LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE KOVİD – 19 ETKİSİ
26 Mart 2020 Perşembe 19:22

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Şener: “Herkes marketlere hücum etti, raflar boşaldı ama ertesi gün market açıldığında raflar yine doluydu. Onlar ertesi gün boş olsaydı panik katlanarak büyürdü. O gece rafları dolduran lojistik sektörüdür.”

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını sosyal yaşamdan iş dünyasına kadar birçok şeyi değiştirdi. Kişisel alışkanlıklardan, çalışma hayatına birçok konuda farklılığa gidilmesi belli başlı sektörleri de yeniden düzenlemeye itti.

Kovid – 19 salgını ile mücadele kapsamında lojistik sektörü ise önemli bir rol üstleniyor. Taşımacılık ve özellikle hayati önem taşıyan malzemelerin temini bu ağın sekteye uğramamasına bağlı. Bu kapsamda sektörün durumu ve son gelişmeler için Uluslararası Nakliyeciler Derneği Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener ile konuştuk.

IRAK İLE TİCARET DEVAM EDİYOR

Öncelikle doğu sırındaki durumu değerlendiren Şener, Türkiye’nin Irak ile ticaretinin devam ettiğini ve bunun için bir çözüm bulunduğunu aktardı:

“Irak’ta ticarette hala bin araç geçişini sağlıyoruz. Araçlar çekici ve römork gidiyor sınıra kadar, çekici römorktan ayrılıyor ve Irak tarafında ikna ettiğimiz şoförler bunları alıp götürüp, teslim ediyorlar. İnsan geçişi sıfır. Araçlar geçiyor sadece, araçlar da her türü dezenfekteye tabi. Oradaki personel de özellikle koruma kıyafeti ile çalışıyorlar. Böyle bir taşımacılık yürütüyor.”

SINIR GEÇİŞLERİNDEKİ DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ VE ALINAN ÖNLEMLER

Sınır geçişlerindeki dezenfeksiyon tedbirlerinden bahseden Şener alınan önlemleri şöyle anlattı:

“Bu virüsün birtakım zeminlerde malzemeler üzerinde tutunma, yaşama ömrünü sürdürme süreleri var. Bu ülkelerden de en kısa bir günde geliyor ve bir gün falan bir zeminde tutunmadığı söyleniyor. Önemli olan tabii şoförler ve araçların dışından böyle bir şey geliyor mu? Araçlar bir defa sınırlardan giderken dezenfeksiyon havuzu diye bir havuz var, oradan geçiyor. Tabii doğudan araç girişi yok, tekrar ediyorum. Şehre batıdan da girdiğinde şoför kabinine dezenfeksiyon yapılıyor, şoförlere kontroller yapılıyor ve şoförlerin 14 gün evine gidip dinlenmesi isteniyor. 13. günde bile gelse yurt dışına çıkışına izin verilmiyor.”

“ŞOFÖRLER İZOLE BİR HAYAT YAŞIYORLAR”

Şoförlerin aslında izole bir hayat yaşadığını da aktaran Şener bu durumu şu şekilde açıkladı:

“Bir uçak kabininde iki hostes 200 tane yolcu ile küçük bir kutunun içinde seyahat eder ama şoför olabildiği kadar izoledir, otelde kalmaz, lokantada yemek yemez. Onun için evi orasıdır. Ayakkabı ile girmezler onlar, özel TIRlar için söylüyorum, bunlar çok gelişmiş araçlar. Bu insanlar özellikle bu virüs sebebi ile de biraz daha dikkatli olduklarında aslında şu anda belki de sokakta yürümek ve ailesi ile beraber olmaktan daha güvenli bir ortamdalar. Ama yine de riskli ülkelere gidiyorlar. Biz şoförlerimize her türlü ekipmanlarımız… Firmalar da veriyorlar, maskeler, eldiven gibi malzemeleri. Şoförlerimiz de dikkat ediyorlar. Şu ana kadar bir şoför vakası duymadık. Şoför yakını vb. de duymadık. Bizim sektörden duyduğumuz tabii sektör açıklanmıyor şu ana kadar. Yani şoförlerimizin sağlığına çok dikkat ediyoruz.”

“ÖNCE SAĞLIK PERSONELİ ALKIŞLANIRKEN İKİNCİ MESLEK GRUBU LOJİSTİKÇİLER”

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener Avrupa Birliği ülkelerindeki geçişlerde hala kimi sorunlar olduğundan da bahsetti. Böyle bir dönemde “Sen geç, sen geçme” demenin zamanı olmadığı belirten Şener bütün Avrupa’da sağlık personelinin ardından ikinci alkışlanan grubunun lojistikçiler olduğunu da ekledi.

