KÖPRÜLERDEN GEÇEBİLECEK ARAÇ SINIFI MUAMMASINDA BİR MAHKEME SÜRECİ
19 Kasım 2020 Perşembe 17:46

Metin Şahin aracıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçti, geçiş ihlali cezası yedi. Cezayı ödedi ama haksız olduğunu düşündüğü bu cezayı mahkemeye taşıdı. Mahkeme cezanın iptaline karar verdi ancak Şahin 5 ay olmasına rağmen ödediği paranın iadesini alamadı.

Bu, son zamanlarda çoğu kişinin yaşadığı sorunlardan biri olan ve Metin Şahin’in de başına gelen “Geçiş İhlali” cezasının ardından yaşadığı sürecin hikayesi…

ARAÇ SINIFLARI VE GEÇEBİLECEKLERİ KÖPRÜLER

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde yer alan bilgiye göre; motorlu taşıtlar 6 ayrı sınıfa ayrılıyor. Bu ayrımda aks sayısı ve aralığı, aracın tonaj ve tipi gibi özellikler belirleyici oluyor. Araçlar bu sınıflandırmalara göre otoyol ve köprü ücretlendirmesine tabi tutuluyor. Aracınızın sınıfına göre köprü ve otoyollarda ödediğiniz ücret miktarı değişiyor. Ayrıca bu sınıf ayrımına göre kimi araçların kullanamayacağı köprü ve yollar da belirleniyor. Örneğin; ağır vasıta dediğimiz kamyon tarzı büyük araçlar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanamıyor.

UKOME’nin aldığı 16.05.2019 tarihli 2019/5-1 sayılı karara göre araç sınıflarının hangi köprüleri kullanabileceği yeniden belirlendi. Buna göre liste şöyle şekillendi;

UKOME’de bu karar alınana kadar özellikle Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldıktan sonra ciddi bir karmaşa yaşanmış, hangi araç sınıfının hangi köprüyü kullanabileceği konusunda vatandaşlar arasında belirsizlik oluşmuş ve bunun neticesinde çoğu sürücü on binlerce liralık geçiş ihlali cezaları ile karşı karşıya kalmıştı. Bunun üzerine bu cezalar için af gelmiş ve sonrasında da UKOME’den yukarıdaki karar çıkmıştı. 

Yeni kararla birlikte karmaşa dinmiş ve çoğunlukla sorunsuz bir akış sağlanır görüntüsü oluşmuştu ancak sorun tamamen sona ermiş değil. Bugün hala bu konudan mağdur olduğunu iddia eden ve “geçiş ihlali” nedeniyle sorunlar yaşayanlar mevcut. Metin Şahin de onlardan biri.

MAHKEME HAKLI BULDU

Metin Şahin geçtiğimiz aylarda dört kez 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullandı. Aracı N1 sınıfı bir minibüs (Ruhsatta kamyonet olarak geçiyor.) ve yük taşımacılığı için kullanılmıyor.

Şahin’in köprüyü dört geçişinin dördünden de kendisine ceza kesildi. Şahin, kendisine şimdiye kadar sadece birinin tebliğ edildiğini diğer üç cezayı ise e- devlet sistemi üzerinden gördüğünü belirtiyor. Kendisine tebliğ edilen cezayı aynı gün ödüyor ama aracının geçişinin yasak olmadığını bildiği için Sulh Ceza Mahkemesine başvuruyor.

Metin Şahin’in başvurduğu Sulh Ceza Mahkemesi ise kendisini haklı görüyor. UKOME’nin vermiş olduğu karara atıfta bulunarak idari yaptırımın kaldırılmasına hükmediyor.

ÖDEDİĞİ CEZANIN İADESİNİ BEKLİYOR

12.06.2020 tarihinde mahkeme Metin Şahin lehine karar veriyor ve cezayı iptal ediyor. Şahin de ceza iptalinin ardından ödemesini yaptığı ve haksız bulunan bu cezanın ödemesinin iadesini bekliyor. Ancak mahkeme kararı sonrası 5 ay olmasına rağmen henüz parasını alamadığını söylüyor.

GEÇİŞ BELİRSİZLİĞİ VE BİNLERCE LİRALIK CEZALAR YENİ DEĞİL

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu açıldıktan sonra araç sınıflarının köprülerden geçişleri yeniden düzenlendi. Ancak bu yeni düzenlemenin ardından yaşanan karmaşada birçok sürücü on binlerce liralık cezalar ile karşılaştı. Bu durumun yarattığı mağduriyet göz önüne alınarak cezalar için af geldi ve yukarıda belirtilen UKOME kararı ile geçişler yeniden düzenlendi. Ancak bu düzenlemeye rağmen hala sorunlar yaşanmaya devam ediyor.

NEREYE BAŞVURMALI?

Geçiş ihlali ya da herhangi bir trafik cezasının haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız ceza tutanağının size tebliğ edilmesinin ardından en geç 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunmanız gerekiyor. İtiraz süreci ile alakalı Kabahatler Kanunu’nun ilgili bölümü şöyle;

@radyotrafik