TRAFİK CEZALARINDA ARTIŞ İDDİASI GERÇEĞİ YANSITMIYOR!
29 Mayıs 2020 Cuma 15:52

Bazı haber siteleri ve kimi sosyal medya hesaplarında iddia edilen trafik cezalarındaki artış haberi gerçeği yansıtmıyor. Trafik cezaları yıllık olarak yeniden değerleme oranına göre hesaplanıyor.

Trafik cezaları aksi bir yasal düzenleme olmadığı takdirde her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre hesaplanıyor. Son olarak Resmi Gazete'de 23 Aralık 2019 tarihinde yayımlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği"nde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yeniden değerleme oranının yüzde 22,58 olarak belirlenmesinin ardından 1 Ocak 2020'den itibaren uygulanan trafik ceza miktarları da yeniden hesaplandı.

2020 YILI GÜNCEL TRAFİK CEZALARI İÇİN TIKLAYIN

Bazı haber siteleri ve kimi sosyal medya hesapları kaynağı belirsiz bir şekilde trafik cezalarının arttığı yönünde haberler gündeme getirdi. Bu kaynağı belirsiz ve gerçeği yansıtmayan haberlerde bununla ilgili bir yasanın yürürlüğe girdiği iddia edildi. Ancak TBMM’den 2020 Mayıs ayı ve aynı yılın önceki aylarında geçen trafik cezaları artırımına yönelik bir kanun bulunmuyor.

Trafik cezaları Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre hesaplanarak o yıl için zamlanıyor. Trafik cezalarındaki artış sene ortasında değil senenin başından itibaren belli ve geçerli oluyor. Trafik cezalarındaki artış yıldan yıla güncelleniyor.

 

@radyotrafik