TRAFİK HARİÇ: NATO ZİRVESİ, EURO 2020 VE GERİ DÖNÜŞÜM
12 Haziran 2021 Cumartesi 15:59

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Gazeteciler Güldener Sonumut, Uzay Gökerman ve DOĞTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Erim Tamer’i konuk etti. 

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında, konuklarıyla trafik hariç gündemi konuşuyor. Şendir, bu haftaki programda Gazeteci Güldener Sonumut ile NATO Zirvesi’ni, Gazeteci Uzay Gökerman ile dün başlayan Avrupa Futbol Şampiyonası’nı, DOĞTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Erim Tamer ile de mobilya sektöründeki yeni gelişmeleri konuştu. 

NATO ZİRVESİ’NDE TÜRKİYE’Yİ NELER BEKLİYOR?

İnce Ayar programında NATO zirvesi öncesi dünya siyasetinde konuşulanları Gazeteci Güldener Sonumut değerlendirdi. Son dönemde Çin’e karşı alınan tavrı yorumlayan Sonumut, Çin’in askeri ve teknolojik anlamda NATO ve ABD’ye karşı ciddi bir rakip olduğunu söyledi. Güldener Sonumut, Rusya gibi hasım olmamaları için NATO’nun Çin ile işbirliğini artırmaya çalıştığını bildirdi. 

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİNDE NELER KONUŞULACAK?

Zirve bittikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek. Güldener Sonumut yaklaşık 1 saat sürmesi beklenen görüşme için; “ABD-Türkiye arasında anlaşmazlık yaşanan konular biliniyor. Bunlara bir çözüm aranacak. ABD, Ortadoğu’dan çekiliyor, eksenini Asya’ya kaydırıyor. Bu noktada Türkiye’ye ihtiyaçları var. Özellikle Türkiye’de de iç dinamiklerin olumlu yönde ilerlemesi gerekiyor. Erdoğan-Biden görüşmesinde S-400, terör, Ortadoğu, Doğu Akdeniz gibi konular ele alınacak. ABD-Türkiye arasında işbirliği yapılan konular da var. Türkiye’nin ABD’nin savunma sanayisinden istifade etmesi gibi yapıcı görüşmeler yapılması bekleniyor.” ifadelerini kullandı. 

Sonumut, Brüksel’de yapılacak NATO zirvesi öncesi güvenlik önlemlerinin rekor seviyeye çıkartıldığını da sözlerine ekledi. 

“HEDEFİMİZ GRUP İKİNCİLİĞİ OLMALI”

Özay Şendir, dün akşam Türkiye-İtalya karşılaşamasıyla başlayan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı Milliyet Gazeteci Spor Yazarı Uzay Gökerman ile konuştu. Türkiye olarak A Grubu’nu 2. olarak bitirmeyi hedeflememiz gerektiğini söyleyen Gökerman, bu durumda üst turda B Grubu’nda yer alan Danimarka ya da Finlandiya ile eşleşmemizin yüksek ihtimal olduğunu kaydetti. 

İngiltere’yi şampiyonanın en önemli favorisi olarak gördüğünü belirten Uzay Gökerman, Belçika, Portekiz, Almanya’yı da şampiyonluk adayları arasında gösterdi. 

MOBİLYA SEKTÖRÜ VE GERİ DÖNÜŞÜM

Radyo Trafik ve YouTube Trafik TV’de yayınlanan Özay Şendir ile İnce Ayar programında DOĞTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Erim Tamer ise geri dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Temmuz ayında yeni bir lansman gerçekleştireceklerini anlatan Tamer, “Yeni ürünün üretiminde kullandığımız kumaşlarda yüzde yüz pet şişelerin geri dönüşümünden elde ettiğimiz kumaşları kullanmaya başlayacağız.” dedi. Marka olarak daha iyi bir gelecek için inovasyonu ve teknolojiyi daha fazla kullanmaya başladıklarını belirten Tamer, bu sayede üretilen kumaşların, düşünüldüğü gibi kalitesiz olmadığını, normal kumaşlara göre daha sağlam olduğunu açıkladı. Erim Tamer, endüstriyel mobilya sektöründe bir ilki gerçekleştireceklerini de belirterek, 2024 yılında kumaş portföylerinin yüzde 40’ının geri dönüşüm kumaşlardan oluşmasını hedeflediklerini anlattı. 

Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.

 

@radyotrafik