AVCILAR GİŞELERİNDE HGS VE OGS ÇALIŞMIYOR
7 Ocak 2021 Perşembe 00:12

Radyo Trafik Özel Haber - Gizem Öztürk / Cenk Sarıkaya

Gönüllü muhabirlerimzden gelen ihbarlar üzerine Avcılar gişelerinde yaptığımız incelemeler sonucunda hem HGS hem de OGS sistemlerinin düzgün çalışmadığını görüntüledik. Araç girişlerini okumayan OGS ve HGS sistemleri ya fazla para alıyor ya da hiç almıyor. Bu sorunla karşılaşan sürücülerin Karayolları Genel Müdürlüğü'ne (KGM) itiraz etmesi ya da kaçak geçişlerinin olup olmadığını sistemden sorgulaması gerekiyor.

Radyo Trafik gönüllü muhabirleri bir süredir Avcılar gişelerinde yaşanan HGS ve OGS okumama sorunuyla ilgili olarak şikâyetlerini dile getiriyorlar.  Radyo Trafik olarak konuyu araştırdık ve canlı yayın aracımızla geçtiğimiz Avcılar gişelerinde yaşanan sorunu yerinde görüntüledik.

HGS SİSTEMİ HİÇ ÇALIŞMADI

Gönüllü muhabirlerimizin ihbarı üzerine muhabirimiz Cenk Sarıkaya üzerinde HGS bulunan Radyo Trafik canlı yayın aracımızla 06 Ocak günü 16.30 civarında Avcılar gişelerinden giriş yapıp Ispartakule gişelerinden çıkış yaptı. Canlı yayın aracımızın gişelerden geçişleri esnasında çektiğimiz videoya göre hem Avcılar gişelerinde aracımızın girişi okunmadı hem de Ispartakule gişelerinden çıkışta kesilen ücret ekranlarda görünmedi.  Kısaca geçiş ücreti 3 lira 25 kuruş olan Avcılar – Ispartakule gişeleri arasında aracımızdan ne kadar ücret alındığını ya da alınıp alınmadığını görüntüleyemedik.

 

“OGS FAZLA ÜCRET ALIYOR”

Gönüllü muhabirimiz İbrahim Bey’in Radyo Trafik haber merkezine gönderdiği videoya göre ise OGS sistemi en uzun mesafe ücreti alıyor. İbrahim Bey aracıyla Avcılar gişelerinden giriş yapıyor ve Hadımköy gişelerinden çıkış yapıyor. Videodaki görüntülere göre; gönüllü muhabirimizin Avcılar gişelerinden girişini OGS sistemi yine okumuyor. Ancak Hadımköy gişelerinden çıkarken İbrahim Bey’in OGS’sinden İstanbul içi en uzun mesafe ücreti olan 18 lira 50 Kuruş kesiliyor. Oysa Avcılar gişeleri – Hadımköy gişeleri arasındaki alınması gereken ücret yine 3 lira 25 kuruş...

 

NE YAPMALI?

Bu gibi sorunlarla karşılaşıldığında herkesin kendi geçişini kendisinin kontrol etmesi gerekiyor. Eğer canlı yayın aracımızla HGS sisteminde yaşadığımız bir sorun gibi hiçbir ücret alınmaması ya da ne alındığı görüntülenmiyorsa kullanıcılar 15 gün içerisinde hatalı geçişlerini Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) sitesinden sorgulamalı ve kaçak geçiş söz konusu ise ödemeli ya da itiraz etmeli… Gönüllü Muhabirimiz İbrahim Bey’in yaşadığı gibi fazla ücret kesilmesi durumunda ise KGM’ye itiraz edilmesi gerekiyor.

@radyotrafik