PSİKOTEKNİK BELGESİ DENETİMLERİ 30 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR!
27 Mayıs 2021 Perşembe 18:51

Haber: Gizem Öztürk/İstanbul

Yolcu ve yük taşıyan ticari araç sürücülerinin şoförlük yapabilmesi için şart olan psikoteknik raporu denetimleri 30 Haziran’da başlıyor. Daha önce pandemi döneminde hastanelerin yoğunluğunu azalmak ve bulaş riskini önlemek için defalarca ertelenen denetimler son olarak 30 Haziran’a kadar ertelenmişti. Bu tarihe kadar belgesini almayan şoförler, denetimlerin başlamasıyla 1181 TL’lik bir cezai işleme tabi tutulacak.

Konuyla alakalı Türkiye Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu ile görüştük. Kutlu’nun belge alacak olan veya onay bekleyen belgesi olan şoförler için yaptığı açıklamalar şöyle:

BELGESİ OLMAYANLARA 1181 TL CEZA!

“Psikoteknik değerlendirme merkezlerimiz müsait, günün her saatinde randevu alıp teste katılabilirler. Sonrasında hem özel hem devlet hastanelerindeki psikiyatristlere gidip rapor alınması gerekiyor. Psikiyatrist muayenesi sonrası raporların 45 gün içerisinde onaylatılması gerekiyor. Rapor sonuçları olumsuz olursa 30 gün içerisinde bulundukları ilin, İl Sağlık Müdürlüklerine itiraz etme hakkına sahipler. Psikoteknik değerlendirme testinde bir olumsuzluk olursa 6 ay içerisinde tekrar merkezlerden rapor alınabilir. Psikoteknik raporu olmayan tüm sürücüler denetimlerin başlamasıyla 1181 TL’lik bir cezai işleme tabi tutulacak.”

“BELGE EDİNME MALİYETİ 250 TL!”

“Psikoteknik raporları 5 yıl geçerliliği olan ve çok pahalı bir rapor değil. 200TL’lik bir test ücreti 50-TL’lik de bir psikiyatr ücreti var. Bunun yanı sıra belgenin çok fazla avantajı var. Çünkü can güvenliği ve kazaların önlenmesi için, şoförün sağlıklı şekilde bu işi yapabileceğini kanıtlayan tek sistem bu. Bu aslında bir sürücü check-up’ı, şoförün hazır olup olmadığını ölçen bir sistem. Test yaklaşık 1-1.5 saat sürüyor ardından randevusunu alıp 1 saatlik bir sürede psikiyatr muayenesine de girerek, iki rapor da olumlu sonuçlanırsa aynı gün içerisinde Psikoteknik raporunu e-devletten görebilir sürücüler.”

“16 TL’LİK ONAY ÜCRETİ KALDIRILDI!”

“Psikoteknik belgesi için onay ücreti kaldırıldı. Mevzuattan kaynaklanan 16 TL’lik bir ücret ödeyip rapor onaylatılıyordu. 21 Mart 2020 tarihinde çıkan bir yönetmelik ile yeni rapor alanları için bu 16 TL söz konusu değil ama bu tarihten önce rapor alanların ve henüz onaylatmayanların da artık bu ücreti ödemesine gerek yok. Zorluğu ve karmaşıklığı gidermek, şoförlerin zaman kaybını azaltmak ve pandemiden dolayı İlçe Sağlık Müdürlüklerindeki kalabalığı, yoğunluğu önlemek için bu onay ücreti olayı kaldırıldı. Şoförler E-Devlet ve E-Nabız sistemlerinden psikoteknik raporlarını kontrol etsinler, geçerli olmayanlar psikoteknik merkezlerini arayıp söyleyerek bağlı bulundukları İlçe Sağlık Müdürlüklerinden bunun onaylatılmasını sağlayabilirler.”

 

@radyotrafik