YENİ NORMAL’DE UÇAKLA ULAŞIM NASIL OLACAK?
28 Mayıs 2020 Perşembe 14:46

Pandemi sürecinde yeni normalleşme adımları atılırken, uzun zamandır durdurulan hava ulaşımı 4 Haziran’dan itibaren yeniden başlayacak. Havalimanlarındaki önlemler ve yolcuları bekleyen yeni kuralları Sabiha Gökçen Havalimanı Operasyon Direktörü Göksu Güney ile konuştuk. “Yeni Normal”deki uygulamaları anlatan Güney, uçağa binişe kadar geçireceğimiz süreci detaylarıyla Radyo Trafik’e anlattı; Bundan sonra uçağa kabin bagajı alınmayacak sadece el ve evrak çantası, dizüstü bilgisayar ve bebek eşyaları alınacak. Online check-in ile yolcu işlemlerini havalimanına gelmeden önce tamamlayacak, bagajını self-bag-drop kontuarlarından kendisi gönderebilecek, yolcu karşılamaya veya uğurlamaya gelenler havalimanlarına alınmayacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı Operasyon Direktörü Göksu Güney’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü liderliğinde ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu koordinasyonunda hazırlıklarına devam ettiğimiz “Yeni normal” dönemde ne tür önlemler almamız gerektiğine dair bir genelge hazırlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi” 22 Mayıs 2020 tarihinde yayınlandı. Bu genelge ile 4 Hazirandan itibaren tekrar başlanması planlanan ticari uçuşlar öncelikle İç hatlar olmak üzere kademeli olarak başlayacak.

DIŞ HAT SEFERLERİNİN 15 HAZİRAN’DA BAŞLAMASI ÖNGÖRÜLÜYOR!

Dış hatlar trafiğinin başlangıç tarihi, eğer bir değişiklik olmaz ise 15 Haziran olarak planlanıyor. Tabi dış hatlarda farklı bir sistem var, buna biz “Mütekabiliyet” diyoruz. Bizim ülkemizden herhangi bir dış hat uçuşunun yapılabilmesi için uçuş yapılacağı ülkenin de gerekli hazırlıklarını yapmış ve bunu tebliğ etmiş olması gerekiyor. Hali hazırda çeşitli ülkelere uçuşların ne zaman başlayabileceğine dair bir liste mevcut ama ileriki günlerde pandeminin seyri bu planlamada etkili olacaktır.

UÇAKLARIN KAPASİTESİ DARALTILACAK MI?

“Uçak kapasiteleriyle ilgili koltuk azaltma ya da sosyal mesafeyi koruma adı altında herhangi bir uygulamaya gidildiğinde, havayoluyla taşımanın maliyetleri konusunda birçok kişinin tereddüdü var. Bu konuda ulusal ve uluslararası otoritelerin alacağı kararları beklemek lazım. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü halihazırda uçaklarda alınacak önlemlerle ilgili bir genelde üzerine çalışıyor, en kısa zamanda o da netleşecektir.”

HAVALİMANLARINDAKİ PANDEMİ DEĞİŞİKLİKLERİ NELER?

“Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi ile beraber 4 temel kıstas hayatımıza giriyor; Havalimanlarında ve uçaklarda maske takılması, Sosyal mesafenin en az 1 metre olacak şekilde korunması, Hijyen kurallarının katı bir şekilde uygulanması ve çalışan personelin kişisel korunma ekipmanlarını görevleri esnasında sürekli olarak kullanmaları.

Biz bu süreçte “Touchless Process” dediğimiz daha az dokunarak işlem yapabilecek çözümler üzerine geliştirmeler yapıyoruz.”

Online check-in ve QR Kod sistemi

“Maske olmadan havalimanı terminallerine giriş yapılamayacak. Havalimanına geldiğinizde güvenlik personeli sizden bilet veya check-in yaptığınıza dair bir belge isteyecek. Buradaki en pratik yöntem online check-in işlemini havalimanına gelmeden önce yapmanızdır.

Yolcular Online check-in işlemlerini yaptıklarında cep telefonlarına sms ya da e-posta olarak bir QR kod gelecek. Yolcularımız bu QR kodu olan evrak ya da mesajları güvenlik personeline gösterecekler. Güvenlik personeli QR kod okuyucu cihazlar ile yolcu doğrulaması yapacak ve yolcuyu terminal binasına kabul edecek.

