İBB’NİN PARK ET DEVAM ET UYGULMASI YARIN BAŞLIYOR.
9 Eylül 2021 Perşembe 18:27

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) trafiği rahatlatabilmek için hayata geçirdiği uygulama yarından itibaren başlıyor. İSPARK’ın metro ve tramvaya yakın 16 noktada yer alan “Park Et Devam Et” otoparklarını kullanan İstanbullular, Metro İstanbul’da iki ücretsiz metro veya tramvay yolculuğu hakkı kazanacak. 10 Eylül’de başlayacak uygulama, yıl sonuna kadar devam edecek. İBB iştirakleri İSPARK ve Metro İstanbul’un bir araya gelmesi ile oluşturulan proje, 10 Eylül’de başlayacak ve 31 Aralık tarihine kadar sürecek.

"100 kilometrelik araç konvoyunun trafikten çekilecek"

Proje ile toplu taşımayı teşvik edip, şehir içi trafik yoğunluğunun azaltılmasını hedeflediklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır, her gün yaklaşık 100 kilometrelik araç konvoyunun trafikten çekileceğini kaydetti. Çakır, yeni uygulamaya dair şu bilgileri paylaştı: “İSPARK olarak, kent genelinde 46 noktada 15 bin 11 araç kapasitesine sahip P+R otoparkları ile günde yaklaşık 10 bin İstanbulluya hizmet veriyoruz. İstanbul’da trafiğe kayıtlı 4,5 milyon araç bulunuyor. İBB’nin ulaşımda belirlediği stratejiler doğrultusunda araçların değil, bireylerin hareketliliğini artırmak amacıyla Metro İstanbul ve BELBİM’in katkılarıyla İstanbulluları toplu taşımayı kullanmaya teşvik edecek bir çalışma başlattık. Uygulama ilk aşamada 16 adet P+R otoparkımızda geçerli olacak."

Özel araç kullanıcılarına da metro ve tramvay kullanma alışkanlığı kazandırmak istiyoruz

İstanbul’da daha rahat sürdürülebilir bir yaşam için raylı sistem kullanımının artırılması gerektiğine dikkat çeken Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, “Özel araç kullanıcılarına da metro ve tramvay kullanma alışkanlığı kazandırmak istiyoruz” dedi.

Sistem nasıl işleyecek?

Araçlarını belirlenen yerlerdeki Park Et Devam Et noktalarına bırakarak yürüme mesafesindeki metro ve tramvay istasyonlarını kullanıp kentin farklı noktalarına ulaşmak isteyen İstanbullular, otopark girişinde ödeme yaptıkları İstabulkart’ı Biletmatik noktalarına okutarak gün içinde metro ya da tramvay ile yaptıkları iki yolculuk bedelini yükleyebilecekler. Otoparktan çıkarken ödeme yaptıklarında ise kullandıkları iki kullanım ücreti e-para olarak kartlarına iade edilecek.

Uygulamanın geçerli olacağı otoparklar şunlar:

Alibeyköy Cep Otogarı

Bahçelievler Ataköy Metro Durağı Otoparkı

Bağcılar Kent Meydanı Zemin Altı Otoparkı

Bağcılar Kirazlı Metro P+R Otoparkı

Esenler Adem Baştürk Otoparkı

Esenler Menderes Metro Otoparkı

Eyüpsultan Silahtarağa Otoparkı

Kartal Köprüsü Kavşağı P+R Otoparkı

Kartal Soğanlık Metro Otoparkı

Levent P+R Metro Otoparkı

Maltepe Gülsuyu Metro Otoparkı

Maltepe Küçükyalı P+R Otoparkı

Merter Metro P+R Otoparkı

Merter Metro Zemin Altı Otoparkı

Pendik Tavşantepe P+R Otoparkı

Üsküdar Ünalan P+R Otoparkı

@radyotrafik