“HAKLI OLMAK KAZAYI ENGELLEMEZ!”
23 Haziran 2021 Çarşamba 12:37

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik’te, Castrol Vecton sponsorluğunda yayınlanan Trafik’te Yaşam programında bu hafta Castrol Filo Doktoru Ali Kemal Kurnaz ve Yol Sürüş Güvenliği Uzmanı Mert İntepe Radyo Trafik gönüllü muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan'ın moderatörlüğündeki programda motor yıkamadan kalın yağ kullanımına kadar birçok konuya değinildi. 

“HAKLI OLMAK KAZAYI ENGELLEMEZ!”

Trafik’te iletişim konusuna değinen Yol Sürüş Güvenliği Uzmanı Mert İntepe, “Trafikte iletişim halinde olmak için sinyal kolunu kullanmak, selektör yapmak bir iletişim biçimidir ama gözle iletişim kurmak, hafif bir gülümsemek ya da bir elinizi havaya kaldırmak başka bir şeydir. Çünkü gerçekle arabaya bindiğimiz duygu birleşmeyince bize sorun çıkartıyor.” dedi.
Castrol Filo Doktoru Ali Kemal Kurnaz ise olası bir kazada haklı olmanın kazayı engellemediğinin altını çizerek, iyi sürücünün sadece aracı kullanan kişi olmadığını, öndeki, arkadaki, çevredeki kişileri de kontrol edebilen sürücü olduğunu belirtti. Kurnaz: “Ben eğitimlerde bunun çok altını çiziyorum. Gülümseme ile sırıtmayı birbirine karıştırmayın. Sırıttığınız zaman kişiye hakaret etmiş olursunuz. Ama samimi bir şekilde gülümsemek karşıdaki kişiye şu mesajı verir: ‘Baş tacısın’.”

“MOTOR SUYLA YIKANMAZ!”

Radyo Trafik dinleyicilerinden gelen motor temizliğinde motoru suyla yıkayalım mı sorusuna istinaden motora su ve su buharı tutulmaz diyen Kurnaz; “Günümüz motorlarında elektronik devreler var ve bu devrelerde oluşabilecek bir oksitlenme neticesinde aracın arızasını bulmak mümkün olmaz. O nedenle motorları yıkamayın, hatta sıcak motorları asla yıkamayın” önerisinde bulundu. Motor temizliği için en iyi yöntemin ise, kimyasallarla ıslatılıp sıkışmış nemli bir bezle aracın istenilen yerini silmek olduğunu belirtti.
Bir kişinin aracın motorunu yıkatmasının sebeplerinin başında aracın yağ kaçaklarını gizlemek olduğunu belirten Mert İntepe, “ Motorun yağ kaçağının birçok sebebi vardır. Bunun nedenini bulmadan sorunu yok etmiş olmazsanız. Şahsen, tertemiz motoru olan bir arabaya ben yanaşmam. Alacaksam da o arabayı almam çünkü bir bit yeniği vardır diye düşünürüm.” İfadelerini kullandı. İntepe’den uzun yol şoförlerine önemli bir tavsiye de geldi: “Özellikle kamyoncular rampa indikten sonra kampanalara su vurdurmayın.”

“SÜRÜCÜLER DE EĞİTMENLER DE EĞİTİLMELİ!”

Sürücü eğitimi konusu son zamanlar önemli tartışma konuları arasında yer almaya başladı. Radyo Trafik dinleyicilerinden gelen yorumlar, binek araç kullanıcılarının ağır vasıtaya yönelik de eğitim almaları yönünde. Konuyla alakalı eğitim eksikliğine değinen İntepe, “Bizim ülkemizde sürücü eğitimi yok. Bundan 50 yıl evvel Bulgaristan’da sürücü eğitimi diye bir şey vardı. Şu anki sürücü kursları mantığında almış olduğu segment için eğitim veriliyor. Bizde bir eğitim yok. Sürücü kurslarında sizlerin kullanmadığı araç konusunda da eğitim verilmeli.” şeklinde konuştu.
Sürücü eğitimlerinin titizlikle yapılması gerektiğini savunan Kurnaz ise şunları söyledi: “Küçük araç sürücüleri, büyük araçların da kendilerininki gibi agresif, ani, hızlı hareket yapabileceğini düşünüyorlar. Ama ağır vasıtaların böyle bir şansı yok. Bir defa bunu öğretmek lazım. Küçük araç sürücülerine çok iyi eğitim verilmeli. Hatta sürücü okullarındaki eğitmenlerin kesinlikle eğitilmesi gerekiyor.”

KALIN YAĞ KULLANMAK ARACIN YAĞ YAKMASINI ENGELLER Mİ?

Radyo Trafik dinleyicilerin sorularını yanıtlayan İntepe ve Kurnaz, en çok gelen sorulardan biri olan motorun yağ yakması sorununa ilişkin önemli bilgiler verdi.

Kurnaz: ”Bütün motorlar yağ yakmak zorundadır. Yağ yakmayan motor çalışmaz.  Bu bir kuraldır. Bunun da belli bir limiti var, bunu aşmayacak. Motorum yağ yakmasın diye 5/30 yerine 10/40 yağ koyduğunuz zaman, yağ motor içerisinde hasarlar vermeye başlar. Bir araç için fabrika çıkışı yağ önerisi neyse onu kullanmanız lazım. Aksi halde filtreden geçerken yanma asitlerindeki partikülleri filtre üzerinde bırakıyor ve filtre üzerinden yağ geçişleri yavaşlıyor. Yüksek kilometreli araçlarda meydana gelen sorunları kalın yağ ile önlemeye kalkmak çok daha büyük sorunlara yol açar.” şeklinde konuştu. Mazota konan katkının da güvenli olmadığını belirten Kurnaz, “Bu işlem pompa enjektör pld dediğimiz kısımların tamını götürür. Egzozdan 3 tip duman çıkar. Beyaz duman çıkıyorsa yağ yakmaya başlamış. Siyah duman çıkıyorsa yanma sisteminde yanma tam gerçekleşmiyor. Mavi duman çıkıyorsa, hızlı gitsin diye aracın damlama aracıyla oynamışlar, motorun ömrü kısalmış demektir. Egzozdan 1 metre de alev çıkar.” dedi.

Programın Tamamını izlemek için:

@radyotrafik