TRAFİK HAFTASI ÖZEL / TRAFİK EĞİTİMİ VE SÜRÜCÜ KURSLARI
9 Mayıs 2020 Cumartesi 20:34

MEB Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Abdullah Süslü 31 Mayıs 2020 tarihine ertelenen sürücü kursu faaliyetlerinin normalleşme süreci kapsamında Bilim Kurulu kararları da gözetilerek bu tarihten itibaren açılabileceğini söyledi.

Radyo Trafik canlı yayınına katılan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Abdullah Süslü motorlu taşıt sürücü kurslarının ne zaman açılabileceğinden tasarlanan yeni ehliyet alma sistemine kadar merak edilen birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

SÜRÜCÜ KURSLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

MEB Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Abdullah Süslü motorlu taşıt sürücü kursları, SRC kursları gibi kursların faaliyetlerinin 31 mayıs 2020 tarihine kadar ertelendiğini hatırlattıktan sonra sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sn. Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı üzere artık normalleşme sürecine girmekle birlikte bizler de bu tarihten sonra tabi Bilim Kurulumuzun düşünceleri doğrultusunda Bakanlığımızca birtakım kararlar alıp biz de normalleşme sürecine geçmek istiyoruz. Kurslarımızın da beklentisi bu yönde... Altını çizerek vurguluyorum. Bilim Kurulumuzun kararı bizim için çok önemli.”

“EHLİYET ASLANIN AĞZINDA”

MEB Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Abdullah Süslü Türkiye’de trafik eğitimine ve ehliyet alma sistemine ilişkin de önemli bilgiler verdi.

Türkiye’de “ehliyetin aslanın ağzında” olduğunu söyleyen Süslü birçok noktada Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gerek teorik, gerek uygulama eğitimleri ve sınav konusunda daha iyi olunduğunu aktardı.

YENİ BİR SINAV SİSTEMİ GELİYOR

Süslü, yeni bir sınav sistemi hazırladıklarını da duyurdu. Tüm Türkiye’de sınav kurallarının eşit bir şekilde uygulanmasını sağlayacaklarını söyleyen MEB Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı “Hak edenin alabileceği bir ehliyet sistemi tasarlamak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Süslü amaçlarının insanları sınavda bırakmak olmadığını onlara güzel bir eğitim vermek ve hak edenin geçeceği bir sınav sistemi olduğunu aktardı ve ekledi: “Biz insanların ölmemesi için, insanların sakat kalmaması için, çocukların annesiz babasız kalmamaları için gerekirse bu eğitimleri daha da zorlaştıracağız.”  

İSTATİSTİKLERE EĞİTİM VURGUSU

MEB Trafik ve Sürücü Eğitimi Daire Başkanı Abdullah Süslü kendilerinin verdiği nitelikli eğitimler doğrultusunda, yapılan nitelikli sınavlar neticesinde trafikteki ölüm ve yaralanma oranlarında azalma olduğunu da ekledi.

@radyotrafik