“TAKSİLERDE İSTANBUL KART MANTIKLI DEĞİL”
25 Mart 2013 Pazartesi 12:00

Radyo Trafik’te her Perşembe canlı olarak yayınlanan “Durak Turu” programında Cezayir Doğan’nın bu hafta canlı yayın konuğu İstanbul Taksiciler ve Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur oldu.

Başkan Uğur programda gündemdeki konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Uğur, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı’ nın “Akbil’in yerine kullanılan Akıllı Kart, taksi ve minibüslerde de kullanılmaya başlanacak” şeklindeki açıklaması soruldu.

 

 

 

Başkan Uğur konuyla ilgili olarak “UKOME’de alınmış bir karar var. Bu karar alınırken konuyla doğrudan bağlantılı olan bizlerin herhangi bir biçimde fikri alınmamıştır. Karar imza aşamasına geldiğinde ancak arkadaşlarımızın haberi olmuştur diyerek tepkisini belirtti. Ayrıca konunun derinliğinin bilinmediğini 7 Temmuz 2013 itibariyle yürürlüğe gireceği belirtiliyor ve ekliyor karar hakkında konuşmak için henüz erken belediyenin net bir tavır sergilemediğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

Taksilerde akıllı kart uygulamasının mantıklı hiçbir yanının bulunmadığını, paranın kalkması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Kendilerinin alternatif ödeme şekilleri üzerinde çalışmalar yaptıklarını da belirten başkan kredi kartıyla ödeme yapabilme olanağı sağlamak için çalışmalarının olduğunu söyledi.

 

 

 

Oda Başkanı Yahya Uğur, programda mesleki eğitim sertifikası çalışmalarından da bahsetti. Bu sertifikayı almayanların taksicilik yapmalarının zorlaşacağını söyledi. Yapılan çalışmalar eğer hayata geçerse sertifika sahiplerinin sigortaları 5 yıl boyunca devlet tarafından ödenecek şeklinde konuştu.

@radyotrafik