“KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇ”
9 Aralık 2020 Çarşamba 21:16

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık katıldığı Radyo Trafik canlı yayınında kış aylarında kan bağışında yaşanan genel düşüşe bir de salgının olumsuz etki ettiğini belirterek vatandaşları kan bağışına davet etti.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık Radyo Trafik canlı yayınına katılarak kan bağışına ve Kovid – 19 tedavisinde kullanılan immun plazma tedavisine dair merak edilenleri cevapladı. Kınık’ın açıklamaları şöyle:

AZALAN KAN STOKLARI

“Kış aylarında genel bir düşüklük yaşanır. Mobilizasyon, seyahat kısıtlandığı için ama bu sefer iki olumsuz risk üst üste bindi. Bir diğeri de Kovid – 19 Pandemisi. Bu anlamda dünyada da, küresel kan bankacılığında kan arz krizi yaşanıyor. Bizim de bir taraftan immun plazma yani Kovid - 19 hastalarının beklemiş olduğu immun plazma ihtiyacı gerçekten çok arttı. Bir diğer taraftan da hayat devam ediyor ve ameliyatlar, ihtiyaçlar kan düzeyinde devam ediyor. Asgari stok seviyelerinin altına inmedik. Öyle çok aşırı tedirgin olacağımız bir durum yok ama ihtiyaç artıyor ve bu artan ihtiyacı da günlük karşılamamız gerekiyor.”

“KAN MERKEZLERİ HASTANE ORTAMLARI DEĞİL”

“Kızılay kan merkezleri hastane ortamları değil. Sağlıklı insanların geldiği ortamlar. İki saate bir o ortamı dezenfekte ediyoruz ve bağışçılarımız kan merkezlerimize girmeden önce doktor kontrolünden geçiyorlar. Fiziksel muayeneleri yapılıp herhangi bir sıkıntıları olmadıklarından emin olunduktan sonra içeri alınıyor. Dolayısı ile bu süreçte kalabalık herhangi bir yerde mesela bir otobüste veya bir marketteki risk ile kıyasladığımızda daha düşük bir riskten bahsediyoruz. O anlamda bağışçılarımızın tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum yok.”

NE SIKLIKLA KAN BAĞIŞINDA BULUNULMALI?

“Sağlıklı erkekler yılda 4 kereye kadar kan verebiliyorlar. Bu aferez dediğimiz trombosit ya da plazma bağışı olduğu zaman daha sık olabiliyor. Kadınlarda da tavsiye edilen yılda 3 kere kan vermek. Biliyorsunuz kan sürekli yıkılıp yapılan bir organ kemik iliğimizde kök hücrelerimiz tarafından ve bu kan verme işleminden sonra vücut hızlıca rejenerasyon dediğimiz yeniden yapılma sürecini tetikliyor. Bir taraftan da aslında sağlıklı bir süreci başlatmış oluyoruz vücut içerisinde.”

KAN BAĞIŞI İÇİN NEREYE BAŞVURULMALI VE NERELERDE KAN BAĞIŞINDA BULUNULABİLİR?

“Kızılay’ın ülke genelinde yaklaşık 300 noktada bunun yaklaşık 170’i seyyar olmak üzere kan bağış kabul noktaları var. Bizim web sitesinden ya da mobil uygulamamızdan, Kızılay bağış uygulamasından, www.kanver.org web sitesi üzerinden randevu alabilirler. Bu konuyla alakalı kafalarına takılan bir husus olursa da 168 numaralı çağrı merkezimiz var, ücretsiz telefon hattımız. Oradan da sorup öğrenebilirler.”

KAN BAĞIŞÇILARI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF

“Sokağa çıkma kısıtları, hafta sonu ya da belirli saatlerden sonra Kızılay kan bağışçılarını kapsamıyor. Onlar randevularını gösterdiklerinde kan bağış noktalarına seyahat özgürlükleri sağlanmış şekilde gidebiliyorlar. Sokağa çıkmak için bu iyi bir neden.”

İMMUN PLAZMA BAĞIŞI

“İmmun plazma bağışı Kovid – 19 hastalığını geçirmiş olan, geçirdiğini laboratuar testleri ile kanıtlayabilen ve sonrasında da bu anlamda kanında antikor olan bağışçılarımız tarafından yapılabiliyor. Kadın bağışçılarımızın gebe kalmamış olması önemli. Çünkü gebe kalındığında kan uyuşmazlığı antikorları olabiliyor. Bu, yıkıcı etki oluşturduğundan dolayı gebe kalmamış kadınlar ve 18 - 60 yaş arası bulaşıcı hastalığı olmayan kan verebilecek olan kişiler immun plazma bağışlayabiliyorlar.”

“KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇ”

“Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç, her gün bir ihtiyaç, her şartta bir ihtiyaç. İhmal etmeyelim. Kan bağışı yapmamış vatandaşlarımız için; endişe edecekleri herhangi bir durum yok. Onların acı çekecekleri, korkacakları, sağlıklarına olumsuz yönde etki edecek bir durum yok. Endişe etmesinler. Ama o bir hayata dokunmak, o insanın elinden tutmak, onun manevi hazzı anlatılmaz. Dolayısı ile bu deneyimi yaşamaya davet ediyorum.”

@radyotrafik