HGS KARMAŞASI
18 Ekim 2012 Perşembe 12:00

17 Eylül günü devreye giren Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) sorunlarla başladı. Radyo Trafik gönüllü muhabirleri canlı yayınlar da ve maiiler de tepkilerini dile getirdi.

EN BÜYÜK SORUN FAZLA ÜCRET

 

Radyo Trafik’e ulaşan onlarca gönüllü muhabirimiz HGS etiketleri olmasına rağmen gişelerden geçtiklerinde “cezalı geçiş ücreti” alındığı yönünde şikâyetlerini dile getirdi. Konu ile alakalı olarak görüştüğümüz PTT yetkilileri sistemde düzenlemelerin devam ettiğini ortada cezalı geçiş ücreti olarak fazla alınan bir para olmadığını belirtti. PTT Genel Müdürlüğü yetkilileri açıklamalarında “ HGS sadece çıkış gişesinde okunmaz ise ekran da “cezalı geçiş” yazıyor ama sistem araç plakasından otomatik olarak aracı tanıyor ve normal geçiş ücreti tahsil ediyor. Ancak kart hem giriş hem de çıkış gişelerinde okunmaz ise bu kez o otoyol üzerinde ki en uzun mesafe ücreti müşteriden kesiliyor. Bu durumla karşılaşan müşterilerimiz ise PTT şubelerine başvurarak “Otoyol Geçiş Plazası Talep Formu” nu doldurduklarında gerekli incelemenin ardından fazla alınan para karta iade ediliyor.” Dedi.

 

FSM GİŞELERİ

 

Özellikle FSM de KGS gişeleri ile yan yana olması nedeniyle büyük sorunlar yaşadıkları HGS sisteminin adında olduğu gibi bir “Hızlı Geçiş” imkânı tanımadığını söyleyen gönüllü muhabirimiz Murat Ocaklı  Radyo Trafik’e gönderdiği mail de bu sorunu dile getirdi. Ocaklı mailinde “FSM Köprüsünde HGS adı altında açılan gişeyi KGS gişeleri ile aynı bariyerlerle OGS gişelerinden ayırmışlar.  Hızlı geçiş sitemi olan HGS den KGS gişeleriyle aynı yerde olduğundan KGS gişelerinde ki yoğunluk nedeniyle geçmekte sıkıntı çekmekteyiz. Bunu defalarca karayollarına şikâyet etmeme rağmen hiç değişiklik yapılmamıştır. Acaba  amaç sadece insanlardan farklı yöntemlerle para almaya çalışmak mı? Dedi.

 

Geçtiğimiz hafta Radyo Trafik’e canlı yayın konuğu olarak katılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni MUTLU HGS konusunda ki gönüllü muhabirlerimizin soruları üzerine sorununun 2013 yılı başında tamamen çözüleceğini belirtti.

 

Sorunlar ile başlayan HGS sisteminde yaşadığınız sorunları ve çözüm önerilerinizi bilgi@radyotrafik.com adresine ulaştırabilirsiniz.

@radyotrafik