TRAFİK HAFTASI ÖZEL / EGM TRAFİK BAŞKANI MEHMET YAVUZ TRAFİĞİ ANLATTI
9 Mayıs 2020 Cumartesi 21:15

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, Trafik Haftası'na özel olarak Radyo Trafik’e konuk oldu.
Pandemi dönemindeki denetim ve uygulamalardan cezalara, kural ihlallerinden kazaları azaltma hedeflerine kadar pek çok konuya değinen Yavuz, polislik mesleğinin zorluklarına da dikkat çekerek, “Trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızla yüz yüze kalmak kolay değil.” dedi. Türkiye’de meydana gelen kazaların en büyük sebebinin hız ihlali olduğunu söyleyen Yavuz, seyir halinde cep telefonu kullanmanın alkollü araç kullanmaktan 4 kat daha riskli olduğuna da işaret etti.
Kural ihlalleriyle alakalı sosyal medyada yapılan paylaşımları tek tek inceleyip cezai işlem uyguladıklarını belirten Yavuz, vatandaşların her türlü konuda 155’e ihbarda bulunabileceklerini hatırlattı. Denetimlerin sürekli ve yoğun olması gerektiğini savunarak, 25 bin çakarlı araçtan, 1500 yetkili çakarlı araca düşüşün halen devam eden sıkı denetimlerle sağlandığına dikkat çekti.

 

EGM Trafik Başkanı Mehmet Yavuz'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“TRAFİK POLİSLİĞİ ZOR BİR MESLEK HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZLA YÜZYÜZE KALMAK KOLAY DEĞİL”

“Meslektaşlarımız sadece trafik haftası için değil, her zaman canla başla sokaklardalar. Pandemi sürecinde yayılma hızıyla alakalı bilgilendirici pek çok yayınımız, sürücülerimizle çokça paylaşımlarımız oldu. Zaten kontrol noktalarında da pandemi denetimlerimiz devam ediyor. Bu sürecin sonrasında da trafik özelinde bu paylaşımı değerlendirmeye devam edeceğiz, unutmayacağız. Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz kurallara harfiyen uymalarıdır.
Polislik çok zor bir meslek, göz önündesiniz, devletin adını taşıyorsunuz, sorumluluğu çok fazla. Trafiği düzenleyen, vatandaşına yardım etmeyi ilke edinen trafik polislerimizin de emeği yadsınamaz. Zor şartları var. Yağmur, çamur, kar, yolda kalan araçlar, trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızla yüz yüze kalmak kolay değil. Biz bir canı kurtaramayız ama bir kazayı önleyebiliriz. Belki şimdiye dek trafik polisleri binlerce kazayı dolayısıyla binlerce can kaybını engelledi. Bu meslek kutsal bir meslektir.”

“RADARI GEÇEN SÜRÜCÜ HIZ LİMİTLERİNİN ÜSTÜNE ÇIKMAYA BAŞLIYOR”

“Radarda hız tespitine yarayan cihazları kullanarak veri alıyoruz. Biz vatandaşımıza tuzak kurarak bir sonuç alamayız. Bizim amacımız vatandaşa bir uyarı yapmak. Radar ikaz levhalarımızı kazaların daha çok olduğu yerlere koyuyor ekiplerimizi oralarda görevlendiriyoruz. Daha önce kaza olan yerlerde yasal hız limitlerini sağlayarak, kazayı önlemeyi amaçlıyoruz. Ama ikazlara rağmen sınırları aşan sürücülere de bir cezai işlemimiz oluyor.
En riskli bölüm neresiyse radar ekiplerimizi oralara konuşlandırıyoruz. Vatandaşlar radar noktasını geçince nasılsa geçtim diye hız limitlerinin üstüne çıkmaya meyilleniyor. Yolun, havanın şartlarını düşünerek buna göre hareket edilmeli, vatandaşlarımız bu konuya dikkat etmeli, hızları arttırmamalı.
Özellikle bayramlarda yavaşlanılan noktalarda kaybedilen zaman, yol normale dönünce hızlanarak telafi edilmeye çalışıyor ve hız arttırılıyor. İşte kazalar tam da bu noktada görülmeye başlıyor. Hız en çok ihlal edilen kuralların başına geliyor. Ülkemizde aşırı hızdan kaynaklanan kazalar daima en önde gidiyor.
Pandemi sürecinde malum şehirlerarası kısıtlamalarda trafikte seyrelmeler oluyor. Normal şartlarda yavaş seyreden araçlar hızlı seyretmeye kalkışıyor, trafik nasılsa boş hızlı gidelim algısı oluşuyor. Şehir içi veya dışı fark etmez hız kurallarını görmezden gelmeyin.”

“SEYİR HALİNDE CEP TELEFONU KULLANMAK ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAKTAN 4 KAT DAHA RİSKLİDİR!”

“Seyir halindeyken cep telefonu kullanmanın sonuçlarını anlatmaya çalışıyoruz. Araç kullanırken cep telefonu kullanmak alkollü araç kullanmaktan 4 kat daha fazla risklidir. Yoldan çıkmanıza sebep olur. Bu durum son zamanlarda hızdan sonra kazaya sebep olan en çok nedenler arasına girdi. Araç kiti kullanılabilir sakıncası yok, yasal bir engel yok ama tercih edilmemesi daha doğru olur.”

