kimi kişiler içeri girenlerin çıktığını söylüyor. Bizde kayıtlarda 7 katlı görünüyor” dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden Bahçelievler’de çöken bina ile ilgili açıklama yapıldı. Valilik açıklamasında şöyle denildi:

“Bahçelievler ilçemiz Siyavuşpaşa Mahallesinde; alınan ilk bilgilere göre bugün saat 14.44’te kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan ve içinde kimsenin yaşamadığı belirtilen bir bina henüz bilinmeyen bir nedenle çökmüştür.

Olay yerine AFAD, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edilmiş, çevrede güvenlik önlemleri alınmıştır.

Çökme sırasında herhangi bir vatandaşımıza yönelik olumsuz bir durum olup olmadığı araştırılmaktadır.”

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Bahçelievler'deki boş binanın çökmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Başsavcılık, Siyavuşpaşa Mahallesi Emek Caddesi Narlı Sokak'ta bir ay önce boşaltılan 7 katlı binanın çökmesinin ardından harekete geçti.

Olayı inceleyen Başsavcılık, soruşturma başlattı.

AA - İHA

@radyotrafik