VASİ BELGESİ OLMADAN ANNE BABASIZ SEYAHAT EDİLEMEZ!
3 Haziran 2020 Çarşamba 19:54

Bakanlar Kurulu kararıyla 1 Haziran itibariyle "Şehir Giriş/Çıkış Seyahat Kısıtlaması" sona erdirildi. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede ise, sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin,  veli ve vasisi ile “Seyahat İzin Belgesi’ne” gerek duyulmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabileceği belirtilmişti. Veli, anne ve babalar peki kimler vasi?

Konunun uzmanı avukatlardan aldığımız bilgilere göre, bir kişiye vasi ancak mahkeme kararıyla atanabiliyor. Kişi engelli, kendini kontrol edemeyen, madde bağımlısı, yaşlı ve bakıma muhtaç, ailesi hayatta olduğu halde korumaya alınan çocuk vs. ise, bu kişiye mahkeme kararıyla bir vasi atanıyor. Vasi aileden biri olabileceği gibi, koruyucu aile veya bakıcısı da olabiliyor.

Şehirlerarası seyahat edebilmek için 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında velisi sayılan anne ve babasının olması ya da mahkeme kararıyla atanmış vasisinsin olması şart. Aksi taktirde seyahate izin verilmiyor.

En çok sorulan sorular anane, babaanne, dede, teyze, hala, ağabey/abla vs kişilerin vasi sayılıp sayılmadığı. Konuya dair emniyet yetkilileri uyarıyor; bu kişilerin vasi sayılabilmesi için kesinlikle mahkeme kararıyla atanmış olması gerekiyor. Şehir giriş-çıkışlarında yapılan denetimlerde, polis ekipleri yanında anne babası olmayan veya vasi belgesi olmayanların seyahatine izin vermiyor.

@radyotrafik