FSM'DE Kİ ÇALIŞMA NASIL OLACAK?
26 Ağustos 2021 Perşembe 00:50

İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştiren 3 köprüden biri olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde (FSM), 900 gün sürecek bir çalışma planlandı. Henüz detayları açıklanmayan çalışma kapsamında, köprünün, en kritik parçası olan halatları değiştirilecek. Ayrıca köprünün döşenen malzemelerinin bakımları, asfalt, teknik alanların yenilenmesi, trabzan ve korkulukların onarımı da yapılacak.

ULAŞIMI ETKİLEYECEK Mİ?

Çalışma ile alakalı olarak henüz Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. 6 Ağustos günü imzalanan sözleşmeye göre süresi dört gün önce başlayan çalışmaların hangi şatlarda yapılacağı henüz bilinmiyor. Çalışma süresince FSM’de herhangi bir şerit daraltmasının olup olmayacağı Radyo Trafik Haber merkezine ulaşan gönüllü muhabirlerimiz tarafından en çok sorulan soru oldu. Köprüde yapılacak çalışmanın İstanbulluların hayatını ve ulaşımı ne kadar etkileyeceği KGM yada başka bir makamın yapacağı açıklamadan sonra belli olacak.

AÇIKLAMA JAPON ŞİRKETTEN GELDİ

Planlamaya göre 4 önce başlaması gereken ve 900 günlük çalışmanın ardından 7 Şubat 2024’te tamamlanacak çalışma ile ilgili ihaleyi alan şirketlerden biri olan Japon IHI Infrastructure firmasından yapılan açıklama şu şekilde:  “2013 yılında gerçekleştirilen, 'Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Büyük Onarım ve Yapısal Güçlendirilmesi İnşaat İşleri' sırasında FSM’de hasarlı askı kablolarının tespit edildi ve ciddi hasar gören kabloların bir kısmı acil olarak değiştirildi. Bu tespitin ardından köprünün tüm askı kablolarının genel denetimi yapıldı. Sonuç olarak Karayolları Genel Müdürlüğü köprünün tüm askı kabloları için askı kablo değişiminin gerekli olduğunu anladı ve projeyi gerçekleştirmeye karar verdi.

@radyotrafik