TRAFİK HARİÇ: SOSYAL MEDYADA YAŞANAN KESİNTİ VE PSİKOLOJİK BOYUTU
8 Ekim 2021 Cuma 14:46

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Psikiyatrist Cem Ataklı, ve Terra Medusa Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Şahin’i konuk etti. Konu, geçtiğimiz günlerde sosyal medya ağlarında yaşanan erişim sorunuydu.

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında, konuklarıyla trafik hariç gündemi konuşmayı sürdürüyor. Şendir, bu haftaki programda Psikiyatrist Cem Ataklı ile geçtiğimiz günlerde küresel çapta yaşanan bazı sosyal medya mecralarında yaşanan erişim sorununun psikolojik etkilerini, siber güvenlik firması Terra Medusa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Şahin ile sorunun teknik boyutunu konuştu. 

“SOSYAL MEDYA BAĞIMLISI MIYIZ?”

WhatsApp, İnstagram ve Facebook’ta geçtiğimiz günlerde yaşanan 7 saatlik kesinti, “küresel bir bağımlı mıyız?” sorusunu akıllara getirdi. Psikiyatrist Cem Ataklı, bütün iletişimimizin sosyal medya üzerinden olduğuna dikkat çekerek, “Evrensel olduğunu öğrenmiş olmak Türkiye’de yaşayanları rahatlattı. Bu geçici bir durumdu. Eğer bu mecralar tamamen hayatımızdan çıkarsa epeyce bir süre zorluk yaşayacağımızı öğrendik. Sonrasında diğer kaynaklara yöneliriz. Artık etrafımızdakilerle konuşmaya başlayacağız, belki de hayırlı olur.” dedi.  

YENİ NESLİN YENİ KAYGILARI

Doktor Ataklı, artık cep telefonlarının şarjının bitmesi, internetin olmaması gibi kaygıların olduğuna vurgu yaparak, “Şu anda iletişimimiz sağlayan en temel unsurumuz cep telefonu. Yeni kuşaklar için işler çok zor. Şu anda her şey cep telefonu ve internete bağlı. Bunların kaybı ciddi bir korku haline gelebiliyor.” şeklinde konuştu. 

“RAHATLIĞA ÇABUK ALIŞILIYOR”

Uyanır uyanmaz telefona bakma alışkanlığının “Ben uyurken bir şey oldu mu?” düşüncesinden kaynaklandığını anlatan Cem Ataklı, “Haber alma şansımız bu kadar artmışken, bu tür rahatlıklara çabuk alışılıyor. Her şeyden haberdar olmak duygusuyla böyle bir alışkanlığımız oluştu. Her güzel şeyin olumsuz tarafları da var. Kimsenin işten kaçma şansı yok, her an herkese ulaşılabiliyor. Bağımlılık biraz bireyin tercihidir. Ama toplumsal olarak bağımlı olmamız bize zorla yaptırılıyor.” ifadelerini kullandı.

ORTAK DÜŞÜNCE Mİ, ORTAK NEFRET Mİ?

Sosyal medyada ortak düşünce değil, ortak nefret oluşmaya mı başladı? Psikiyatrist Cem Ataklı, herkesin kendini haklı görmeye başladığını belirterek, “Biz kendimizi ne olmak istediğimizle değil, neye karşı olduğumuzla tanımlamaya başladık. Kendisinden nefret edenden nefret eden gruplar var. İnanılmaz şekilde hem hepimiz çok yalnızız, bir yandan da bir şeye ait olmak için uğraşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

KESİNTİ SIRASINDA VERİLERE NE OLDU?

Özay Şendir ile “İnce Ayar” programında Radyo Trafik’e konuk olan bir diğer isim stratejik siber güvenlik firması Terra Medusa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Şahin’di. Facebook’ta yaşanan erişim sorununda komplo teorilerinin arandığını ancak yaşananların şirketin de işine gelmediğini, hisselerinin değer kaybettiğini aktaran Şahin, “Sosyal medyaya onun istediğini değil, kendi istediğiniz kadarının verilmesi gerekiyor. Burası öyle bir pazar ki, sadece konum bilgilerinin yıllık 12 milyar dolarlık bir değeri var. Facebook, daha fazla veri toplamak adına yaptıkları nedeniyle böyle teknik sorunlar yaşanıyor. Aslında yaşanan bir kesinti değildi. Erişim sorunu yaşanan mecralar bir süreliğine tamamen kayboldu. Boşlukta kalan verileri birileri kapmış olabilir ve bu genelde Amerikan hükümeti oluyor.” açıklamasını yaptı.

“PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ HİLEKARCA”

“Facebook ve İnstagram gibi mecralar tamamen bir casus yazılım.” diyen Tamer Şahin, “Bu tür uygulamalar size ait bütün bilgilere erişmek istiyor. Ekranı nasıl hareket ettirdiğinizi bile kaydedip, bunu pazarlama amacıyla kullanıyor. Hem online reklamlardan, hem de kişisel verilerden para kazanıyorlar. Bu da çok hilekar bir durum.” diye konuştu.
 
Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.

 

@radyotrafik