KURBANLIĞIN ARACA VERDİĞİ ZARARI SİGORTA KARŞILAR MI?
4 Ağustos 2020 Salı 15:23

Kurban Bayramı bu sene de yer yer tuhaf görüntülere sahne oldu. Hemen her sene yaşanan “kaçan kurban” haberleri ile farklı noktalardaki kimi olaylar yine gündemde idi.

Kurban Bayramı sürecinde yaşanan bu olaylarda çoğu zaman bir nokta atlanıyor ve bu soru cevapsız kalıyor. Gazetelerde okuduğunuz, televizyonlarda izlediğiniz “kaçan kurban” haberlerinde bazı kurbanlıklar yakalanana kadar geçen sürede yollardaki bazı motorlu taşıtlarda maddi hasara sebep olabiliyorlar.

Peki, diyelim ki; park edip evinize çıktınız ve sonrasında sahibinin elinden kaçan bir kurbanlık gelip örneğin aracınızın dikiz aynasını parçaladı. Böyle bir durumda aklınıza ilk hangi soru gelecek?

BU ZARARI KİM KARŞILAYACAK?

Evet, hepimizin aklına öncelikle bu soru gelecektir. Bu merak edilen sorunun yanıtı için Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı ve Sigorta Uzmanı Fahrettin Ecevit’e danıştık.

Sigorta Uzmanı Fahrettin Ecevit böyle bir durum yaşanması durumunda kasko sigortasının sigortalının zararını karşılayacağını söylüyor. Kurbanlık bir hayvanın aracınıza zarar vermesi durumunda kasko sigortası zararınızı tazmin edecektir. Ancak Fahrettin Ecevit bu durumun hasarsızlık indirimini bozacağını da not düşüyor.

Bu arada kasko sigortası sadece kurbanlık hayvanların değil herhangi bir hayvanın aracınıza verebileceği zararı da karşılıyor. Örneğin yolda giderken bir hayvan ile aracınızın girdiği temas sonucu aracınızda oluşacak zarar da kasko sigortanız tarafından karşılanıyor. Ancak hasarlık indiriminiz bozuluyor.

HASAR KURBAN SAHİBİNİE RÜCU ETTİRİLEBİLİR Mİ?

Bu konuyla ilgili bir diğer merak edilen madde de kurbanlığın yaratacağı hasar sonrası sigorta şirketinin kurban sahibinden masrafları isteyip isteyemeceği yönünde…

Yine konuyla alakalı görüştüğümüz Sigorta Uzmanı Fahrettin Ecevit bu durumun kanunen mümkün olduğunu ancak ülkemizdeki mahkemelerce böyle bir kararın alınmasının pek de mümkün olmadığını belirtiyor.

 

 

@radyotrafik