TRAFİK HARİÇ: KORONAVİRÜS, AŞI VE BESLENME
25 Haziran 2021 Cuma 14:54

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Prof. Dr. Hacer Kuzu Okur ile Diyetisyen Dr. Öğretim Üyesi Tuba Kayan Tapan’ı ağırladı. 

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında, konuklarıyla trafik hariç gündemi konuşmaya devam ediyor. Şendir, bu haftaki programda Prof. Dr. Hacer Kuzu Okur ile koronavirüs ile mücadelede gelinen son noktayı, Diyetisyen Dr. Öğretim Üyesi Tuba Kayan Tapan ile sağlıklı beslenmeyi konuştu. 

KORONAVİRÜS VE AŞININ ÖNEMİ

Programın ilk konuğu Prof. Dr. Hacer Kuzu Okur, koronavirüs ile mücadelede gelinen son noktayı değerlendirdi. Varyantları değişen, mutantlara uğrayan bir virüsle karşı karşıya olduğumuzu söyleyen Okur, “Aşı olursanız, koronavirüsü kaparsınız ama rahat atlatırız ve ölüm riski düşer. Toplum bağışıklığının sağlanması için toplumun yüzde 70’inin 2 doz aşı olması, üstüne bir de 4 hafta geçmesi gerekiyor. Aşı gerçekten çok önemli. Diğer aşılar için bunu düşünmüyordum ama Kovid-19 için aşının ne kadar önemli olduğunu yaşayarak görüyoruz. Aşı yapmadığımızda toplumdaki hasta kaynağı çok oluyor. Aşı yapmak en temel nokta.” şeklinde konuştu.

NEDEN AŞI OLMALIYIZ?

“Dünyadaki en büyük salgınlar aşılar ile çözülmüş.” diyen Hacer Kuzu Okur, “Ben doktor olmama rağmen hiç sorgulamadım, hep Sağlık Bakanlığına güvendik. Koronavirüs aşısında da bütün dünya ile birlikte hareket ediyoruz. 3 tane aşı var, üreten belli, uygulayan belli. Acil durumda tıpta bazı çözümler üretmek zorundayız. Aşılar ile birlikte salgının hafiflediğini bir hekim olarak görüyorum. Aşıdan başka çaremiz yok. İnsanlar aşı yaptırmayabilir ama sonuçlarına da katlanırlar. Aşı olunmadığında toplum için enfeksiyon kaynağı oluyorsunuz.” ifadelerini kullandı. 

“6 AYDA BİR AŞI OLMAK ZORUNDA KALABİLİRİZ”

Son zamanlarda gündeme gelen 3. doz aşıyı da değerlendiren Prof. Dr. Okur, “Sağlık çalışanları için Bilim Kurulundan 3. doz için onay çıktı. Diğer insanlar için de hatırlatma dozunun yapılmasının bir sakıncası yok. Önümüzdeki yıllarda 6 ayda bir aşı olmak zorunda kalabiliriz. Yeni mutasyonlar aleyhimize oldu. En az bir yıl daha mutasyonlar görecek gibiyiz.” dedi. 

YAĞ YAKAN BESİN VAR MIDIR?

Radyo Trafik ve YouTube Trafik TV’de yayınlanan Özay Şendir ile İnce Ayar programında Diyetisyen Dr. Öğretim Üyesi Tuba Kayan Tapan ise beslenme ile ilgili önemli ipuçları verdi. Beslenme yöntemleri hakkında ve yiyeceklerin yararları ile zararları hakkında bilgi veren Tuba Kayan Tapan özellikle yağ yakmaya yardımcı besinlerden bahsetti:

“Besinlerin içerikleri bazı şeyleri hızlandırabilir. Omega 3’ün metabolizmayı hızlandırıp, yağlanmayı azaltma etkisi var. Bademde ve cevizde Omega 3 var, lif var. Doygunluğu yaratıp, ara öğünlerde paketli gıdalardan uzak durmamıza katkı sağlar. Limonun yağ yakma gibi bir görevi yok. Elma sirkesinin yağlanmayı azaltma etkisinin olduğu biliniyor. Kudret narı, tamamen ağrı kesici olarak kullanılan bir bitki ama mide şikayetleriniz varsa zararlı olabilir. Kudret narını danışarak kullanmak gerekiyor.” 

Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.

 

@radyotrafik