MOTOSİKLETLİ KURYELER YASAL DÜZENLEME BEKLİYOR
7 Ekim 2021 Perşembe 16:04

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik’te motosikletli kuryelerin sorunları konuşuldu. “MotoKask” programına konuk olan Motosikletli Kuryeler Federasyonu yetkilileri, mesleklerinin yasal olarak tanınmasını beklediklerini söyledi. 

Radyo Trafik ortak yayınında “Burcu Coşkunseda ile MotoKask” programında motosikletli kuryelerin sorunları ele alındı. Programın konukları Motosikletli Kuryeler Federasyonu Başkan Yardımcısı Batuhan Bursalı ve Genel Sekreter Sinan Ölçü, meslektaşlarının yaşadıkları zorluklardan bahsetti, yapılması gerekenleri sıraladı. 

“MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLU OLMALI”

Aynı zamanda Karşıyaka Moto Kurye Derneği Başkanı olan Motosikletli Kuryeler Federasyonu Başkan Yardımcısı Batuhan Bursalı, Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin 2022 yılı içinde zorunlu hale gelmesini beklediklerini söyledi. Ehliyetsiz ve kayıtsız kuryelerin çalıştırılmaması için belgenin zorunlu hale gelmesi gerektiğinin altını çizen Bursalı, “Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan motorlu kuryelik yapamayacak. Kuryelik yapanlara belgeleri sorulacak. Belgesi olmayana cezai yaptırım uygulanacak.” dedi. 

“CANIMIZIN PUANLAMASI OLMAZ”

Günümüzde işletmelerin yaptığı mobing yüzünden trafikte hızlı davranmak zorunda olduklarını, bunun da hataları beraberinde getirdiğine vurgu yapan Batuhan Bursalı, “Federasyon olarak ‘Canımızın puanlaması olmaz’ sloganıyla yola çıkmıştık. Yemek firmalarının siteleri hız puanlaması yapıyor. Hız puanının yüksek olması için motosikletli kuryeler üzerinde baskı kuruluyor. Bir kuryenin 30 dakika içinde bütün siparişleri aynı sıcaklıkta yetiştirmesi mümkün değil. Bir kaza anında sipariş oradan alınıp yerine yetiştiriliyor, ölümlü kazalarda bile bunu gördük.” şeklinde konuştu.  

PANDEMİ SÜRECİNDE 220 MOTOSİKLETLİ KURYE HAYATINI KAYBETTİ

Motosikletli Kuryeler Federasyonu Başkan Yardımcısı Batuhan Bursalı Pandemi sürecinde motosikletli kuryelere çok ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Birçok kişiye iş kapısı da açıldı ancak yetersiz kişiler de bu işi yapmaya başladı. Bu da trafikte çoğu tecrübesiz, eğitimi olmayan motorlu kurye görülmesine neden oldu. Sipariş götürürken kaybettiğimiz zamanı trafikte daha hızlı olarak kapatmaya çalışıyoruz, canımızı ortaya koyuyoruz. Pandemi sürecinde 220 motorlu kurye yaptıkları kazalarda hayatını kaybetti. Ama motorlu kuryelerin karıştığı kazalar haber değeri bile görmüyor. Trafikte biraz daha saygı bekliyoruz. Ayrıca, bizim kullandığımız ekipmanlar yurt dışından geliyor ve çok pahalı, bunlara vergi indirimi bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

“BİZ ARTIK ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

Motosikletli Kuryeler Federasyonu Genel Sekreteri Sinan Ölçü de kuryeler için Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini bildirdi. “Biz artık ölmek istemiyoruz” diyen Ölçü, “Motosikletli kuryeleri SGK’lı çalışan ve esnaf-kurye modeli olarak 2 sınıfa ayırabiliriz. SGK’lı çalışanların sorun ve sıkıntıları olduğu gibi esnaf kuryelerin de sorunları var. Esnaf kuryelerin farkı, bir anlaşma üzerinden belli bir ücretle dışarıdan işgücü sağlanır, bütün masraflar kuryeye aittir. Bizler, bilinçli kuryeler yetiştirmek için Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu hale getirilmesini istiyoruz. Devletimizden ricamız, gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır. Eğitimsiz insanlarla yola çıkmak istemiyoruz. Dernekler olarak biz anlaşmazlıklar durumunda avukat temini gibi destekler sağlayıp, motorlu kuryelere ileri sürüş teknikleri eğitimi veriyoruz. Ancak federasyonlar da kursak Türkiye’de tam anlamıyla motorlu kuryelerin haklarını savunacak bir mekanizma bulamıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

MOTOSİKLETLİ KURYELER MESLEK ODASI KURUYOR

Genel Sekreter Sinan Ölçü, bir çalışanın meslek odası olmazsa devlet nezdinde bir arpa boyu yol alamadıklarını kaydederek, “Oda olarak alınan kararlara iş verenlerin uyması gerekiyor. Şu anda oda kurulması için başvurumuzu yaptık. Yasal süreçte 180 kuryemiz var, 500’e tamamladığımız anda en geç bir yıl içerisinde kendi odamızı kuracağız ve şu ana kadar yaşadığımız bütün sıkıntıları çözeceğiz.” şeklinde konuştu. 

@radyotrafik