UNKAPANI ÇALIŞMASINDA SON DURUM
7 Temmuz 2021 Çarşamba 20:11

Unkapanı köprüsünde 18 Mayıs 2021'de başlayan ve 31 Temmuz'a kadar süreceği açıklanan çalışmanın %65'i tamamlandı. İBB çalışmanın 31 Temmuz'da bitirilerek yeni kavşağın hizmete geçirileceğini duyurdu. Proje kapsamında 2 açıklıklı yeni bir köprü ve Alibeyköy Tramvay Hattı’nı Eminönü ile buluşturacak 350 metrelik bir alt geçit çalışması yapılıyor.

Gündeme köprünün alçak olmasından dolayı özellikle kamyon ve otobüs sıkışmaları ile gelen kavşakta yapılan çalışmayla, yapısal sorunlardan kaynaklı yaşanan su baskınlarının da önüne geçilecek. 

ÇALIŞMANIN YÜZDE 65’İ TAMAMLANDI

Çalışmaların %65'inin tamamlandığını belirten, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, süren çalışmalar hakkında; “Şu anda işlerimiz programladığımız şekilde, gün aksamadan devam etmektedir. Kavşak çalışmamızda ise şu anda 60-65 mertebesinde devam ediyoruz. Köprünün ayakları bitti. Yan duvarlarda çalışmalar devam ediyor ve 10-15 gün içerisinde de köprü kirişlerini üstüne koyup bayrama kadar aslında betonarme sistemini bitirmiş olacağız. Dolayısıyla 31 Temmuz’da araç trafiğine açılacak.” ifadelerini kullandı  

TRAMVAY İÇİN ALT GEÇİT

Projede mevcut köprünün yerine 32,50 metre genişliğinde 44 metre uzunluğunda 2 açıklıklı yeni bir köprü yapılacak. Aynı zamanda Cibali’ye kadar tamamlanmış olan Eminönü – Alibeyköy Tramvay hattının Unkapanı bölgesinde 350 metre uzunluğunda alt geçit inşa edilecek. Böylece yüksekliği yetersiz olan ve teknik ömrünü tamamlayan Unkapanı Kavşağı köprüsü yenilenirken, Alibeyköy – Cibali bölümü hizmete açılmış olan tramvay hattı, Eminönü’ne kadar ulaştırılacak.  Tramvay hattı için 350 metre uzunluğunda alt geçit inşa edilmesine 18 Mayıs’ta başlandı. Çalışma 31 Temmuz 2022 tarihinde bitirilecek.

@radyotrafik