“ÇOCUĞUMUZA BOYUNA, KİLOSUNA, BEDENİNE UYGUN BİSİKLET ALMALIYIZ”
7 Nisan 2021 Çarşamba 15:39

Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, çocukların bisiklete nasıl başlatılması gerektiğini anlattı.

Radyo Trafik’te yayınlanan Bisikletli Yaşam programına katılan Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, çocukların bisiklete nasıl başlatılması gerektiği ve takip edilmesi gereken süreci anlattı.

“ÇOCUĞUMUZA BOYUNA, KİLOSUNA, BEDENİNE UYGUN BİSİKLET ALMALIYIZ”

Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabamaz, çocuklar için doğru bisikleti seçmeyi bilmemiz gerektiğini belirterek; “Onlara faydalı olmak istiyorsak, bisikletin fayda sağlamasını istiyorsak, beden eğitimi dersine gireceği zaman eşofman, spor ayakkabı alırken nasıl olursa büyüyecek diye birkaç numara büyük ayakkabı almıyorsak, birkaç numara büyük numara ayakkabı ile koşmaya kalktığında yüz üstü kapaklanmasına neden olup, onun bu performansına fayda yerine çocuğa zarar vereceğini biliyorsak, bisiklette de aynı şekilde çocuğumuza boyuna, kilosuna, bedenine uygun doğru bisikletli almalıyız.” dedi.

Çocukların yaşına ve bedenine uygun olmayan bisiklet kullanımının düşmelere, kazaya ve çocukların kendilerine olan güveni konusunda eksikliğe sebep olacağını anlatan Suyabatmaz, sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Orantılı bir bisiklet alınması lazım. İdeali şudur; iki yaşına geldiğinde pedalsız denge bisikletleri var. Bu denge bisikletlerinden alınması gerekiyor. Yürüteç gibi, ayakları ile sürdüğü, ilk olarak dengeyi sağlamayı öğrendiği... Gidonu tutarak dengeyi sağlamayı öğrendiği, temel denge bisikletli. Bunun ortalama 4 yaşına kadar kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Buna evin içinde binebiliyor, kaldırımda, parkta binebiliyor. Küçük bisiklet, çocuklar çok kolay hakim olabiliyor. Hafif olduğu için yerden kaldırabiliyor hatta taşıyabiliyor.”

“DESTEK TEKERLEKLİ BİSİKLET ÖNERMİYORUZ”

Denge bisikletlinin ardından çocukların pedallı bisiklete geçiş sürecini de anlatan Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, bu bisikletlerin de çocuğun yaşına ve boyuna uygun şekilde seçilmesi gerektiğini belirtti.

 “Onun da yaşına ve boyuna uygun olarak jant boyları 14 inç - 16 inç olarak değişiyor. 7 – 8 yaşlarına kadar 16 inçe kadar yükselebiliyorsunuz. Sonrasında yan tekerlekli, destek tekerlekli bisiklet önermiyoruz. Çünkü dengeyi sağlaması için çok çabalaması gerekiyor. Bu, emekleyen çocuğa ‘Sakın ayağa kalkma, düşersin!’ demek gibi geliyor bize. O yüzden çocukların kendine güveni sağlaması, dengeyi zaten öğrenmişse denge bisikletinde kolayca sürme aşamasına geçmesi, pedallama aşamasına geçmesi için bu çok çok önemli. Kolayca zaten denge tekeri, yan destek tekeri takmadan pedallayarak yola devam edebiliyorlar.  Ve sonrasında 10 yaşında ortalama 24 inç tekerlek çapındaki bisikletlere geçirilmesi gerekiyor çocukların. Sonra da 26’ya geçmesi gerekiyor. Tabi fiziki gelişimene göre, boy oranına göre.”

Çocuklara doğru bisiklet alındığında, ayakları güvenle yere bastığı için herhangi bir ani duruşta korkmadan güvenle durabildiklerini aktaran Suyabatmaz, çocukların kendine güveninin de arttığını belirtti.

“HAFİF BİSİKLETLER ALMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Bisiklet selesine oturduğunda çocukların ayaklarının yere yetişebiliyor olması gerektiğini de vurgulayan Bisikletliler Derneği Başkanı; “İki ayağının birden yetişiyor olması çok önemli. Sele sonuna kadar indirildiği halde hala ayakları yere yetişmiyorsa o yanlış bisiklettir. O tehlikeli bir bisiklettir. Bu tür bisikletleri almalarını hiç ama hiç tavsiye etmiyorum. Bu öncelikleri olmalı seçim yaparken.” uyarısında bulundu.

Bisikletin ağırlığının da öneminden bahseden Suyabatmaz, hafif bisikletler seçilmesi gerekliliğinden bahsetti ve bu seçimin önemini şu sözlerle anlattı;

 “Çocukların o bisikleti yerden kaldırırken ya da basamaktan çıkarırken o bisikletin çocuğu sakatlamaması için… Bedensel ağırlıkla orantılı olarak 10-15 kg arası değişiyor çelik bisikletler. O bisikletleri kaldırmaya kalktığında, çocuğun zaten bedensel toplam ağırlığı 20 kg, 15 kg’lık bisikletli kaldırmaya kalktığında sakatlanma riski var. Düşünün siz 80 kg’sınız ve 60 kg’lık bisiklet kaldırıyorsunuz. Korkunç bir ağırlık... Orantı kurduğunuzda çocuğu riske atıyorsunuz, sakatlayabilirsiniz. O yüzden mümkün olduğunca alüminyum, hafif bisikletler almak çok çok önemli.

“OTOMOBİLDE EMNİYET KEMERİ, BİSİKLETTE KASK”

Güvenli bisiklet kullanımı ve çocukların güvenliği için kask kullanımının gerekliliğini de vurgulayan Bisikletlier Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz; “2 yaşında bile olsa kask alışkanlığı edindirmek lazım. Daime kask ile bisiklet kullansınlar. Çünkü çocuklarımız hata yapmasa bile başka birisinin hatasından düşebilirler. Düştüklerinde de tamir edilmesi en zor şey kafa travması. Güvenlikleri için en önemli şey otomobilde emniyet kemeri, bisiklette kask diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programın tamamını dinlemek için;

@radyotrafik