NİSAN’DA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE KAZALAR YARI YARIYA AZALDI
19 Mayıs 2020 Salı 19:25

Türkiye genelinde 2020 yılının Mart ayında 31 bin 602 olarak kayıtlara geçen kaza sayısı Nisan ayında 15 bin 212’ye düştü. Buna rağmen kazalardaki ölüm oranlarında ciddi bir değişiklik olmadı.

Türkiye’de 11 Mart’ta ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından salgını önlemek için uygulanan tedbir ve kısıtlamaların etkisi ile Nisan ayında bir önceki aya göre kaza sayısı neredeyse yarı yarıya düşerek 15 bin 212 olarak kayda geçti.

Hafta sonu ve resmi tatillerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, hala 15 ilde devam eden ancak salgın sürecinin başlarında tüm büyükşehirler ve Zonguldak’ta uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlaması vb. ulaşımı da kapsayan tedbirler doğrultusunda kazalar yarı yarıya azaldı. Ancak bu kazalarda meydana gelen can kayıplarında ciddi bir düşüş yaşanmadı.

KAZA SAYISI AZALSA DA ÖLÜM ORANINDA DÜŞÜŞ OLMADI

Türkiye genelinde 2020 yılının Nisan ayında sosyal mesafe tedbir ve kısıtlamalarının da etkisi ile kaza sayısı neredeyse yarı yarıya azalarak 15 bin 212’ye düşse de kazalardaki ölüm oranlarında ciddi bir değişiklik olmadı.

Meydana gelen bu 15 bin 212 kazanın 117’si ölümlü kaza olarak kayıtlara geçerken bu kazalarda 142 kişi yaşamını yitirdi. Bir önceki ay meydana gelen kazalarda yaşamını yitiren kişi sayısı ise 146 olarak verilere yansımıştı. Bu verilerle Nisan ayı 2020 yılında Mart ayından sonra trafik kazalarında en çok ölüm gerçekleşen ikinci ay oldu. Ocak ayındaki kazalarda 115 kişi, Şubat ayındaki kazalarda ise 140 kişi yaşamını yitirmişti.

NİSAN AYI KAZALARININ TÜRLERE GÖRE DAĞILIMI

2020 Nisan ayında meydana gelen 15 bin 212 kazanın 9 bin 638’i hasarlı olarak kayıtlara geçti. 5 bin 457 kazada yaralanma hadisesi yaşanırken bu kazalarda 7 bin 747 kişi çeşitli şekillerde yaralandı. 117 ölümlü kazada ise 142 kişi yaşamını yitirdi.

EN ÇOK ÖLÜM İZMİR’DE

Nisan ayında meydana gelen ölümlü kazalar arasında en çok can kaybı İzmir’de yaşandı. Ülke genelindeki ölümlü kazalarda İzmir’de 10 kişi yaşamını yitirdi. İzmir’den sonra ise en çok ölüm Ankara’da gerçekleşti. Başkentte Nisan ayında meydana gelen kazalarda 8 kişi hayatını kaybetti. İstanbul’daki kazalarda ise 3 can kaybı yaşandı.

2020’NİN İLK 3 AYINDA NELER OLMUŞTU?

Ülke genelinde 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart ayına dair trafik kazası istatistikleri için lütfen linke tıklayın:

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN - SOSYAL İZOLASYONA RAĞMEN KAZA SAYISI DÜŞMEDİ

*Haberde kullanılan veriler Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığına aittir.

**Veriler sadece trafik kazası sonucunda kaza yerinde meydana gelen ölü sayılarını içermektedir.

 

@radyotrafik