TRAFİGE KADEMELİ MESAİ ÇÖZÜMÜ!
3 Nisan 2013 Çarşamba 12:00

İstanbul Taşımacılar Birliği Başkanı Hakan Orduhan, İstanbul'un trafik sorununun “Kademeli Saat Projesi” ile ortadan kalkacağını söyledi.

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacı ile her geçen gün yeni fikirler ortaya atılıyor. Ancak birçok fikir gerek uygulama zorluğu gerekse amacın yetersiz olması nedeni ile daha hiç konuşulmadan rafa kalkıyor. Peki, İstanbul’un trafik sorunu çözülebilir mi? Bu soruya cevap veren İstanbul’un trafik yoğunluğunun yüzde 29’unu oluşturan servislerin bağlı olduğu İstanbul Taşımacılar Birliği (İSTAB) Başkanı Hakan Orduhan “Kademeli Saat Projesi” ile sorunun ortadan kalkacağı görüşünde.

 

 

 

Radyo Trafik’e konuşan Orduhan röportajında konunun uzun süredir gündemlerinde olduğunu ve sivil toplum örgütlerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesine, TBMM’den Cumhurbaşkanlığına kadar her yere projeyi sunduklarını belirtti. Yaptıkları uzun araştırmalar sonrasında hazırladıkları taslağa göre trafiğin önemli ölçüde rahatlayacağını belirten Doğanay, konunun üniversitelerde araştırılması halinde hem maddi hem de manevi kazancın bilimsel boyutlarının da ortaya çıkacağını aktardı.

 

 

 

 

 

Peki, proje nasıl olacak? Bu sorunun cevabını Hakan Orduhan’ın ağzından aktaralım.

 

 

 

İstanbul ilinin trafik yoğunluğunu, her gün saat 08.30’da işlerinde ve okullarında olmak için aynı saatte sokağa çıkan insanlar oluşturmaktadır.

 

 

 

             Hal böyle olunca ve olmaya devam ettiği sürece, İstanbul’un hızlı ve sorunsuz ulaşımı için yapılacak tüm yatırımlar maalesef yetersiz ve yavaş kalmaktadır, kalacaktır da…

 

 

 

                Çözüm,

 

 

 

               Eğer toplumun iş başlangıç ve çıkış saatleri düzenlenirse İstanbul ili yatırım yapmadan, beklemeden, mevcut yol ve araç kapasitesi ile fevkalade tatmin edici çözüme kavuşacaktır.

 

 

 

                Bir tasnif yapıldığında, İstanbul ili, İşçiler, Memurlar,  Özel Sektör Çalışanları ve Öğrenciler olarak 4 başlıkta gruplanabilir. Yapılacak düzenlemede;

 

 

 

 

 

                İşçiler,  sabah 06.00’da işbaşı yapmalı. 15.00’da paydos etmeli.

 

 

 

                Memurlar,  sabah 07.00'da başlamalı, 16.00’da paydos etmeli.

 

 

 

                Okullar,  sabah 08.00’da başlamalı 15.30’da paydos etmeli.

 

 

 

                Özel sektör, sabah 08.45’te başlamalı 17.30’da paydos etmeli.

 

 

 

                Üniversiteler, sabah 10.00’da başlamalı.

 

 

 

 

 

                Bu sayede, ulaşımın yoğunluğu zamana yayılacağından, trafik akış hızı artacak, hızlı bir şekilde gidilecek yere varılacağından, trafik yoğunluğu azalacaktır.

 

 

 

 

 

Önerinin diğer yansımaları ise;

 

 

 

                a) Daha erken paydos ettiği için ve daha az zamanını trafikte harcayan, günü daha verimli yaşayarak geçiren ve ailesiyle daha fazla ilgilenme fırsatı bulan, sosyal açıdan mutlu bir çalışan grubu ortaya çıkacaktır.

 

 

 

               b) Mevcut toplu taşıma araçları farklı grupların birden fazla servislerini yapabileceği için kazanç artacak, birim başına ulaşım ucuzlayacaktır.

 

 

 

                c) Ulaşım için trafikte geçirilen süreler kısalacağından, toplu ulaşım araçlarının yoğunluğu azalıp, ulaşım hızı artacaktır. Dolayısıyla tercih edilme oranı yükselecektir.

 

 

 

                d) Trafikte “dur-kalk”lar azalacak ve trafik akışı hızlanacak, akaryakıt sarfiyatları inanılmaz ölçekte düşecek, milli ekonomiye önemli bir katkı sağlanacaktır.

 

 

 

                e) Araç yıpranmaları azalacak, yedek parça ve diğer giderlerde önemli bir tasarruf ortaya çıkacaktır.

 

 

 

                f) Gidilecek yerlere kısa sürede varılacağından trafikte geçirilen saatler kısalacak, insanların araçlarda kalma süreleri azalacak ve dolayısıyla toplu taşıma araçlarına ilgi artacaktır.

 

 

 

 

 

Röportajın sesli halini ise aşağıda dinleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerim Öztürk / Radyo Trafik İstanbul

@radyotrafik