KADEMELİ MESAİ SİSTEMİ NASIL OLMALI?
15 Eylül 2020 Salı 19:17

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kademeli mesai sistemi ile alakalı olarak 18 Eylül Cuma günü açıklama yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine Radyo Trafik olarak konunun uzmanlarından kademeli mesai sisteminin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler aldık.

“SİSTEM ÇÖZÜM OLABİLİR ANCAK İLK TUĞLA, TOPLU TAŞIMADA TRAFİK AKIŞINI HIZLANDIRMAK”

Radyo Trafik Marmara’da yayınlanan Trafikte Küçük Hata Yoktur programında konuya ilişkin kişisel görüşlerini dile getiren, Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ulaştırma Profesörü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, ”Uzun süredir bu sistemi önerenlerin başında geliyorum, sistem için adım atılmış olması çok sevindirici” ifadesini kullandı. Ancak tek başına kademeli mesai sisteminin İstanbul özelinde bir çözüm olmayacağının altını çizdi. Ilıcalı; “Öncelik toplu taşımada sabit bir trafik akışını sağlamak olmalı, siz akmayan bir trafikte kalmış bir toplu taşıma sistemi varken yalnızca kademeli mesai sistemini uygulamaya koyarsanız sistem yine çöker. Toplu taşımaya pik saatlerde EDS’lerle denetlenen özel şeritler açılabilir. Metrobüs duraklarındaki yığılmayı önlemek için, şu anda iş yapamaz durumda olan turizm otobüsleri, boştaki servis araçları ile yoğun duraklar arasında transit seferler konulabilir. Bu öneriler değerlendirilmeli” dedi.

ILICALI: "ANKARA İLE İSTANBUL AYNI DEĞİL"

Ankara’da, kademeli mesai uygulamasının sadece kamu ile sınırlı şekilde başlatılmasına değinen Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı; “Ankara ile İstanbul’un trafiği aynı değil. Ankara’da sistemde meydana gelebilecek ufak tefek aksaklıklar tolere edilebilir ama İstanbul için bu söz konusu olmaz” dedi. Kademeli mesai sisteminin İstanbul’da özel sektör ile koordineli olarak başlatılması gerektiğini belirten Ilıcalı; “İstanbul’da toplu taşımayı kullanan kişilerin büyük bir çoğunluğu özel sektörde çalışıyor. Eğer özel sektör ile koordinasyon sağlanamaz ise sistem başarı sağlamaz” ifadesini kullandı.

SUAT SARI: "TOPLU ULAŞIMDA MEVCUT KAPASİTE SINIRLAMALARLA YÜKÜ TAŞIYAMAZ."

İyi Parti İBB Belediye Meclisi üyesi ve Trafik Komisyonu üyesi Dr. Suat Sarı, pandemi sürecinde İstanbul’da yeniden uygulamaya konulan, otobüs ve metrobüslerde ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 30’u, raylı sistemlerde ise mevcut ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu taşınması kuralının uygulanamayacağını belirtti. “Kademeli mesai saati uygulaması, tek çözüm yolu” diyen Sarı; “Kademeli mesai sistemi uygulaması sadece pandemi döneminin uygulaması değil, bu ülkeye ekonomi getiren, ferahlık getiren bir iş. Çok gecikmiş bi’şey… Kamu kurumları öncü olabilir, özel sektörü beklemeye gerek yok, kamu bu konuda öncü olmalı” ifadelerini kullandı.  Sarı, “Kademeli mesai sisteminin daraltılmış mesai saatleri ile birlikte uygulamaya konulmalı, üstelik 39 ilçenin tamamına da yaymaya gerek yok. Yükün fazla olduğu ilçelerde yapılması bile yeterli” dedi.

CUMA GÜNÜ SİSTEMİ AÇIKLANACAK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bugün yaptığı açıklamada, 18 Eylül Cuma günü sistemle ilgili gerekli açıklamaların yapılacağını duyurdu. Yerlikaya, "Niyetimiz en geç cuma günü bunu şehrimizle paylaşmak. Hemen ertesi gün değil, en azından pandemi kurulunun önereceği bir takvim içerisinde yürürlüğe girdirmek" dedi.

@radyotrafik