YAĞMURLU HAVADA NASIL ARAÇ KULLANILIR?
8 Temmuz 2021 Perşembe 03:56

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik’te, Castrol Vecton sponsorluğunda yayınlanan Trafik’te Yaşam programında bu hafta da Castrol Filo Doktoru Ali Kemal Kurnaz ve Yol Sürüş Güvenliği Uzmanı Mert İntepe Radyo Trafik gönüllü muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan'ın moderatörlüğünde programda yağışlı havalarda sürüş güvenliği konusuna değinildi.

EN TEHLİKELİ AN YAĞMURUN İLK YAĞDIĞI AN

Yağışlı havalarda en tehlikeli zamanın yağmurun ilk yağdığı an olduğunu söyleyen, Castrol Filo Doktoru Ali Kemal Kurnaz “Yol yüzeyindeki egzoz partikülleri ve lastik tozları birleşir ve deterjan etkisi yaratır. Özellikle ani yağışlarda oluşan su birikintileri çukurları gizler. Yağışlı havalarda hızı düşürmek lazım. Çünkü 30 km/s hızdan sonra lastik etrafında dönen suyu kendi altına alır, suyun kaldırma kuvveti aracı kaldırır. Şoförün yaptığı herhangi bir hareket kesinlikle yol yüzeyine yansımaz. ABS ve teknolojiye güvenip yakın takip yapmasınlar. Çünkü ABS fren mesafesini kısaltmaz, sadece düz duruşu sağlar. “ ifadelerini kullandı.

PSİKOLOJİK OLARAK KAZAYI BEKLEMİYORUZ.

 

İnsanların psikolojik olarak kazayı beklemediklerini, bu düşüncede olmadıkları için de lastiğin, havanın, yükün, güzergâhın hatta bakımı bile ertelediklerini söyleyen Mert İntepe, direksiyon hâkimiyetini kaybetti kavramının sürücüden kaynaklandığını söyledi. İntepe, “Biz trafiğe kapalı alanda eğitimlerimizde arabayla, kamyonla tırla frene basıp elleri bıraktırıyorum, araba dümdüz duruyor. Ama sürücü mesafeyi, hızı, ayarlamazsa, sert direksiyon hareketleri yaparsa, viraja sert girerse kaza olur. Bunlara dikkat ederse kaza olmaz!” ifadelerini kullandı.

GÖLETLERDEN NASIL GEÇİLİR?

Yağmurlu havalarda su birikintilerinin olduğu alanlara asla girilmemesi gerektiğini belirten Castrol Filo Doktoru Ali Kemal Kurnaz bu tarz durumlarda aracın motoruna giren su araca büyük zararlar verir ifadelerini kullandı. Cezayir Doğan’ın ama kaçacak yer yoksa ne yapalım sorusunu ise Yol Sürüş Güvenliği Uzmanı Mert İntepe yanıtladı. İntepe; mümkünse aracı stop ettirmemeye çalışmayı önerdi. Araç stop ettiğinde egzozdan girecek suyun motora çok büyük zararlar verebileceğini söyledi. Araç ve sürüş güvenliği için su birikintisi tehlikesinin aracın lastiğinin yarı boyutundan itibaren başlayacağını belirten Mert İntepe; tekerleğin yarı seviyesine gelen bir suyun el frenindeki bir aracı dahi sürükleyebileceğini söyledi. Ali Kemal Kurnaz ise özellikle modifiye araçlarda amortisörlerin kesilip aracın yere yaklaştırılması ve geniş lastiklerin kullanılmasının bu tarz havalarda büyük sorunlara yol açtığını söyledi. Kurnaz, özellikle yeni alınan lastiklerde eğer 4 lastik yenilenmemişse 2 yeni lastiğin ön tarafa konulmasının en önemli hatalardan biri olduğunu ifade etti. Teknik bilgi de veren K, “Aaraba önden çekişli diye ön lastikleri yeni arkadaki lastikleri eski kullanırsanız, fren yapıldığında ön lastik tuttu, yağışlı havada arka lastik tutmadı, iten kuvvet enerjiyi öne doğru attı, araç yağışlı yolda ters döner” dedi.

ŞİDDETLİ DOLU YAĞIŞINDA NE YAPILMALI?

Radyo Trafik Gönüllü muhabirlerinden gelen, şiddetli ve iri taneli dolu yağışının olduğu zamanlar ne yapılmalı sorusunu yanıtlayan Mert İntepe, bu gibi durumlarda öncelikle güzergâh, saat planlaması yapılması gerektiğinin altını çizdi. Castrol Filo Doktoru da aynı şekilde yol ve güzergah planlamasının altını çizerek, “Bir ağır tonajlı araç sürücüsü kışın bolu dağı öncesinde mola verirse yarım saatte bastıran kar nedeniyle orada saatlerce kalabilir. Sürücü Bolu dağında kar olacağını düşünüp, bilip yol açıkken yola devam etmeli, yemek molasını da dağı geçince Gerede’de mola vermeli” ifadelerini kullandı.

Programın tamamını Trafik TV YouTube hesabından izleyebilirsiniz

 

@radyotrafik