“KOBİLER ARAÇ KİRALAMAKTAN VAZGEÇMİŞ”
27 Mayıs 2021 Perşembe 00:40

Turkrent Kurucusu Barkın Pınar, katıldığı Radyo Trafik yayınında araç kiralama sektörüne dair son gelişmeleri değerlendirdi.

Radyo Trafik’te yayınlanan “Duayen” programına katılan Turkrent Kurucusu Barkın Pınar, araç kiralama sektörüne dair son gelişmeleri değerlendirdi, sektörün geleceğine dair tahminlerini paylaştı.

“2017’DEN İTİBAREN %30’UN ÜZERİNDE DARALMA VAR”

Turkrent Kurucusu Barkın Pınar, 2017 yılında sektörün iyi durumda olduğunu, yolda tekerleği dönen 366 binlik toplam kiralık araç sayısı ile rakamların olumlu göründüğünü söylerken sonraki yıllarda ise düşüş trendine geçildiğini aktardı.

“2018,2019 ve 2020 bir düşüş trendine girdi. 2021’in ilk çeyreğinin sonunda 253 bin 700 kiralık araç adedi ile karşı karşıyayız. Bu ciddi bir daralma. 2017’den itibaren %30’ün üzerinde bir daralmayı gösteriyor. Hangi sektöre bakarsanız bakın %30’luk bir daralma sektörü çok ciddi şekilde etkiler.”

Araç kiralama sektörünü ikiye ayırmak gerektiğini belirten Pınar, bu başlıkları operasyonel kiralama ve günlük kiralama olarak belirtti. Pınar, günlük kiralamanın da bu daralmadan etkilendiğini ama aslında uzun dönem yani operasyonel kiralamada müşteri ve araç kaybının daha fazla olduğuna dikkati çekti.

“Bu kaybın nereden geldiğine bakmak lazım… Sebebi ne? Hepimiz biliyoruz. Ülkenin ekonomik şartlarından kaynaklanan bir takım şeyler…”

“KOBİLER ARAÇ KİRALAMAKTAN VAZGEÇMİŞ”

2017 yılındaki kiralık araç sayısı ve müşteri adedi ile bugünü kıyaslayan Turkrent Kurucusu Barkın Pınar, 2017 yılında müşteri başına 5,2 otomobil düşerken 2021 yılının ilk çeyreğinde müşteri başına 6,8 otomobil düştüğünü belirterek, kobilerin araç kiralamaktan vazgeçtiğini söyledi.

“2017 yılında 366 bin araç varken sektördeki müşteri adedi TOKKDER’in* raporuna göre; 64 bin 181 idi. Bu yılın ilk çeyreğine baktığınız zaman müşteri adedi 32 bin 800’e düşmüş. Aslında oranladığınız zaman, 2017 yılında müşteri başına 5,2 otomobil düşerken 2021 yılının ilk çeyreğinde müşteri başına 6,8 otomobil düşüyor. Bu veriler bize şunu gösteriyor; küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, kobiler özellikle demek ki araç kiralamaktan vazgeçmiş. Büyük oyuncular yine içeride. Yani aslında bu 253 bin 700 adedi oluşturan oyuncular büyük oyuncular, şartlar ne olursa olsun sözleşmeleri bittiğinde sözleşmelerini yenileyen şirketler. Bunlar yine devam ediyor ama kobilerin özellikle araç kiralamaktan vazgeçtiğini görüyoruz bu veriler doğrultusunda.”

Barkın Pınar, geçtiğimiz sene yayımlanan ve 5500 TL’nin üzerindeki araç kira faturalarının gider olarak gösterilmesini engelleyen kararnamenin de kobilerin araç kiralamaktan vazgeçmelerine neden olduğunu belirtti.

“Geçen sene bir kararname yayımlandı ve 5500 TL’nin üzerindeki kira faturalarının giderleştirilememesine yol açtı bu. Bu vergi düzenlemesi yapıldı. O gün için belki çok mantıksız değildi. Zaten baktığınız zaman bu kararname yayımlandığı zaman 5500 TL’nin üzerinde kiralanan otomobillerin toplam parktaki oranı belki %1 civarında idi ama şu anda otomobil fiyatlarında finansman maliyetlerindeki artış sebebi ile zaten ortalama kira bedelleri bu rakamın üzerine çıktı. Ancak bugün baktığınız zaman 5500 TL’nin altına B segmenti hatchback ufak bir otomobil kiralayabiliyorsunuz. Dolayısı ile şu anda bu ciddi bir etken. Bunun etkisi ile git gide daralmaya devam ediyor maalesef sektör.”

ARAÇ KİRALAMA SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ

Turkrent Kurucusu Barkın Pınar, araç kiralama sektörünün geleceğine dair değerlendirmelerde de bulundu.

2020’nin son çeyreğinde aslında ufak bir hareketlenme olmuştu. Bu adetlere de yansıdı ama pandeminin devam etmesi, aşılama sürecinin biraz gecikmesi maalesef bizi yine ilk çeyrekte geriye itti. Şimdi tekrar bir umutlanır gibiyiz ama şu anda da tabi sonuçta tedarik en önemli şey bizim için. Baktığınızda kiralama şirketleri olarak bu işin 3 bacağı var. Finansman, müşteri ve otomobil… Bunlardan biri eksikse bu denklem gerçekleşmiyor. Bu üçünün aynı anda bir araya gelmesi gerekiyor. Şimdi hani müşteri talebi ufak ufak hareketlenme başladı. Finansman kaynağı da bir şekilde bulabiliyoruz ama şu anda da baktığınız zaman otomobil bulmak büyük bir problem. Türkiye’de filoya otomobil sağlayan en büyük markalar ile görüştüğünüzde Haziran, Temmuz ayında filoya tedarik edebilecekleri otomobil adetlerinin çok çok düşük olduğunu söylüyorlar. Dediğim gibi; bu 3 sac ayağından biri eksik olduğunda da maalesef bu iş gerçekleşmiyor. Dolayısı ile kiralama sektörü için önümüzdeki 6 ay da yine çok ümitli konuşamayacağız.

Programın tamamını izlemek için;

*Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği

@radyotrafik