Yolcuların yanında hiçbir şekilde refakatçi kabulü yapılmayacak. Sadece özel yardıma ihtiyaç duyan yolcuların yanında refakatçi girişine izin verilecek. Bunların dışında yolcu karşılamaya veya uğurlamaya gelenler havalimanı yolcu terminallerine alınmayacak. ”

Termal Kameralar ve Ateş Ölçümü

“ Yolcularımızın terminal binasına girdiğinde ilk karşılaşacağı yeni uygulama; termal kamera ile ateş ölçümü yapılan kontrol noktaları olacak. Sonrasında güvenlik kontrol noktasına geçecekler. Güvenlik noktasında yolcularımızın bekleyecekleri alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılan zemin işaretlemeleri mevcut.

Elle arama yerine detektör kullanılacak!

“Covid-19 pandemi sürecinde her uygulamada olduğu gibi güvenlik taramalarında da bazı değişikliklere gidildi.
Daha önce hepimizin bildiği üzere havalimanı girişlerinde ve uçağa geçişteki ikinci güvenlik kontrol noktalarında metal detektöründen geçen yolcu sinyal verdiğinde elle arama yapılırdı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu uygulama ile ilgili yeni bir düzenleme yaparak elle arama yerine el detektörleri ile arama uygulamasını hayata geçirdi. Ancak halen el detektörünün sinyal verdiği durumlarda elle arama yöntemi uygulanacak. Fakat elle arama yöntemi uygulayan güvenlik personellerinin her bir elle arama için yolcunun önünde yeni hijyenik eldiven takması zorunlu. Her elle arama sonrası kullanılan eldivenler özel olarak konumlandırılmış tıbbi atık kutularına atılacak.

Kabin Bagajı artık uçağa alınmayacak

“Yolcularımız artık uçak içinde kabin bagajı taşıyamayacaklar. Bu nedenle check-in esnasında kendilerinden yanlarındaki bagajlarını ağırlık ve boyut kıstaslarına bakmaksızın uçakaltı bagajı olarak göndermelerini isteyeceğiz. Yolcuların kabinde yanlarında bulundurma hakkı olan 3 çeşit eşya var.

Bunlardan bir tanesi; Bebek malzemeleri, diğeri kadın çantaları veya evrak çantaları diyebiliriz, üçüncüsü de dizüstü bilgisayarlar. Ama sadece dizüstü bilgisayarların kendi kılıfı. Dizüstü bilgisayarın taşındığı sırt çantaları kabine alınmayacak, bunu birbirinden iyi ayırmak lazım. Buradaki temel amaç kabin içinde yoğunluk yaratmadan yolcuların yerlerine geçebilmesidir. Ayrıca kabinde taşınmasına izin verilen 100 ml ve altı sıvı kısıtlaması devam ederken alkol oranı yüksek olan kolonya, dezenfektan gibi sıvıların 100 ml altında olması kaydıyla uçağa alınmasına izin verilecek.”

Yolcular bagajlarını kendileri gönderip kimliklerini kendileri okutacak

“Check-in işlemlerinde, boarding işlemlerinde artık yolcu check-in memurunun yaptığı birçok işlemi kendi yapmak durumunda kalacak. Kimlik belgelerini ve seyahat dökümanlarını yolcular cihazlara kendileri okutacaklar. Personel sadece önlerindeki ekranlardan doğrulama işlemlerini yapacak.
Check-in ve bagaj verme işlemlerini dahi hiçbir personelle doküman alışverişi yapmadan, yolcu kendi başına self-bag-drop kontuarlarından yapabilecek. Tabii halen bilinen klasik check-in işlemlerini yapabileceğiniz kontuarlardan da hizmet alınabilecek. Bu noktalarda sosyal mesafeyi ve teması minimuma indirecek tüm gerekli önlemler alındı.”

HAVALİMANINDAKİ İŞLETMELERE TEMAZSIZ ÖDEME ZORUNLULUĞU!

“Mevcutta AVM’lerde de uygulanan kurallar aynı şekilde Havalimanlarının yiyecek-içecek ve mağazalarında da geçerli olacak.
Yiyecek içecek alanları, mağazalar, DutyFree satış noktaları gibi tüm alanlarda sosyal mesafenin korunmasına dair önlemler alınarak yolcularımıza sürekli bilgilendirme yapılacak. Yiyecek-içecek alanlarında Lounge’larda ve mağazalarda bulunan broşür, menü, gazete gibi basılı evraklar kaldırılacak ve ihtiyaç duyulan alanlarda dijital ekranlar kullanılacak. Oturma alanlarında masa sandalyelerin sayıları azaltılarak gerekli noktalarda plexiglass paneller vasıtasıyla sosyal izolasyon sağlanacak. Tüm işletmelerin temassız kredi kartı uygulamalarını kullanmaları zorunlu. El dezenfektan üniteleri ve düzenli dezenfektasyon uygulamaları da olmazsa olmaz önlemler içerisinde.’

@radyotrafik