'BU BİR OYUNCAK OLARAK TASARLANDI'
26 Şubat 2020 Çarşamba 15:34

Seyrantepe’de dün gece meydana gelen ve 17 yaşındaki bir gencin ölümü ile sonuçlanan elektrikli scooter kazası bu aletlerle ilgili yasal düzenleme gerekliliğini yeniden gündeme getirdi. Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz Hollanda’da bu aletlerin bisiklet yolunda dahi girmesinin yasaklandığını belirtti.

BU BİR OYUNCAK OLARAK TASARLANDI

Radyo Trafik olarak görüşüne başvurduğumuz, Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, elektrikli scooterlerin çocuklar için planlanmış bir oyuncak olduğunu, sonra yetişkinler için kullanılır hale getirildiğini ve son olarak elektrikli hale getirilerek trafiğe çıktığını belirtti. Suyabatmaz, bu süreçte bu aletlerin trafiğe çıkması için bir yasal düzenleme yapılmadığını da ifade etti. Scooterlere araç değil, bir alet denilmesi gerektiğini söyleyen Suyabatmaz, “Trafik’te bisiklet bir taşıt olarak kabul ediliyor. Ama bu aletler bir taşıt olarak kabul edilmiyor. Bunun görünürlüğünü sağlayacak belli lümen gücüne sahip bir farı yok, stop lambası yerden 20 cm yükseklikte ve 50 m uzaklıktan görülemeyecek derecede araçların arasında ise yer yüzeyinde olduğu için bu ışıklar hiç görünmüyor.” Dedi.

TEKERLEKLER DENGESİZ

Bu aletlerle trafiğe çıkmanın, büyük bir tehlike arz ettiğini söyleyen Murat Suyabatmaz, scooterlerin tekerlekleri çok küçük olduğu için aşırı dengesiz olduğunu belirtti. “Bu aletlerde tekerler o kadar küçük ki, üzerinde dengede durmak çok zor” diyen Suyabatmaz, “Türkiye’de bu aletle ilgili olarak çok kısa süre içerisinde bir çalışma yapılması gerekiyor. Yasal olarak bisiklet ile trafiğe çıkabilmek için bile 11 yaş sınırı var. Oysaki yasal bir düzenleme olmadığı için scooter kullanmak için bir yaş sınırı söz konusu değil. Dolayısı ile 7-8 yaşında bir çocuk bir bile bu aletlerle trafiğe çıkabilir, bunda bir engel yok.” İfadelerini kullandı.

HOLLANDA’DA BİSİKLET YOLU DAHİ YASAK

Suyabatmaz; “Avrupa’da kısıtlamalar getirilmeye başlandı. Hollanda’da bırakın karayolunu, bu araçların bisiklet yolunda gitmesi dahi yasaklandı. Fransa ve Almanya’da ise saatte maximum 20 km hız limiti olması gerektiği, 16 yaşından küçüklerin kullanmaması gerektiği ve kask takılması gerektiği konusunda düzenlemeler üzerinde çalışılıyor.  Türkiye’de bu güne kadar her hangi bir düzenleme ya da çalışma söz konusu değil. Hatta birçok belediye scooter kullanımı için biz de başlayacağız gibi duyurular yapıyor.” Dedi.

Radyo Trafik yayınlarında bir süredir  bu konuya dikkat çeken  ve “kaza olmadan önlem alınsın” diyen Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan da başka canlar yanmadan hemen harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

@radyotrafik