FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİNE DAİR TÜM MERAK EDİLENLER
29 Haziran 2020 Pazartesi 20:33

Fahri Trafik Müfettişliğine dair tüm merak edilenleri Radyo Trafik yayınında Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Sami Güleçyüz yanıtladı.

Sami Güleçyüz’ün Fahri Trafik Müfettişliğine dair sorulara verdiği tüm yanıtlar ve açıklamaları şöyle:

ACİL MÜDAHALE ARAÇLARINA MÜFETTİŞLER CEZA YAZABİLİR Mİ?

“Fahri Trafik Müfettişine 2918 sayılı trafik yasasına eklenen ek - 6. madde ile verilen görev konusunda bütün ambulans, itfaiye , polis , jandarma , belediye, kamu araçları hepsi dahil olmak üzere ve Türkiye'nin 81 ilinde geçerli olmak üzere ceza tespit tutanağı düzenleme yetkisi verilmiştir. Hiçbir konuda ayrım yapılmamıştır. Ancak şunu düşünmek lazım, tabi ki bu itfaiye, ambulans gibi acil durumlarda görev yapan araçların sirenini açmamaları halinde trafik kural ihlali yaparlarsa Fahri Trafik Müfettişi kural ihlalinden dolayı tespit tutanağı düzenleyebilir. Çünkü göreve giderken sirenini açmak zorunda. Onun dışında göreve gidip gitmediği belli değil… Sirenini açtığı takdirde bu suistimal ediliyor mu, edilmiyor mu? Buna biz bakamayız çünkü böyle bir yetkimiz yok, durdurup onu kontrol etme durumu hasıl olmayacağına göre bu durumlarda itfaiye olsun , ambulans olsun böyle araçlarda Fahri Trafik Müffettişlerinin ceza yazmaması gerekir. Bizim dernek olarak genel görüşümüz budur.”

“Bizim düzenlediğimiz tespit tutanağıdır, ceza tutanağı değildir. Bunu ayrıştırmak ve ceza tutanağına dönüştürme görevi de Trafik Şube'ye aittir.”

MÜFETTİŞLERİN TESPİT ETTİĞİ CEZALAR İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?

“Sulh Ceza Mahkemelerinin verdiği kararlarda bu trafik suçları kabahatler sınıfına girdiği için karar kesindir,  temyiz edilemez. Dolayısıyla çeşitli mahkemeler tarafından verilmiş farklı kararlar da var ama duruma göre. Burada önemli olan şu; maalesef bazı mahkemeler müfettişin yetkilerini bilmeden belgelenmediği gerekçesiyle, yani tutulan tutanağın fotoğraflanmadığı videoya alınmadığı gerekçesiyle bazı kararları nadiren de olsa iptal edebiliyorlar. Ama genel olarak %95 oranında müfettişlerin kestiği cezalar mahkemeler tarafından kabul görüyor.”

GÖRÜNTÜ KAYDETMEK ZORUNLU MU?

“Hayır, öyle bir zorunluluk zaten yok. Tam tersine böyle bir görüntüye alma gibi bir durum o sırada direksiyon başında olan müfettişin trafik tehlikesini arttırabilir. Ayrıca direksiyon başında olmasa dahi karşıdaki sürücünün bunu görüp kendisine husumet beslemesini sağlayabilir. Bu gibi tehlikeli durumların önlenmesi açısından  zaten trafik birimlerince de bu önerilmiyor.”

 TÜRKİYE'DE KAÇ KİŞİ FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ?

“Şu an Türkiye genelinde 34 binin üzerinde oldu yeni atamalarla birlikte. Bunun yaklaşık 5000'i İstanbul'da görev yapıyor. Bir o kadar da Ankara'da var. Trafik polislerinden daha fazla sayıda müfettiş var. Son zamanda sayımız arttı.”

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİNİN YAZDIĞI CEZAYA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

“Gayet basit bir dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliğine başvursunlar zaten duruşma falan yapılmıyor. Dosya üzerinden hakim dilekçeyi inceliyor ardından olumlu veya olumsuz karar veriyor. Önemli olan itirazın gerekçesi, neye dayanarak itiraz edecekler? Eğer haklı bir gerekçesi varsa zaten mahkeme tarafından iptal edilir.”

MÜFETTİŞLER ARASINDA GÖREVİ KÖTÜYE KULLANANLAR VAR MI?

“Zaman zaman az da olsa bu tip maalesef olaylar oluyor. Ancak Trafik Müfettişliğinin hayata geçirildiği tarih 1997'dir, yani 23 sene önce. 23 sene boyunca bu şekilde görevini suistimal edenlerin sayısı 150-200 civarındadır. Belli kişilere hep aynı suçtan ceza yazıldığı takdirde aralarında bir ilişki, bir husumet olup olmadığı araştırılıyor. Eğer böyle bir şey varsa bu tabi ki iptal ediliyor. Önemli olan bu işi kötüye kullanmamak.”

MÜFETTİŞLER EN ÇOK HANGİ İHLALİ TESPİT EDİYOR?

“En çok müfettişlerin kestiği cezalar kırmızı ışıkta geçmek, ters yola girmek , sağa sola dönüş kurallarına uymamak, emniyet kemeri takmamak gibi genelde bu tip suçlar cezaya dönüştürülüyor. Emniyet şeridi cezasına gelince bu son zamanlarda belirlenmiş bir ceza daha önce böyle bir ceza yoktu. Bir kaç sene önce bu trafik kanununa eklendi ve cezası da şu anda 1250 lira civarında baya da ağır bir ceza. Zaten müfettişler de buna ceza yazabiliyorlar.

“Trafik suçlarının hepsine ceza yazamıyoruz. Neden? Fahri Trafik Müfettişi normal bir vatandaş, kolluk kuvveti değil. Sürücüyle birebir muhatap olamıyor, duramıyor, evrak kontrolü yapamıyor. Dolayısıyla dışarıdan vatandaşın gördüğü ihlallere karşı ceza kesebiliyor. “

YENİ MÜFETTİŞ ALIMI VAR MI?

“En son Ekim ve Kasım aylarında yapıldı. O tarihten sonra yapılmadı. Koronavirüs sebebiyle belli bir süre ara verildi. Önümüzdeki yıldan itibaren tekrardan alınacağını umuyorum. Müfettiş olmak isteyenler şartlara uymaları halinde bulundukları ilin Valiliğine müracaat edebilirler. Şartlar ise en az 40 yaşında olmak, en az 10 yıllık ehliyet sahibi olmak, üniversite mezunu olmak, son 5 yıl içerisinde asli kusurlu bir trafik kazasına karışmamış olmak.”

 

 

 

 

@radyotrafik