IŞIN ÇELEBİ: TANINMA GİBİ BİR MERAKIM YOK!
22 Mayıs 2021 Cumartesi 14:42

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Galatasaray Başkan adayı da olan Türk Siyasetçi ve Akademisyen Prof. Dr. Işın Çelebi, Dijital İletişim Araştırmacısı Doç Dr. Ali Murat Kırık ve yönetmen Okan Özbay’ı konuk etti.

“HUZUR VE BARIŞ OPERASYONU İÇİN ADAY OLDUM”

Galatasaray’da var olan dağılma, parçalanma ve kavgaya çare bulunamadığı için başkan adayı olduğunu söyleyen ilk program konuğu Prof. Dr. Işın Çelebi, Galatasaray’da, barışı sağlamak, huzur ve sağlamak, huzur ve barış operasyonu yapmak için aday olduk ifadelerini kullandı. Kendisinin bir ekonomi uzmanı olması nedeniyle kulüpte var olan ekonomik sorunları da çözebileceğini belirten Çelebi; “Barış derken ve huzur sağlamamız gerekiyor derken, bizim eş zamanlı mali problemleri çözmek hem de huzuru ve barışı sağlamak önemli diye düşünüyorum, bizim misyonumuz bu” dedi.

“BİR SPOR KULÜBÜ YÖNETMEK İÇİN AKILLI VE BİLGİLİ OLMAK LAZIM!”

Galatasaray ile sözleşmesi sona eren Teknik Direktör Fatih Terim ile eskiye dayanan dostlukları olduğunu vurgulayan Galatasaray başkan adayı Çelebi, hocaya kendisi ile birlikte hareket etmek istediklerini belirttiğini ve seçimi kazanmaları halinde de Terim ile oturup konuşacaklarını söyledi. Çelebi sözlerine şöyle devam etti: “Biz pişerek geldik. Benim tanınma, ön planda olma gibi bir merakım yok, profesyonellerin ön planda olacağı, ben değil, biz kültürünün gerçekleşeceği bir yapıyı arzu ediyoruz. Galatasaray’ı yeniden Avrupa’nın ilk 8 takımı arasına gireceği bir yapıyı getirmek istiyoruz. Ben fazla ortada olmayayım, profesyonel arkadaşlar takımı yönetsin biz sadece işin genel stratejisini belirleyelim, arka planda kalalım istiyorum. Bir spor kulübü yönetmek için akıllı ve bilgili insanlar gerekir. Parasıyla her şeyi satın alan bir mantıkla hareket etmek yerine, parayı iyi yönetecek, iyi kullanacak bir akla, bilgiye ve takım oyununa ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

“ESİR HAYATI YAŞIYORUZ”

Özay Şendir ile “İnce Ayar” programında Radyo Trafik’e konuk olan bir diğer isim ise Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık oldu.  Dijital dünyanın bizleri bir esir hayatı içerisine sürüklediğini belirten Doç. Dr. Kırık, mahremiyetin kalmadığını, her şeyin artık dijitalde olduğunu kontrol ve takibin çok daha kolay bir şekilde gerçekleştiğine dikkat çekti. Yenidünya düzeni aslında mahremiyetin sonunu getirdi diyen Dijital İletişim Araştırmacısı sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlığın insana dair olan unsurlarını, toplumsallığı, birlikte etkileşim dilini ortadan kaldırmaya başladı. Sosyal medya, dijital dünya bizi sosyalleştireceği yerine asosyal insanlar haline getirdi.” Dedi.

KRİPTO PARA PİYASASINDA VERİLERİMİZ GÜVENDE Mİ?

Kripto para piyasasında insanların bir veri gizliliği konusuna çok dikkat etmeleri gerektiğini söylen Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, kripto para işiyle uğraşanların çok farklı programları bilgisayar ve telefonlarına indirdiklerinin altını çizdi. Kırık; ”Bu uygulamaların bir kısmı güvenilir olsa da çoğu kişisel verileri ele geçirmeye yönelik bir şekilde oluşturuluyor. Sizin mesajlarınızı, telefon bilgilerinize, konum bilgilerinize erişim sağlıyor. Siz oradan 2-3 kuruş kazanayım derken tüm verilerinizi kaybetmiş oluyorsunuz. Yapay zekâ algoritmalarının kelime kelime tarama gerçekleştirerek size yazdığınız kelimelere yönelik reklamlar sunacağı ve doğrudan bir pazarlama aracı haline geleceğiz. Bir şey ücretsizse ürünün biz olacağımız gerçeği aklımızdan çıkmasın.” sözleriyle kullanıcıları uyardı.

KISA YOLDAN ZENGİN OLMA İSTEĞİ

Artık insanların her şeyi kısa yoldan yapmak istediğini söyleyen Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Gençler artık derslerdeki başarılarıyla değil, oyunlardaki levelleriyle, sosyal medyadaki takipçileriyle, almış oldukları beğenileri ile ön plana çıkmaya çalışıyorlar. Herkes Youtuber herkes, herkes tiktoker durumuna geldi ama kimse güvenliği, gizliliği düşünmüyor. Anneler instamom olmaya başladılar, instagram üzerinden kendi çocuklarını bir nevi ifşa ediyorlar. Çünkü herkesin artık istediği kısa yoldan ün, şan, para ve bir numara olabilmek. Herkes en iyi olmak istiyor. Ben daha iyiyim demek istiyor.”

OYUN SENARYOSUNUN ÖNEMİ

İnce Ayar programının son konuğu olan yönetmen Okan Özbay ise oyun senaryosu geliştirme eğitimleri hakkında bilgiler verdi. Daha evvelden oyun ve gelecek kampları yaptıklarını vurgulayan Özbay, yaptıkları işin ilk kez sektörde animasyon, sinema ve oyun sektörünü bir araya topladığını belirtti. Yaptıkları işle sektörün oyun senaryosunun önemine vardığını belirten Özbay; “Ekipleşmek, kadrolaşmak, stüdyo olmak konusunda bilişim vadisinin ön plana çıktığını ve 20’ye yakın şirketleşme oldu” ifadelerini kullandı.

 

Yayının tamamını Trafik Tv Yotube hesabından izleyebilirsiniz.

@radyotrafik