TRAFİK HAFTASI ÖZEL / KAZALARIN ÖNLENMESİ VE GÜVENLİ SÜRÜŞ
9 Mayıs 2020 Cumartesi 17:59

Güvenli Sürüş Tekniği Uzmanları Mert İntepe, Ayhan Gökdemir ve Ahmet Burak Tan trafik haftası özel yayınında dünyadan örneklerle Türkiye’de trafik kültürünün durumu ve yapılabilecekleri anlattı.

Trafik haftasına özel hazırlanmış Radyo Trafik yayınları devam ediyor. Güvenli Sürüş Tekniği Uzmanları Mert İntepe, Ayhan Gökdemir ve Ahmet Burak Tan’ın katıldığı “Güvenli Sürüş” programında yurt dışından trafik kültürü örnekleri ve ülkemizdeki trafik olgusu masaya yatırıldı. Güvenli sürüş, kazaların önlenmesi ve yapılması gerekenlere dair konuların konuşulduğu programda bir de trafik bilgi yarışması düzenlendi. 

“SORUMLULUK BİREYE VERİLMELİ”

Güvenli Sürüş Tekniği Uzmanı Mert İntepe İstanbul özelinde ele aldığı trafik konusunda sorumluluğun bireylere verilmesini ve trafiğin ortak bir alan olduğuna kullanıcıları inandırmak gerektiğinden söz etti.

“Eğer sorumluluk alımını bireye vermezsek ve trafiğin ortak alan olduğuna inandırmazsak, levha ile trafik ışığına bağlı kalarak trafiğin düzeleceğine inanmıyorum.” diyen İntepe İstanbul’daki levhaların, yaya geçitlerinin ve trafik ışıklarının azaltılması gerektiğini söyledi.

“HER ŞEY KÜÇÜK YAŞTA BAŞLIYOR”

Almanya’da doğup, büyümüş ve dünyanın sayılı Alman otomotiv firmalarından birinde uzun süre görev almış olan Ayhan Gökdemir ise eğitim konusuna vurgu yaptı. Almanya’da kendi ehliyet alma deneyiminden yola çıkarak konuyu aktaran Gökdemir Avrupa’daki dar yolların Türkiye’de olması durumunda kazaların katlanacağını söyledi. Türkiye’de bunu öğretebilecek bir eğitim sistemini olmadığını aktaran Gökdemir Almanya’da Türkiye’den neredeyse iki katı daha fazla motorlu taşıt olmasına rağmen Türkiye’de Almanya’dan iki kat daha fazla kaza meydana geldiğini aktardı.

Kazaların önlenebilmesi konusuna “genel bir trafik kültürü” olarak baktığını aktaran Gökdemir; “Her şey küçük yaşta başlıyor. Küçük yaşta neleri doğru aşılayabilirsek o şekilde devam ediyor.” dedi. Gökdemir ayrıca Avrupa’da Türkiye’ye göre çok daha fazla denetim ve ağır cezaların da bu konuda etkili olduğunu aktardı.

KİM DEFANSİF DÜŞÜNMEK İSTER?

Güvenli Sürüş Tekniği Uzmanı Ahmet Burak Tan ise trafik konusunda “saygı” olgusuna vurgu yaptı. Tan trafik sorunlarının saygı kültürü ile aşılabileceğini düşündüğünü de ekledi.

Ahmet Burak Tan ayrıca “Kim Defansif Düşünmek İster?” isimli bir trafik bilgi yarışması da düzenledi. Yarışma sonucu bir dinleyiciye küçük bir hediye armağan edildi.

 

@radyotrafik