PEUGEOT RCZ'Yİ SİZİN İÇİN TEST ETTİK
1 Nisan 2013 Pazartesi 12:00

Bu defa Peugeot’un en iddialı otobillerinden biri olan olan RCZ 1,6 THP 156 HP lik otomatik şanzıman modelini test ettik.

Bu araçta İlk dikkatimizi çeken RCZ’in tavan yapısı. Dışarıya doğru çıkık geniş çamurluklar RCZ’in görüntüsüne ekstar bir çekicilik katıyor.Özellikle yan aynalardan arkaya bakmak bu araçta bir keyif,çünkü görünen şişkin arka çamurluk hoş bir etki bırakıyor.

 

RCZ’in ön ve yan görünüşüne kusursuz dedikten sonra arka kısmı içinde aynı düşüncelere sahibim.Araç dışarıdan bakıldığında o kadar ilgi görüyorki bunu sürüş boyunca bakışlardan anlamamak mümkün değil.Dikkat çekmek için RCZ iyi bir tercih! RCZ en büyük rakibi Audi TT’den 11,2 cm daha uzun,  ve 15.5 cm daha geniş. İki aracın da yükseklikleri 1252 mm.
 

 

RCZ dışarıdan bir şahane peki ya içi;

 

Herhangi bir Peugeot’nun içine göre oldukça elit görünen kokpitteki hava, Çok daha pahalı ve lüks coupeleri aratmıyor. Bu havanın oluşmasında çift dikişli deri kaplamaların payı çok büyük. Direksiyon simidi bir çok Peugeot modeli ile aynı farkı ise RCZ’de alt kısmı yuvarlak hale getirilmiş şekilde yer alıyor. Sinyal, silecek, ses sistemi ve hız sabitleyici kontrol butonları ise diğer Peugeot modelleri ile aynı konumda.

 

İnce minderli arka koltuklar aracın 2+2 olarak adlandırılmasından başka pek bir işe yaramıyor.Arkada koltuk olmasına ragmen üçüncü bir kişinin oturması kişi için büyük eziyet olabiliyor. Sürücü baş hizasından sonra hızlı bir biçimde eğilen tavan yapısı arka koltuğun baş mesafesini oldukça kısıtlıyor. RCZ bagaj hacmi 384 litre.

 

 

 

Spor otomobil denince en önemli etken ise motor;

 

RCZ’in motor kaputunun altında PSA-BMW ortak çalışması olan motorlar görev yapıyor. Benim test ettiğim araçta  1.6 litrelik motor 1400 d/d’dan itibaren 240 Nm tork  ve 6000 d/d’da 156 hp güç üretiyor.

 

6 ileri otomatik şanzımanla gücünü yere aktaran RCZ’in 0-100 km/s hızlanması ise sadece 9 saniyemi aldı.Maksimum hız ise 215 km/s ama unutmayın bu araç 1,5 ve bu ağırlıkta bir otomobil için hiçde fena bir hız değil.

 

 

 

Biraz hız ve ani kalkışları seviyorsanız benzini düşünmeniz yersiz olacak çünkü RCZ ile zorlanarak kullanıldığı zaman 14,5 lt/100 km üzerine çıkan aracın fabrika verisi karma yakıt tüketimi 7.3 lt/100 km olarak açıklanıyor. RCZ test ettiğim şehir içinde ise ortalama 9 ile 10.5 litre/100 km yakıt tüketti.

 

 

 

 

 

 

RCZ’nin konforuna gelince;

 



Kesinlikle konforlu. Ama RCZ’in 19 inçlik jantları ve sert ayarlanmış süspansiyon sistemi yoldaki ufak darbeleri bile iç mekana aksettiriyor. Yan destekleri çok iyi olan ön koltukların rahatlığı ise bu darbeleri emmeye yetmiyor. İç mekana hoş bir şekilde motor sesi geliyor,ve bu ses rahatsız etmek bir yana keyif verdiğini söyleyebilirim.

 

RCZ’de son derece hassas bir direksiyon bulunuyor ve buda araca hakimiyetinizi artırıyor

 

ESP destekli yol tutuşu çok başarılı virajlı yollara girildiğinde araç bunu size hiç hissettirmiyor.

 

6 kademeli otomatik şanzıman çift kavramalı değil ama yine de  konforu arttırıyor. 

 

 

 

 

Peki ya güvenlik;


RCZ’de sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları standart olarak sunuluyor. Aynı zamanda ağır oluşu yere sağlam basışı da sizi biraz daha güvende hissi veriyor.

 

Cenk SARIKAYA/Radyo Trafik İstanbul

@radyotrafik