25 BİN ÇAKARLI ARAÇTAN, 1500 YETKİLİ ÇAKARLI ARACA!

“Çakarlı araçların kısıtlanmasıyla ilgili idari düzenlemeler yapıldı. Nihayetinde 25 bin civarındaki yetkisiz ışıklı uyarı cihazını kullanan araç belirlendi. Şu anda yasal olarak ışıklı uyarı sistemini kullanan araç sayısı 1500 civarında. Kanunda yasal düzenleme de yapıldı dolayısıyla bu durum kontrolümüzde devam ediyor. Özellikle Büyükşehirlerde, bunu yasak olduğu halde kullananlara yönelik denetimlerimiz ve cezai işlemlerimiz devam ediyor.”

SOSYAL MEDYADAKİ İHLAL İHBARLARI TEK TEK İNCELİYOR CEZA KESİLİYOR!

“Genel olarak trafikle ilgili ihbarları vatandaş kendi sosyal medya hesaplarından paylaşabiliyor, biz bunları denetliyor, hepsini tek tek buluyoruz, yetkisiz olanlara gerekli idari işlemleri yapıyoruz. Sosyal medyadaki paylaşımları anlık olarak izliyor gereğini yapıyoruz. Vatandaşımız bize her türlü ihbarda bulunabilir. Ama bu ihbarlarla ilgili ekiplerimiz mümkün olduğu kadar doğru olup olmadığını bulup teyit etmek zorunda, bunun hukuki sorumlulukları var. Bu durum suistimal de edilebiliyor. Asılsız bir ihbar da olabiliyor. Bunun bir yasal düzenlemesinin yapılması gerekiyor. Biz takip ediyor doğru ise işlemleriz yapıyoruz. Vatandaşlarımız her türlü konuda 155’e ihbarlarını iletsinler. Ayrıca gerçekten sosyal medyadaki paylaşımları ciddiyetle takip ediyoruz.”

CEZALAR CAYDIRICI MI?

“Dünya ölçeklerine batkınızda trafik ceza miktarlarının yetersiz olduğundan bahsediliyor. Çıkarılan yasalarda 13 maddede değişiklik yapıldı. Makas, drift, abartı egzoz, çakar ve ani şerit değişimi gibi konuların cezalarında ciddi değişiklikler yapıldı, artırıma gidildi. Son dönemdeki bu düzenlemeler trafik kazalarının azaltılmasında etkili olmuştur.
Denetimi etkili ve yoğun yapmak zorundayız. Yalnız her şeyi denetimle halledemezsiniz. Biz son 3 yıldır pek çok kampanya düzenledik, bu yolda hep beraberiz dedik. Bunların hepsini denetleme birimi olarak diğer bakanlıklarla beraber yaptık ve kazalarda dünyada görülmemiş bir düşüş yaşadık. 1250 vatandaşımızın can kaybını önledik, kazaları yüzde 25 azalttık bu azalış dünyada örülmemiştir. Bütün aktörlerin içinde olduğu eylem planları hazırlıyoruz. 0 can kaybı bir hedeftir. Biz de stratejilerimizi oluşturuyor, bu hedefe yönelik çalışıyoruz. Yaya öncelikli trafik konusunda bir devrim niteliğinde değişim oldu. Yüzde 22 oranında yaya ölümlerini azalttık.
Denetim, eğitim, alt yapı, ilk yardım hepsi bir arada olmalı. Bizim sistemimiz burada çok düzenli işliyor. 112 unsurlarının konuşlandırılmasından yolların yenilenmesine kadar güvenli araç üretimine kadar yaklaşımlarımız devam ediyor.”

EBA SİSTEMİ ÜZERÜNDEN ÇOCUKLARA TRAFİK EĞİTİMİ!

Uyuşturucudan yakalanan TIR’ları eğitim TIR’larına dönüştürüyoruz. 2 tane trafik TIR’ımız var. Neredeyse ülkenin yarısını geziyor bu TIR’lar.  Pandemi sürecinde MEB’nın sistemi EBA üzerinden, bizim arkadaşlarımız trafik eğitim parklarından canlı olarak çocuklara trafik eğitim dersleri veriyor. Ayrıca illerimizde trafiğe vurgu yapan çalışmalar devam ediyor.”

TRAFİK PERSONELİNİN 2 KATI KADAR FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ YOLARDA!

“Fahri trafik müfettişleri trafik personelimizin iki katı kadar. 1997’de bu müessese kurulmuş 2017’ye kadar atıl kalmış. Biz bunların sistemini değiştirdik, dijital ortama taşıdık. Fahri Trafik Müfettişleri, tutanaklarını bize uygulama üzerinden gönderebiliyor. Lakin onlardan da bir ricam var, bazı olayları kişiselleştirmesinler, trafik güvenliğine katkıya baksınlar.
Bazı şikayetler sonucu müfettişleri araştırıp yeri geliyor görevlerine son veriyoruz.
Onlar bizim başımızın üstünde, bütün sorunlarını çözmek için de yanlarında oluruz.”  

@radyotrafik