“TIRlar özel izinlerle, özel kasalarla hareket ediyorlar. Bizim de oldum olası Macaristan’ı geçiş, Avusturya, Slovenya’ya geçiş sorunlarımız vardı Avrupa’ya ulaşırken. Fakat şimdi topyekûn bütün dünya virüse karşı mücadele ediyor. TIRlara ‘Sen geç, sen geçme!’ demenin zamanı değil. Çünkü zaten keyfi malzemeler yok. Hatta otomotiv üretim malzemeleri yok yollarda, tekstil yok. Niye? Çünkü bunların üretimi, satışı vs. durdu. Yoldakiler sadece gıda, ilaç, ilaç hammaddesi ve marketlere giden malzemeler. Avrupa otoyollarından fotoğraflar çekiliyor, ağırlık olarak yollardaki araçlar TIRlar. Alman Ulaştırma Bakanı açıklama yaptı; ‘Taşımacılara minnettarız.’ dedi. Bütün Avrupa’da önce sağlık personeli alkışlanırken ikinci meslek grubu lojistikçiler. Dün yine Avrupa Komisyon Başkanı dedi… Taşımacıların hayatını kolaylaştırmamız lazım diyorlar, yoksa kıtlık olur.“

Şener taşımacılık esnasında uzun süre yollarda olan şoförler için bu dönemde dinlenme kurallarının aksatılması halinde hoş görülebilir gerekçeleri olduğunu da söyledi.

“Mesela Yunanistan diyor ki; ‘12 saate benim ülkemi terk edin! Transit hızlı bir şekilde.’ Bulgaristan ‘24 saatte terk edin!’ diyor. Bu şoförler zaten mola vermeleri icap ettiğinde özel mola yerleri var. TIRlarını oraya yanaştırıp, geçip kabinde yatıyorlar. Bir lokanta, restoran bir otel vb. imkânları da yok. Yani burada sosyal çevre yok, görüşme yok. Tabii dinlenmesi gereken saatler TIRın dinlenmesi lazım takometre kuralları gereği. Avrupa Birliği (AB) bu konuda da esneklik sağladı. Gerçi bu esnekliği de Avrupa Birliğinden olan şoförlere sağladık diye bir nokta var, öyle bir açmaz var şu anda. AB üyesi ülkelere bunları sağlıyoruz diyor. Oysa biz AB üyesi değilsek de malların serbest dolaşımı Gümrük Birliği gereği AB üyesiyiz. Türkiye’nin de bütün kolaylaştırmalarından yararlanması lazım. Sürücüler dinlenme kurallarını aksatsa bile bu dönemde hoş görülebilir gerekçeleri var aslında.”

“AB’YE GIDA ÜRÜNLERİ TAŞIMASI DEVAM EDİYOR”

Fatih Şener, Kovid – 19 tedbirleri kapsamında birçok ülkenin sınırlarını kapattığı, uçuşlarını durduğu bir dönemde taşımacılığına devam eden ürünlerden de bahsetti. Otomotiv ve tekstil ürünlerinin artık taşınmadığını aktaran Şener ağırlıklı olarak gıda malzemelerinin taşındığını belirtti.

“Türkiye Avrupa’ya otomotiv yan sanayi tedarikçi bir ülke. Avrupa’daki birçok otomobil fabrikası bizden besleniyor. Şöyle düşünün; Avrupa’da bir araç 100 parçadan oluşuyor. 95’i bizden gitse 5‘i Çin’den gelse. Bu 5 gelmediği için araba üretilemiyor. Şimdi zaten fabrikalar koronavirüs nedeniyle kapatıldı İtalya ve birçok ülkede. Dolayısı ile Türkiye’de Gebze’de, İzmit’te, İstanbul’da üretilen parçaların girişinin de gereği kalmadı. Dolayısı ile bu fabrikalar da atıl kalmak zorunda. Otomotiv mamulleri taşınmıyor, otomotiv de gitmiyor. Tekstil, biliyorsunuz… Avrupa’nın en büyük moda tedarikçisi Türkiye’dir. AB’de AVM’ler kapalı, mağazalar kapalı. Dolayısı ile o da durdu. Şimdi ağırlıklı olarak giden malzeme Türkiye tarım ülkesi, AB’ye gıda ürünleri taşıması devam ediyor. Oradan da bize bir takım market malzemeleri geliyor. Daha çok tüketim malları taşımaları devam ediyor.”

“ERTESİ GÜN RAFLAR BOŞ KALSAYDI PANİK KATLANARAK BÜYÜRDÜ”

Bütün sektörlerin omurgasının lojistik sektörü olduğundan da söz eden Şener sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün sektörlere dokunmak istiyorsanız lojistiğe dokunun. Lojistik bir sektör gibi görünse de aslında bütün sektörlerin omurgası, ekonominin can damarı. Bu lojistik şirketlerinin sağlığının, sıhhatinin iyi olması lazım. Yani kriz oldu herkes marketlere hücum etti, raflar boşaldı ama ertesi gün market açıldığında raflar yine doluydu. Onlar ertesi gün boş olsaydı panik katlanarak büyürdü. O gece rafları dolduran lojistik sektörüdür. Bu ekonomik krizden lojistik sektörünün en az etkilenmesini sağlayacak destekleri ve tedbirleri almak lazım. Uluslararası lojistik de aynı şekilde. Bu çok kritik.”

“BÜTÜN DÜNYADA ŞU ANDA YÜK ONLARIN SIRTINDA”

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener son olarak yollarda taşımacılığa devam eden şoförlere de seslendi:

“Yollarda yürüyen şoförlerimiz, can kardeşlerimiz. Onlar sektörün emektarları. Kendilerine çok dikkat etsinler. Bütün dünyada şu anda yük onların sırtında. Riskli ülkelere girip çıkıyorlar. Tedbirlerini en üst seviyede tutsunlar. Minimum temasla yaşamlarını sürdürsünler. Dünya bu krizi atlatacak, Türkiye bu krizi atlatacak. Yeter ki hep birlikte el ele olalım.”

 

@radyotrafik