TRAFİK HARİÇ: CİNSEL İSTİSMAR VE KAYIP TANRILAR ÜLKESİ
9 Temmuz 2021 Cuma 16:34

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve Yazar Ahmet Ümit’i ağırladı. 

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında, konuklarıyla trafik hariç gündemi konuşmaya devam ediyor. Şendir, bu haftaki programda Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile cinsel istismarı, Yazar Ahmet Ümit ile son kitabı Kayıp Tanrılar Ülkesi'ni konuştu. 

GÜLLÜ: “TEDİRGİNİZ”

Programın ilk konuğu Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, 4. Yargı Paketi olarak bilinen “Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin TBMM’de kabul edilmesini değerlendirdi. Teklifin 13. Maddesinde yer alan düzenlemede çocuk istismarı suçlarında fiziki bulgu ve kanıt aranması öngörülüyor. Canan Güllü, tedirginliklerinin, bu tür vakalarda tanık aranması gerekeceği olduğunu söyledi. Hukukun normları içinde doğru işleyecek yargıçların olduğuna güvendiğini belirten Güllü, “Hukukçularla beraber, sahada çalışanlarla beraber çalışmalar yapılmalıydı. Bugün siparişle kanun çıktığı için tedirginiz. Cinsel açıdan kadın-erkek eşitsizliğinin had safhada olduğu ülkemizde bu karar cezasızlığı getirecektir, birçok fail daha da rahat eylemlerini yapacaktır.” şeklinde konuştu. 

“TÜRKİYE’DE LİYAKAT YOK”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Güllü, cinsel istismarın çok yaygın olduğunun altını çizerek, “Mahalle baskısının yanı sıra yargılamadaki usuller pedagojik sistemi bozuyor. Çocukların geleceğini de, istismar kıyafeti giydirerek yeniden istismar ettik. Türkiye’de devlet istismar için çalışmıyor. Hukuki olarak baskıyı yapacak biz olmamalıyız. Bizde liyakat yok. Liyakat olmadığından görevli yanlış yapmaktan korkuyor.” İfadelerini kullandı. 

“SOSYAL MEDYA HUKUKU BAZEN YANLIŞ DEVREYE GİRİYOR”

“Yargılamanın müracaat anından itibaren devreye girmesi, kolluk kuvvetlerinin harekete geçmesi, kamuoyu oluşturulurken daha bilinçli olunması gerekiyor.” diyen Canan Güllü, Elmalı Davası hakkında ise “Sosyal medyada yayılan mektup doğru değil, resimler de psikolog eşliğinde çizilmiş resimler değildi. Sosyal medya hukuku da bazen yanlış devreye giriyor. İstismar konusunda bütün birimlerin doğru çalışması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYIP TANRILAR ÜLKESİ 

Radyo Trafik ve YouTube Trafik TV’de yayınlanan Özay Şendir ile İnce Ayar programında Yazar Ahmet Ümit ise, son kitabı Kayıp Tanrılar Ülkesi üzerinden baba-kız ilişkilerini anlattı. Erkekler için baba olma meselesinin annelerden daha farklı olduğunu söyleyen Ümit, bir erkeğin kadını tanıması sürecini de içinde barındırdığını kaydetti. Son kitabının bütün adımlarını sosyal medya üzerinden paylaştığını anlatan Ahmet Ümit, “Berlin ile Bergama arasında mekik dokudum. Bir tür kültürel bienale dönüştü. Beni en çok mutlu eden kitaplardan biri oldu.” dedi. 

“KİTAP OKUYANLAR BİRKAÇ HAYAT YAŞAR”

Ahmet Ümit, pandemi döneminde insanların kitap okumaya yönlendiğini belirterek, “Vakit geçirmek, ruhunuzu onarmak, eğlendirmek, bilgilendirmek, hayatı tanımanızı sağlamak gibi yararları var. Tüm dostlarımıza kitap okumayı öneriyorum. Kitap okurları bir ömürleri içerisinde birkaç hayat yaşıyorlar.” tespitini yaptı. Ümit, bir masal yazdığını sözlerine ekledi. 

Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.

 

@radyotrafik