TRAFİK HAFTASI ÖZEL / SALGIN SONRASI ULAŞIMDA BİSİKLETİN YERİ
9 Mayıs 2020 Cumartesi 19:46

Yeni tip koronavirüs ile hayatımıza giren sosyal mesafe kavramının ulaşımda da korunmasına yönelik çalışmalar ve bu bağlamda bisikletin salgın sonrasındaki yerini Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz anlattı.

Kovid – 19 salgını hayatımıza sosyal mesafeyi sokarken dünya salgın sonrası ulaşımda buna yönelik çareler arıyor. Başta Avrupa’da olmak üzere ise birçok ülke salgın sonrası bisiklet kullanımını yaygınlaştırarak ulaşımda sosyal mesafeyi korumayı amaçlıyor.

Trafik haftasına özel gerçekleştirdiğimiz Radyo Trafik yayınında salgın sonrasında bisiklete yönelik gelişmeler için Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz’ı konuk ettik.

BİSİKLETİN DEĞERİ ARTIYOR

Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz salgın döneminde önemli bir yer tutan “sosyal mesafe” kuralının bisikletli ulaşımda ayarlanmasının çok kolay olduğunu söyledi. Toplu taşıma araçlarında bunu ayarlamanın çok zor olduğunu ifade eden Suyabatmaz şu an bisikletin Avrupa’da çok değerli olduğunu kimi ülkelerin bisiklet kullanımı için para teşviklerinde bulunmayı düşündüğünü kimi ülkelerde de ana yolların bir şeridinin bisiklet yoluna dönüştürüldüğünü aktardı.

“BİSİKLETLİ ULAŞIM SİZE TASARRUF YAPTIRACAK”

Trafik haftasına özel yayınımıza katılan Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz bisikletli ulaşımın faydalarından da bahsetti. Bisiklet kullanımının birçok artısı olduğunu söyleyen Suyabatmaz bunları şöyle sıraladı:

“Bisikletli ulaşım size tasarruf yaptıracak, hava kirliliği azalacak, iklim değişikliğine neden olan karbon ayak izini sıfırlamış olacaksınız. Bir de ulaşım ile sporu aynı anda yaptığınız için zaman tasarrufu yapıyorsunuz. “

BİSİKLET VE GÜVENLİ SÜRÜŞ

Murat Suyabatmaz güvenli sürüş için bisikletlilere de seslendi. Güvenli sürüş için bisikletlilerin trafik kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini belirten Suyabatmaz “Yolun sağını takip etsinler, var olan yerlerde bisiklet yollarını takip etsinler.” dedi.

@radyotrafik