UKOME TOPLANTISINDA KABUL EDİLDİ: ARTIK TİCARİ ARAÇLARDA CAM FİLMİ YASAK!
25 Mart 2021 Perşembe 19:25

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında alınan kararla yolcu taşımacılığı yapan araçların camlarının renksiz olması teklifi kabul edildi. Buna göre ticari araçlarda cam filmi kullanmak yasaklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısı bugün gerçekleştirildi. Alınan kararla ticari araçlarda renkli cam kullanımı ve cam filmi kullanmak yasaklandı.

Yenikapı Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen İBB UKOME toplantısında birçok gündem maddesi görüşülerek, karara bağlandı. 6 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilen UKOME toplantısında alınan taksi ve taksi dolmuşlarda en az 2 şoför çalıştırılma zorunluluğu kararı revize edilerek, pandemi süresince kaldırıldı.

CAM FİLMİ KULLANMAK YASAKLANDI

Gündemin bir diğer maddesi ise ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan taşıtların camlarının renksiz olması ve renkli cam filmi kullanılmaması teklifi oldu.

Teklif, yapılan müzakerelerin ardından oy birliğiyle kabul edildi. Karara göre, ticari tüm araçlar içi görünecek şekilde cam filmsiz olacak.

Toplantıda ayrıca havalimanlarında çalışacak taksi listesinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından belirlenmesi ile ilgili teklifle, şehir içi ve havalimanları arasında karşılıklı yapılan taksi taşımacılığındaki yolcu kısıtlamaları teklifleri alt komisyonda görüşülmek üzere oy birliğiyle kabul edildi.

"SON DERECE YERİNDE BİR KARAR"

Makine Yüksek Mühendisi Alpay Lök, ticari araçlarda cam filmi yasağını yorumladı. Lök, "UKOME’nin almış olduğu bu son karar gerek düşünülen can güvenliği ve yolcuların sayısının denetlenmesi ve gerekse de trafik güvenliği açısından son derece yerinde bir karar." ifadelerini kullandı. 

Avrupa'da Türkiye'deki gibi bir cam filmi kullanımı olmadığını aktaran Lök, şunları anlattı: 

"Avrupa’da cam filminin ben serbest olduğu bir ülke hatırlamıyorum. Ne zaman yurt dışına gitsem garibime gidiyor. Arabalara bakıyorum. İçi dışı her tarafı görülebiliyor. Bir tek bizde araçların dışarıdan baktığınızda içi gözükmüyor. Teknik olarak bir bilgi daha vereceğim. Araçların teknik olarak ön camlarının ışık geçirgenliğinin %75 olması gerekiyor kanunen. Sağ-sol ön camların da %70 olması gerekiyor. Onun dışında camlarda daha az geçirgen kullanılabiliyor, bunu binek otomobiller için söylüyorum. Ve otomobil üreticileri zaten bu en karanlık duruma göre de koyulaştırılmış camlı araçlar veriyorlar ama hiçbirisi ön üç camda filmli araç vermiyor. Koyu camlı araç vermiyor. Ben üzülerek görüyorum trafikte dolaşan bir takım araçları önleri simsiyah film. Ne güvenlik açısından, denetimlerde sürücünün fotoğrafını çekemezsiniz, radara girdiğinde kim kullanıyor onu saptayamazsınız. Gerek de trafik güvenliği açısından. Neden diyeceksiniz? Çünkü bazen karşıdaki sürücünün işte yol verdiğini görmeniz gerekiyor ya da karşılıklı olarak birbirine teşekkür ediyorsunuz. Bunları görmeniz gerekiyor. Kimin dikkatinin dağınık olduğunu görmeniz gerekiyor. Bunlar açısından, ön üç camda zaten trafik güvenliği açısından da son derece zararlı."

 

@radyotrafik