TOPLU TAŞIMADA COVİD19 RİSKİ
7 Nisan 2021 Çarşamba 03:55

Türkiye’nin ilk trafik radyosu Radyo Trafik’te yayınlanan “Trafikte Küçük Hata Yoktur” programında Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı her geçen gün artan koronavirüs vakalarında toplu taşımanın etkisini değerlendirdi. Uzun süreler boyunca insanların omuz omuza yaptıkları yolculukların bulaş riskini arttırdığını tıp doktorlarının da söylediğinin altını çizen Ilıcalı, çözüm önerilerini sıraladı.

VALİLİK VE BELEDİYELERE ÇAĞRI!

Toplu taşımada özellikle pik saatlerde oluşan yoğunlukların önüne geçmek için acilen valilik ve belediyelerin harekete geçmesi gerektiğini belirten Ulaştırma Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, acilen alınması gereken önlemleri, deniz ulaşımının yeniden ücretsiz yapılması, toplu ulaşım araçlarına özel yolların ayrılması, kademeli mesai sisteminin yeniden bu kez özel sektörün de katılacağı şekilde düzenlenmesi ve evden çalışma sistemine imkanı olan herkesin dâhil olması olarak sıraladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) danışma kurulunda da yer alan Ilıcalı; Nisan ve Mayıs aylarının çok önemli olduğunu alınacak tüm önlemlerin merkezi idare, valilikler ve belediyelerin işbirliği ile gerçekleşmesi için hemen çalışmalara başlanmalı ifadelerini kullandı. Ilıcalı, “Bir saat bile kaybetmeden bu önlem almak için adım atılmalı” ifadelerini kullandı.

“DENİZ YENİDEN ÜCRETSİZ OLSUN”

İstanbul özelinde toplu ulaşım yükünün bir kısmının çok kolay bir şekilde denize kaydırılabileceğini belirten Mustafa Ilıcalı, İBB tarafından geçtiğimiz yıl Haziran – Ağustos aylarında uygulanan şehir hatlarının ücretlerinin 5 kuruşa indirilmesi uygulamasının acilen yeniden devreye alınması gerektiğini söyledi. Rakamlarla örnek veren Ilıcalı; “Şu anda İstanbul’da toplu taşıma kullananımı (taksi, minibüs ve dolmuşlar hariç) 5 milyon civarında, bu rakam içerisinde denizin payı ise 100 bin civarında seyrediyor. Hâlbuki geçtiğimiz yıl insanların şehri terk ettiği yaz aylarında bile sadece 10.00 -17.00 saatleri aralığında deniz ulaşımı ücret yapıldığında bu rakam 270 bin civarına çıkmıştı. Şimdi biz bu rakamları göremiyoruz. Burada boş bir kapasite var, vatandaşı oraya teşvik etmemiz lazım. Hemen bir UKOME kararı alalım ve aşılama belli bir orana gelene kadar deniz ulaşımını ücretsiz yapalım. Eğer bu İBB bütçesinde bir yükse bunu merkezi idare desteklesin. Metrobüs kapasitesinin çok üzerinde yolcu taşıyor. Denize yönelim olduğunda kıta değiştirecekler metrobüs yerine denizi tercih edebilirler” dedi.

“SEFER ARTTIRMAK İÇİN OTOBÜS SAYISINI ARTTIRMAYA GEREK YOK”

Toplu taşımanın kapasitesinin arttırmak için otobüs sayısını arttırmanın gerekmediğini belirten Prof. Dr. Ilıcalı, kentlerde var olan trafik yoğunluğu olduğu müddetçe toplu taşıma araç sayısını arttırmanın da bir çözüm olmayacağını söyledi. Ilıcalı sözlerine şöyle devam etti: “Siz on dakikada bir otobüs kaldırabilirsiniz ama otobüs trafiğe takıldığı sürece duraklara ulaşamayacak. O nedenle sayının artması bir şeyi değiştirmeyecek. Burada ilk yapılması gereken -ki İstanbul için bunun alınmış kararları var-, pik saatlerde toplu taşıma araçlarına özel şeritler açmak. Bunu yaparsanız toplu taşıma hızlanacak ve araçların sefer sayıları artacak. Dolayısıyla kapasite iki katına çıkmış olacak.”

“SİNYALİZE KAVŞAKLARI HIZLANDIRIN”

Sinyalize kavşaklara yapılacak düzenlemelerin de toplu ulaşımda kapasiteyi arttıracağını ifade eden Mustafa Ilıcalı, “Sinyalize kavşaklara yapılacak düzenlemeler trafiği hızlandırır. Trafiği hızlandırmak demek, toplu ulaşımı hızlandırmak demektir. Toplu ulaşımın hızlanması ise toplu taşıma araçlarındaki kapasitenin artması demek. Toplu ulaşımda kapasiteyi arttırmak demek, sosyal mesafeyi istenilen düzeye getirmek demek.” İfadelerini kullandı.

@radyotrafik