TRAFİK HARİÇ – NATO ZİRVESİ / SALGIN VE AŞILAMA
18 Haziran 2021 Cuma 14:13

Radyo Trafik’te yayınlanan Özay Şendir ile İnce Ayar programında bu hafta Emekli Büyükelçi Uluç Özülker geride kalan NATO zirvesini yorumladı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen de korona virüs salgınının seyri ve aşılamaya dair soruları yanıtladı.

NATO ZİRVESİ VE ERDOĞAN – BİDEN GÖRÜŞMESİ

14 Haziran’da, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan NATO Karargâhında, korona virüs salgınından bu yana ilk kez yüz yüze NATO Liderler Zirvesi gerçekleşti. Zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile de ikili görüşme gerçekleştirdi.

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker 2021 Brüksel Zirvesini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı ile olan ikili görüşmesini yorumladı.

Zirveden çok fazla bir şey beklemenin mümkün olmadığını söyleyen Özülker, ikili görüşmeye dair ise şu yorumda bulundu:

“Yapılan görüşme 45 dakika. 1 saat olarak öngörülmüş, 45 dakika oldu. Tercüman marifeti ile yapıldı. Başka bir ifade ile simultane tercüme de değildi, onu da çıkarırsanız liderlerin en fazla konuşmaları 25 dakika, yarım saat arasında bir görüş alışverişinde bulunmaları söz konusu. Bizim ABD ile hali hazırda 15 tane karşımızda ciddi dava var, bunun 16.’sını da eklemiş olduk bu Afganistan vs. derken. Şimdi bu davalar kapsamında baktığınızda tarafların oturup üstelik de 15 sorunun da en az 5 tanesi beka sorunu… En basit şekliyle PKK meselesi, Doğu Akdeniz, Yunanistan’ın devamlı silahlandırılması kime karşı oluyor, Türkiye’nin kuşatma altına alınması… Genel anlamda bakıldığı zaman Türkiye’nin taviz verebilecek konumda olmadığı sorunlar ile karşı karşıya bulunuyor. Oturup Biden ile Cumhurbaşkanımız bunları teferruatlı olarak ele almış olarak kaç 45 dakikalara ihtiyaç olabileceği gayet nettir. Benim şahsi görüşüm her iki tarafta karşılıklı olarak bütün konular olmasa dahi önemli konular itibarı ile içini döktü, dile getirdi.”

KORONA VİRÜS SALGINI VE AŞI KARŞITLIĞI

Programa katılan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen de aşının önemi ve aşı karşıtlığına ilişkin bilgiler verdi.

Salgından kurtulmak için en az %70 düzeyinde bir aşılamanın gerektiğini söyleyen Dikmen, aşılama hizmetlerinin her çocuğun ve erişkinin hakkı olduğunu, ebeveynlerin ise sorumluluğu olduğunu aktardı. 

Aşıyı mutlaka olmamız gerektiğini söyleyen Dr. Dilmen, şu bilgilere yer verdi:

“Dünya Sağlık Örgütünün bir beyanı var. Diyor ki; aşılarla ilgili temiz içme suyu kullanımı dışında insanlığın hastalıklar ile mücadelesinde antibiyotikler de dahil olmak üzere en önemli buluş aşılardır diyor. DSÖ diyor... Aşılarla beraber bu pandemiden, hastalıklardan korunmak mümkün olmaktadır.”  

Programın tamamını izlemek için; 

@radyotrafik