TRAFİK TEKNİKERLERİ ATAMA BEKLİYOR!
28 Mayıs 2020 Perşembe 17:46

Trafik Teknikeri ve İBB toplu taşıma memnuniyet araştırma bölümü yetkililerinden Akif Dolu, trafik teknikerlerinin çalışma alanı sorunlarını Radyo Trafik’e anlattı. 10 bine yakın ulaşım bölümü mezununun atama beklediğini belirten Dolu, Belediyelerde Trafik Zabıta Birimlerinden Ulaşım Daire Başkanlıkları ve Fen İşlerine kadar, trafikle ilgili tüm birimlerde bölümle alakalı çalışanın olmadığına değindi. “Hem Karayolları hem de belediyelere trafik teknikerleri alımının desteklenmesini bekliyoruz.” dedi.

Akif Dolu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BAZI ÖZEL FİRMALAR ASGARİ ÜCRETİN ALTINA BİLE TEKNİKER ÇALIŞTIRIYOR!”

“Ulaştırma bölümlerinden mezun olup trafik teknikeri olan meslektaşlarım kendilerine çalışma alanı bulamıyor. 2005’ten 2020 yılına kadar mezun olan sayısı 10 binleri geçti ama Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 2017-18 yıllarında sadece 265 kişilik bir alım yapıldı. Sonrasında 1 elin parmağını geçmedi alımlar. Karayolları biraz bizim farkımıza vardı ve en azından yol bakım firmalarının ihalelerinde şartnamelere trafik teknikeri çalıştırma zorunluluğu istiyorduk bunu sağladı ve bu maddeyle iş imkanımız biraz açıldı.  Yalnız şartname koyulduğu halde işe alınan sayısı 1-2 kişi ve Karayollarında çalışıp aynı işi yapan adan 4-5 bin maaş alırken, bu teknikerler asgari ücretle çalıştırılıyor. Hatta asgari cüretin altından çalıştırılanlar da var.

“BELEDİYELERİN TRAFİK BİRİMLERİNDE TRAFİK TEKNİKERİ YOK!”

“Belediyelerde trafik zabıta birimleri olsun, ulaşım daire başkanlıkları ve fen işleri olsun trafikle ilgili tüm birimlerde bölümle alakalı teknikerlere rastlamadım. Ülkemizde ulaşım ve trafik teknikerlerini bilen bir belediye yok maalesef. Bu konuda özellikle belediyelere trafik teknikerleri alımının desteklenmesini bekliyoruz.”

TRAFİK TEKNİKERİ NE İŞ YAPAR?

Türkiye’de hem şehirlerarası hem şehir içi ollarda en çok karşımıza çıkan problemler belki de yol çukurları. Kaza riski ve can kayıplarına varan sonuçlar doğuran yol ve levha problemlerinin hızlı ve sağlıklı şekilde çözüme kavuşması trafik teknikerlerinin görevi ama tekniker çalıştırma oranı tartışma konusu.  
Dolu bu durumu şöyle anlatıyor:“Özellikle Karayollarında çalışan trafik teknikerleri, kendilerine verilen km’ler asında yolu her gün denetler;  yoldaki çukurlardan yol kenarındaki arızalı levhalara kadar eksiklikleri tespit eder ve düzeltilmesini sağlar. Özellikle büyükşehirlerdeki yol, zemin ve işaretçilerdeki bozukluk ve eksikliklerin sistemli şekilde takibi ve giderilmesi adına, Karayolarındaki gibi, trafik teknikerlerinin şehir merkezlerinde de aktif şekilde görev alması gerekiyor.”

@radyotrafik