KORONAVİRUS – OTOBÜS TAŞIMACILIĞINDA TAVAN ÜCRET DÖNEMİ
15 Mayıs 2020 Cuma 18:28

Şehirler arası yolcu taşımacılığında tavan ücret uygulaması ve salgın döneminde yaşanan zorluklara dair Radyo Trafik'e konuşan TOFED Yön. Kur. Bşk. Birol Özcan taleplerini üç madde ile sıralayarak köprü ve otoyol ücretlerinde düzenleme, mazot indirimi ile KDV’nin %1’e inmesini istediklerini söyledi.  

Salgın döneminde getirilen yolcu taşıma sınırlaması, şehirler arası giriş – çıkış yasağı gibi kısıtlamalar ve düşen talep nedeniyle şehirler arası otobüs taşımacılığı yapan firmalar zor günler geçiriyor. Otobüs firmalarının düşen yolcu sayısı ve artan maliyetleri bilet fiyatlarına da yansıtması ile bu otobüsleri kullanmak zorunda olan vatandaşlar da yüksek fiyatlar ile karşılaşıyor.

Otobüs ücretlerindeki yükseliş, Resmi Gazete'de “Karayolu Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Taban/Tavan Fiyat Ücret Tarifesi” isimli bir genelge yayımlanmasına neden oldu. Genelge ile birlikte Temmuz ayının sonuna kadar tavan ücret hakkında düzenleme yapıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan “Tavan Ücret Tarifesi” aşağıda yer alıyor. Otobüs firmalarının tavan ücreti uygulama gibi bir zorunluluğu bulunmuyor.

OTOBÜSÇÜLER TAVAN FİYAT UYGULAMASINDAN MEMNUN MU?

Şehirler arası yolcu taşımacılığında belirlenen yeni tavan ücret tarifesi ve salgın döneminde ulaşım sektöründe yaşanan kayıplar ile sektördeki son durum üzerine Radyo Trafik yayınına katılan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Özcan ile konuştuk.

İki aydır otogarların kapalı olduğunu ve ruhsata işlenmiş koltuk sayısının yarısı kadar yolcu taşıma zorunluluğu ile yüksek sigorta bedelleri, otoban ücretleri gibi etkenlerden dolayı otobüsçülerin zarar ettiğini söyleyen Özcan İstanbul’da salgın öncesi az yolcu taşınan kış aylarında bile otogardan ortalama bin 500 otobüs çıktığını bugün bu sayının kimi günler 20 otobüse kadar düştüğünü belirtti.

Resmi gazetede yayımlanan genelgedeki tavan ücret uygulamasının 31.7.2020’ye kadar geçerli olduğunu hatırlatan TOFED Yönetim Kurulu Başkanı Temmuz sonrası ücretlerin yeniden belirleneceğini belirtti ve şunları söyledi:

“Bunlar %50 kapasite ile taşımanın fiyatlarıdır. Burada 100 km ile 115 km arasında 100 TL, en fazla 2 bin km üzerindeki yol giden yolculara 500 TL. İstanbul - Ankara 160 TL, İstanbul -  Çanakkale 170 TL ama Çanakkale Boğazı geçişli hatlarda geçiş ücreti ekleniyor.”

Tavan ücret uygulamasında bir itirazları olduğunu da söyleyen Özcan, Çanakkale Boğazı’nda sağlanan imkanın Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü geçişlerinde de sağlanması gerektiğini belirtti.

“ZARAR EDERKEN REKABET ETME ŞANSI YOK”

Otobüs taşımacılığında tavan ücret uygulaması hayata geçti ancak otobüs firmalarının tavan ücreti uygulama gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. TOFED Yönetim Kurulu Başkanı Birol Özcan ise bu durumun rekabete neden olmayacağı ve ücretlerin tavan fiyatlardan daha aşağı olmayacağını söylüyor. Bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

“Zarar ederken, zor şartlarda taşırken rekabet etme şansı yok.  Elazığ’dan İstanbul’a bir otobüsün gidiş - geliş maliyeti 7 bin 500 lira. Yakıtı, iki şoför, bir muavin, köprüler, otoban maliyetleri… %50 ile nasıl kazanıp da rekabet edeceksiniz?”

OTOBÜSÇÜLERİN BEKLENTİSİ NE?

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Birol Özcan otobüs firmalarının ayakta kalabilmesi için destek gerektiğini de söyledi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden otobüslerin muaf tutulması gerektiğini aktaran Özcan şöyle devam etti:

“Biz Anadolu Yakası’na geçtiğimiz zaman hem ücret bakımından hem de km olarak fazla gidiyoruz. Otobanlar pahalı. Otoban ve köprülerde destek istiyoruz. Osmangazi ve İzmir yolunda… İki, mazot indirimi istiyoruz. Uçaklardaki gibi KDV’nin %1’e inmesini istiyoruz.”

 

@radyotrafik